‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / ظریف: حمایت سیاسی اروپا از برجام کافی نیست
EU foreign policy chief Federica Mogherini (L) meets with Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif during Iranian nuclear talks in Lausanne on March 29, 2015. Global powers are seeking to pin down the broad outlines of a deal to rein in Iran's suspect nuclear program by a March 31 deadline. AFP PHOTO / FABRICE COFFRINI (Photo credit should read FABRICE COFFRINI/AFP/Getty Images)

ظریف: حمایت سیاسی اروپا از برجام کافی نیست

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در دیدار با یک مقام اتحادیه اروپا گفت که در شرایط فعلی حمایت سیاسی اروپا از توافق هسته‌ای ایران (برجام) کافی نیست.

آقای ظریف به میگل آریاس کانیته مسئول انرژی اتحادیه اروپا که به تهران سفر کرده، گفت که این اتحادیه برای تداوم همکاری اقتصادی با ایران “باید گام‌های عملی بیشتری برداشته و سرمایه‌گذاری‌های خود را در ایران افزایش دهد.”

وزیر امور خارجه ایران به انصراف بعضی شرکت‌های اروپایی از همکاری با ایران بعد از اعلام خروج آمریکا از برجام اشاره کرد و گفت که این اقدامات با تعهد اتحادیه اروپا به اجرای برجام هم‌خوانی ندارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در روز هشتم مه (۱۸ اردیبهشت) ضمن اعلام خروج کشورش از توافق هسته‌ای ایران گفت که تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران هم که براساس برجام تعلیق شده بود، دوباره اعمال خواهد شد.

در پی این اقدام، اتحادیه اروپا اعلام کرد که همچنان به تعهداتش نسبت به برجام پایبند است و سه قدرت اروپایی حاضر در این توافق (فرانسه، بریتانیا و آلمان) در بیانیه‌ها و سخنرانی‌های مقامات خود بارها از لزوم حفظ برجام سخن گفتند.

اما در روزهای گذشته تعدادی از شرکت‌های اروپایی طرف حساب ایران مانند توتال و زیمنس اعلام کرده‌اند که به دلیل نگرانی از تحریم‌های ثانوی آمریکا قادر به ادامه همکاری با ایران نخواهند بود.

تحریم‌های ثانوی آن دسته از تحریم‌های آمریکا است که کشورهای دیگر و شرکت‌های غیر آمریکایی را در صورت معامله با ایران هدف قرار می‌دهد.

از زمان خروج آمریکا از برجام مذاکرات فشرده‌ای بین ایران و مقام‌های اروپایی آغاز شده که دیدار آقای ظریف و کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا در همین چارچوب انجام شده است.

در این دیدار آقای کانیته با اذعان به مشکلاتی که خروج آمریکا از برجام به وجود آورده گفت که “اراده سیاسی اتحادیه، اجرای برجام و تداوم همکاری‌ شرکت های اروپایی با ایران است.”

صبح امروز برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه، گفته بود که این کشور به دنبال راه‌هایی است که اتحادیه اروپا بتواند خسارت شرکت‌هایی را که به دلیل معامله با ایران هدف تحریم آمریکا قرار می‌گیرند، جبران کند.

در روزهای گذشته هم مقام‌های اروپایی با اشاره به قوانین سال ۱۹۹۶ اتحادیه اروپا گفته بودند که به دنبال راهی برای جلوگیری از تنبیه شرکت‌های طرف حساب ایران از سوی آمریکا هستند.

در سال ۱۹۹۶ میلادی، زمانی که آمریکا در صدد بود اقدامات تنبیهی برای شرکت‌هایی را که با کوبا معامله می‌کردند را به اجرا درآورد، اتحادیه اروپا با تهدید به تحریم‌های متقابل آمریکا را وادار به عقب‌نشینی کرد.

 

منبع بی‌بی‌سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *