‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / توتال در صورت تحریم آمریکا از ایران خارج می‌شود
A Total SA logo is seen at a gas station in Paris, France, on Thursday, July 22, 2010. The company, Europe's biggest oil refiner, releases its earnings next week. Photographer: Antoine Antoniol/Bloomberg via Getty Images

توتال در صورت تحریم آمریکا از ایران خارج می‌شود

توتال فرانسه می‌گوید که بدون معاف شدن از تحریم‌های ایالات متحده آمریکا این شرکت قادر به ادامه کار در فاز ۱۱ پارس جنوبی ایران نیست.

توتال سهمی ۵۰.۱ درصدی در پروژه پنج میلیارد دلاری فاز ۱۱ پارس جنوبی دارد و شرکت «سی‌ان‌پی‌سی» چین نیز مالک ۳۰ درصد از این پروژه است. بقیه سهام پروژه توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی متعلق به شرکت پتروپارس ایران است.

توتال روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت در سایت رسمی خود اعلام کرد که این شرکت بر اساس قوانین فرانسه، آمریکا، اتحادیه اروپا و قطعنامه سازمان ملل در پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی وارد شد.

توتال افزوده است که این پروژه برای تامین گاز داخلی ایران برنامه‌ریزی شده بود و این شرکت داوطلبانه به مقاطعه‌کاران خود سیاست اجرای کار بدون مشارکت سپاه پاسداران را ابلاغ کرد تا در سیاست بین‌المللی مهار سپاه نقش داشته باشد.

در اطلاعیه این شرکت تاکید شده که تصمیم هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، برای خروج از برجام و احیای تحریم‌ها علیه ایران حضور این شرکت در پروژه پارس جنوبی را دچار چالش کرده و توتال بدون معاف شدن از تحریم‌های آمریکا قادر به ادامه کار در ایران نیست.

این شرکت فرانسوی‌ به‌طور مشخص گفته که توتال نیازمند تضمین‌های لازم برای گرفتار نشدن در تحریم‌های ثانویه آمریکا است.

توتال گفته که نمی‌تواند خود را در معرض تحریم‌های آمریکا قرار دهد چون در ۹۰ درصد معاملات آن بانک‌های آمریکایی مشارکت دارند و این خطر وجود دارد که توتال از معامله با دلار نیز محروم شود.

این شرکت در ادامه ابراز نگرانی کرده که تحریم‌های آمریکا می‌تواند به از دست رفتن شرکای آمریکایی که سهم ۳۰ درصدی در توتال دارند، منتهی شود.

از سوی دیگر توتال پروژه‌هایی به ارزش ۱۰ میلیارد دلار در آمریکا دارد که ممکن است در خطر تحریم قرار گیرند.

مبلغ سرمایه‌گذاری توتال در فاز ۱۱ پارس جنوبی کمتر از ۴۰ میلیون یورو است.

این شرکت تصریح کرده که تعهد تازه‌ای در مورد فاز ۱۱ پارس جنوبی نمی‌پذیرد و همزمان با مقام‌های فرانسوی و آمریکایی درباره معافیت از تحریم‌ها مذاکره می‌کند.

پیشتر مقام‌های ایرانی گفته بودند که اگر توتال از پروژه خارج شود، شرکت چینی می‌تواند سهم آن را در اختیار بگیرد. اخیرا خبرگزاری رویترز از قول منابعی از تمایل شرکت «سی‌ان‌پی‌سی» به در اختیار گرفتن سهم توتال در فاز ۱۱ پارس جنوبی خبر داده بودند.

در صورت خروج توتال از پروژه، میزان سرمایه‌ای که تاکنون صرف کرده، بعد از راه‌اندازی پروژه، به‌صورت تدریجی توسط ایران پرداخت خواهد شد، اما سودی به آن تعلق نخواهد گرفت.

منبع رادیو فردا

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *