‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / واکنش‌ها به شروط وزیر خارجه آمریکا برای ایران

واکنش‌ها به شروط وزیر خارجه آمریکا برای ایران

تحلیلگران می‌گویند سیاست جدید آمریکا تحمیل فشار اقتصادی به ایران است اما آیا آمریکا می‌تواند تک‌جانبه و بدون همراهی متحدان اروپایی، این فشار را به ایران وارد کند؟ این مقاله مجموعه‌ای از پاسخ‌های تحلیلگران آمریکایی به این پرسش و تفسیرشان از سخنرانی پمپئو را شامل است.

کابینه ترامپ برای ایران برنامه دارد؟

تحلیل‌گران محافظه‌کار، مارک دووبویتز و ریچارد گلدبرگ در مقاله مشترکی که نوشته‌اند می‌گویند که مایک پمپئو، در سخنرانی روز دوشنبه‌اش به دنبال این بوده که پاسخ منتقدانی را بدهد که می‌گویند کابینه ترامپ برای فردای بعد از خروج از توافق هسته‌ای با ایران هیچ برنامه‌ریزی مناسبی نکرده است.

دووبویتز و گلدبرگ می‌گویند فهرست کردن ۱۲ مطالبه که شامل پایان برنامه هسته‌ای، پایان برنامه موشک‌های بالستیک، پایان حضور نظامی ایران در یمن و سوریه و آزادی زندانی‌های آمریکایی می‌شود، به عنوان شروط لازم برای توافقی دیگر، “ریسک است اما شانس این را هم دارد که به نتیجه برسد”.

این دو تحلیلگر می‌گویند برنامه “بلندپروازانه” کابینه ترامپ برای ایران یک هدف مشخص دارد: آنقدر به ایران فشار می‌آورند تا بین یک توافق جامع و راهبردی و فروپاشی و شکست یکی را انتخاب کند. با این حال دووبویتز و گلدبرگ خوش‌بین نیستند که برنامه پمپئو پیش “رهبران خشمگین اتحادیه اروپا” خریدار داشته باشد. به گفته آنها رهبران اروپایی “مزیتی نمی‌بینند که در برنامه‌ای به رهبری رییس‌جمهوری آمریکا که او را غیرقابل‌اعتماد و تهدیدی برای برتری اقتصادی و سیاسی خود می‌دانند، شرکت کنند”.

الکس وارد، تحلیلگر رسانه لیبرال مایل به چپ “واکس” با دووبویتز و گلدبرگ موافق نیست و معتقد است که سخنرانی روز دوشنبه وزیر خارجه آمریکا بار دیگر ثابت کرد که دولت ترامپ هیچ برنامه‌ای برای ایران ندارد. او می‌نویسد: “استراتژی جدید، همانند استراتژی قدیمی ترامپ است.”

الکس وارد با استناد به سخنرانی اکتبر ۲۰۱۷ ترامپ نشان می‌دهد که همه آنچه که پمپئو در ۱۲ شرط بیان کرده پیش از این در سخنرانی‌های خود ترامپ بیان شده بود. او می‌گوید این کابینه قراداد پیچیده هسته‌ای کابینه اوباما و گروه ۵+۱ با ایران را می‌خواهد با چند پیشنهاد کلی و بدون بیان هیچ جزییاتی، تغییر دهد و ادعا کند که قراداد بهتری بسته است.

سوزان مالونی، از مقامات سابق وزارت امور خارجه در دولت جورج دبلیو بوش با وارد موافق است و می‌گوید که پمپئو استراتژی مشخصی علیه ایران ندارد؛ “بلکه یک کیسه پر از آرزوهایش دارد که آن را می‌توان به عنوان پیشنهادی برای تغییر رژیم در ایران تفسیر کرد.”

اکبر شهید احمد و جسیکا شولبرگ هم در مقاله‌ای برای “هافینگتون پست” می‌نویسند که آنچه در برنامه کابینه ترامپ نیست جزییات است: ” وزیر امور خارجه در مورد اینکه چگونه دیگر کشورهای جهان را متقاعد خواهد کرد تا توافق هسته‌ای موجود را از بین ببرند، حرفی ندارد.”

احمد و شولبرگ می‌گویند پیشنهاد اصلی وزیر امور خارجه آمریکا برای متقاعد کردن تهران که به پای میز مذاکره بیاید، فشار تحریم‌های بیشتر است. اما این دو نویسنده می‌گویند تحریم‌های جدیدی که ایرانی‌ها را مجبور به مذاکره کنند، بستگی به همکاری روسیه، چین و کشورهای اروپایی دارد که برخلاف ایالات متحده، خیال دارند با ایران مبادلات اقتصادی کنند. این دو نویسنده با اشاره به پیشینه کارکرد تحریم‌های اقتصادی علیه ایران می‌گویند، مقامات کابینه باراک اوباما قبل از تلاش برای آغاز گفت‌وگوهای هسته‌ای سال‌ها مشغول طراحی چارچوب تحریم‌ها با همکاری دولت‌هایی مانند چین و روسیه و اتحادیه اروپا بودند و بدون همکاری این کشورهای طراحی فشاری مشابه دشوار خواهد بود.

به مجموعه بدبینی‌های اروپایی‌ها نسبت به کابینه ترامپ، احمد و شولبرگ یک مورد دیگر را هم اضافه می‌کنند. این دو نویسنده می‌گویند که طی چند ماه گذشته، بریان هوک، مدیر دفتر برنامه‌ریزی سیاست‌های وزارت امور خارجه، مذاکراتی را با متحدان ایالات متحده باهدف ایجاد متمم‌هایی موازی برای تکمیل توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ پیش برده بوده. بخشی از تلاش‌های بریان هوک به نتیجه رسیده و اروپایی‌ها با آن موافقت کرده بودند. اما در جریان اخراج تیلرسون، ترامپ ناآگاه از این تلاش‌های موفقیت‌آمیز مقامات وزارت امور خارجه برای جذب اروپایی‌ها، کار را به هم زده است.

پش‌بینی احمد و شولبرگ این است که در ماه‌های آینده، تنش‌های سیاسی بین ایالات متحده و ایران افزایش خواهد یافت. در داخل ایران هم با افزایش این تنش‌ها، نیروهای تندرو با بیان این که “نمی‌توان به غرب اعتماد کرد”، قدرت بیشتری خواهند گرفت.

جو اسکاربرو، نماینده پیشین جمهوری‌خواه از ایالات فلوریدا پیش‌بینی‌اش را در مقاله‌ای برای “واشنگتن پست” نوشته و می‌گوید که رهبران ایران ثابت کرده‌اند که از رییس‌جمهوری‌های آمریکا “ناقلاتر” هستند. او انتظار دارد که ایران به هر قیمتی در برجام باقی بماند تا متحدان اروپایی آمریکا نتواند بهانه‌ای پیدا کنند و به درخواست ترامپ برای اعمال تحریم‌های بانکی یا نفتی پاسخ مثبت بدهند. به نظر جو اسکاربرو، بدون تحریم‌های ثانویه و کمکی اروپا یا چین، ایالات متحده آنچنان اهرم فشاری در مورد آینده اقتصادی ایران نخواهد داشت و همچنین قدرت کمتری برای فشار به برنامه هسته‌ای ایران خواهد داشت – قدرتی که اگر چنانچه از برجام بیرون نیامده بود کماکان می‌داشت.

سوزان مالونی با اسکاربرو موافق نیست و معتقد است که تحریم‌های تک‌جانبه آمریکا به هر حال برای جمهوری اسلامی دردسرساز خواهند بود. به عنوان مثال تحریم‌هایی که شامل شرکت‌های چندملیتی بزرگ خواهند شد. اما مالونی معتقد است که سیاست کابینه ترامپ فاجعه است چون مهم‌ترین اهرم فشار، یعنی همکاری چندجانبه برای مقابله با خطرناک‌ترین سیاست‌های ایران را کنار گذاشته است.

مالونی پیش‌بینی می‌کند که به جز قدرت گرفتن تندروها در ایران در واکنش به سیاست‌های آمریکا، پیام‌هایی مانند پیام ۱۲ شرطی پمپئو موجب واکنش‌های ملی‌گرایانه شود که سیستم فعلی حاکم بر ایران را تقویت می‌کند.

کارول جیاکومو، عضو هیئت تحریریه “نیویورک تایمز” هم با سوزان مالونی موافق است که لیست مطالبات پمپئو، بیشتر از اینکه یک لیست از استراتژی‌ها باشد، رویاپردازی است: “این تفکر اگر منجر به درگیری و جنگ نشود، تنش‌های منطقه را بدتر خواهد کرد.”

جیاکومو معتقد است که گرچه پمپئو در سخنرانی‌اش گفته است که دولت ترامپ به دنبال توافق جامع با ایران است، اما “هدف واقعی این است که یا رژیم جمهوری اسلامی را متوقف کنند و یا آن را مجبور کنند که برنامه هسته‌ای خود را از سر بگیرد”. چیزی که به گفته جیاکومو به ایالات متحده و اسرائیل بهانه لازم برای اقدام نظامی علیه ایران را می‌دهد.

الی گرانمایه، عضو شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا به “الجزیره” می‌گوید سیاست‌های آخرین آرایش کابینه ترامپ علیه ایران را شاید برخی “سیاست تغییر رژیم” بخوانند. او می‌گوید هدف این است که برای ایران شرایط را “شرایط تسلیم” کنند. به نظر گرانمایه محاسبات آمریکا در برابر ایران تغییر چندانی نکرده اما هدف تضعیف رهبری ایران در داخل و خارج کشور است. همچنین فراهم آوردن شرایط فروپاشی از طریق تحریم و تهدید به تحریم هر کشوری که با ایران مشارکت تجاری کند.

واکنش‌ دولتمردان اروپائی

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز دوشنبه با حمایت از سخنرانی مایک پمپئو، وزیر خارجه ی آمریکا از همه کشورهای جهان خواست تا از سیاست واشنگتن در برابر ایران پیروی کنند.
نتانیاهو در جریان افتتاح سفارتخانه پاراگوئه در بیت‌المقدس با استقبال از سخنان مایک پمپئو گفت: «معتقدیم که این سیاست درست است. باور داریم که این تنها سیاستی است که می‌تواند امنیت در خاورمیانه و صلح در منطقه را تضمین کند. ما تمام کشورها را به پیروی از آمریکا فرا می‌خوانیم، چرا که ایران یک قدرت مهاجم است.»
او همچنین بامداد سه‌شنبه در پیامی توییتری اعلام کرد: «اگر از بیشتر دولت‌ها و رهبران خاورمیانه بپرسیم که مانع اصلی صلح چیست؟ بزرگترین تهدید برای امنیت‌مان چیست؟ آنها سه چیز خواهند گفت: ایران، ایران و ایران.»

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه اعلام کرد به زودی با همتای آمریکایی خود درباره ی برجام گفتگو خواهد کرد.
ماس که برای شرکت در نشست وزرای خارجه ی گروه ۲۰ در پایتخت آرژانتین به سر می‌برد، در پاسخ به خبرنگاران گفت: «من روز چهارشنبه به واشنگتن سفر می‌کنم و با مایک پمپئو دیدار خواهم داشت و از این فرصت برای گفتگوی مستقیم با او درباره ی توافق هسته‌ای استفاده می‌کنم.»
او افزود که آلمان از سخنان آقای پمپئو شگفت زده نشده است زیرا سخنان او حاوی مطالبی بود که پیش از این توسط دونالد ترامپ نیز مطرح شده بود.
وزیر خارجه آلمان درباره ی توافق هسته‌ای به امضا رسیده با ایران گفت: «از آنجا که ما در حال حاضر هیچ جایگزین بهتری نداریم، از این توافق خارج نمی‌شویم… ما نمی‌خواهیم که ایران درگیر برنامه تسلیحات هسته‌ای شود. این کار بسرعت بر منافع امنیتی آلمان و منافع امنیتی اروپا تاثیر می‌گذارد.»

به باور بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا اگرچه قصد آمریکا این بود که پس از خروج از برجام، قراردادی جدید و جامع با ایران منعقد کند اما عقد چنین قراردادی بسیار سخت خواهد بود.
او که به بوئنوس آیرس سفر کرده است روز دوشنبه اعلام کرد: «فکر می‌کنم رسیدن به چنین توافقی در زمانی معقول آسان نباشد… رسیدن به معاهده‌ای بزرگتر با ایران بسیار بسیار سخت خواهد بود.»
او افزود: «مزیت برجام این بود که هدف بسیار روشنی داشت. این توافق از جهان در مقابل بمب هسته‌ای ایران محافظت می‌کرد و در مقابل به ایرانیان امتیازات اقتصادی قابل توجهی می‌داد… اما آمریکایی‌ها به این توافق پشت کردند.» او افزود که قطعا درباره‍ی توافق هسته‌ای ایران در نشست ۲۰ نیز گفتگو خواهد شد.
او گفت: «فکر می‌کنم که درنهایت به تدابیر جدیدی اضافه بر برجام دست یابیم … اما این کار زمان زیادی می‌برد.»

انور قرقاش، وزیر خارجه امارات متحده عربی اعلام کرد که واشنگتن موضع درستی را در قبال ایران اتخاذ کرده است. او روز دوشنبه در پیامی توییتری نوشت: «یکی کردن تلاش‌هایمان راه درست است تا ایران بیهودگی تهاجم‌ها و توسعه طلبی‌هایش را درک کند.»
وزارت خارجه بحرین نیز حمایت کامل خود را از استراتژی آمریکا در قبال ایران اعلام کرد.
در بیانیه این وزارتخانه آمده است که استراتژی پمپئو انعکاسی از عزم راسخ برای مقابله با خطر سیاستهای ایران که امنیت و ثبات منطقه را تضعیف می‌کند و شیوه‌ای برای غلبه بر کمبودهای توافق هسته‌ای است.
بحرین در این بیانیه تلاش‌های آمریکا برای تقویت صلح و امنیت در سطح منطقه و بین‌الملل همچنین «تلاش‌های بی‌قید و شرط و انجام تمام اقدامات ممکن برای جلوگیری از گسترش هرج و مرج، تنش و بحران در منطقه» را می‌ستاید.

منبع اخبار روز و رادیو زمانه

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *