‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / تلاش قاسم سلیمانی برای تاثیرگذاری در چینش کابینه عراق

تلاش قاسم سلیمانی برای تاثیرگذاری در چینش کابینه عراق

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۶ مه (۲۶ اردیبهشت) گزارشی پیرامون گفت‌وگوها و مذاکرات قاسم سلیمانی در بغداد منتشر کرده است. رویترز در گزارش خود اعلام کرده است که قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، از روز شنبه ۱۲ مه در بغداد به‌سر می‌برد و با نمایندگان نیروهای مختلف شیعه در آن کشور در حال مذاکره و گفت‌وگو است.

دو نفر از افراد مطلع از تحولات سیاسی در عراق به خبرنگار رویترز گفته‌اند که سلیمانی بر آن است تا کابینه‌ای در عراق قدرت را به‌دست گیرد که مورد پذیرش جمهوری اسلامی ایران باشد.

همین منبع خبری اعلام کرده است که سلیمانی از همان روز نخست انتخابات در بغداد حضور داشته و تحولات انتخاباتی آن کشور را رصد می‌کرده است.

پیشتازی مقتدی ‌صدر

جمهوری اسلامی ایران بر روی موفقیت ائتلاف سائرون به ‌رهبری مقتدی صدر حساب نمی‌کرد. این روحانی شیعه مخالف نقش و نفوذ جمهوری اسلامی ایران در عراق است.

خبرگزاری رویترز در ادامه خبر خود اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی پیش از برگزاری انتخابات آشکارا با تشکیل دولتی به رهبری ائتلاف سائرون و مقتدی صدر مخالفت کرده بود.

مقتدی صدر هم پیش از برگزاری انتخابات اعلام کرده بود که تمایلی برای همکاری با نیروهای مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران به قصد تشکیل ائتلاف حکومتی در عراق ندارد. منظور مقتدی صدر، همکاری با ائتلاف دولت قانون به ‌رهبری نوری مالکی و همچنین ائتلاف تحت رهبری هادی العامری، فرمانده سپاه بدر است.

پیشتازی مقتدی صدر در انتخابات پارلمانی عراق

نقش قاسم سلیمانی

موضوع حضور و تلاش‌های قاسم سلیمانی در عراق و در رابطه با چینش قابل پذیرش کابینه این کشور از سوی جمهوری اسلامی از سوی منابع آمریکایی و همچنین سایت شبکه “العربیه” نیز تایید شده است.

رویترز اعلام کرده که سلیمانی بر آن است تا نیروهای شیعه رقیب مقتدی ‌صدر را متقاعد به تشکیل یک ائتلاف بزرگ بکند؛ ائتلافی که بتواند با کسب اکثریت کرسی‌ها در انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر این کشور حرف اصلی را بزند. این خبر از سوی یک فرد رابط بین مقتدی صدر و سیاستمداران دیگر و یک کاندید شیعه در اختیار خبرنگار رویترز قرار گرفته است.

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، قصد دارد از طریق ایجاد اتحادی بین نوری مالکی یا ائتلاف دولت قانون با هادی العامری، فرمانده سپاه بدر، یک ائتلاف قوی شیعه و مورد حمایت ایران را به قدرت برساند.

گفت‌وگو و مذاکرات رسمی مربوط به تشکیل ائتلاف حکومتی پس از اعلام قطعی نتایج انتخابات آغاز خواهد شد. پیش بینی می‌شود که نتایج انتخابات ظرف روزهای آینده هفته جاری اعلام گردد.

منبع دویچه‌وله

‎برسی مجدد

سخنگوی دولت روحانی: دوستان از پشت به ما خنجر نزنند

روز سه‌شنبه (۲۵ اردیبهشت / ۱۵ مه) سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *