‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / سخنگوی دولت روحانی: دوستان از پشت به ما خنجر نزنند

سخنگوی دولت روحانی: دوستان از پشت به ما خنجر نزنند

روز سه‌شنبه (۲۵ اردیبهشت / ۱۵ مه) سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ گفت.

او در پاسخ به پرسشی مبنی بر تاثیر تحریم‌های جدید بر ایران اظهار داشت: «با وضع مجدد تحریم‌ها، ممکن است سختی‌هایی در کشور ایجاد شود ولی این تحریم‌ها موجب تسلیم یا فلج‌شدن کشور نمی‌شود و دولت شرایط را مدیریت می‌کند.»

محمدباقر نوبخت پس از تاکید بر اینکه برجام “اقدام درستی بود” اظهار داشت: «در شرایط تحریم این ملت بود که باید هزینه سنگینی می‌پرداخت. دولت را وادار نکنید برخی مسائل را بیان کند! چرا ما را وادار می‌کنید، حرف‌هایی بزنیم که موجب سوءاستفاده دشمن شود؟»

او در ادامه با بیان اینکه اکنون در ایران مشکلات زیادی وجود دارد و جمهوری اسلامی باید خود را “برای هر شرایطی” آماده کند تصریح کرد: «دیگر وقتی نداریم از یک‌سو با دشمنان برخورد کنیم و از سویی به دوستان خود نگاه داشته باشیم تا از پشت به ما خنجر نزنند.»

سخنگوی دولت از منتقدان خواست، ذهن مسئولان دیپلماسی را “که درگیر سیاست‌های جهانی هستند” با بیان انتقادات خود مشغول نکنند. او گفت: «ما نباید جز به منافع ملی به چیز دیگری فکر کنیم.»

نامه نمایندگان مجلس به روحانی

اظهارات نوبخت پاسخی به انتقادات گسترده از جانب اصولگرایان است. در آخرین اقدام، یکصد نماینده مجلس شورای اسلامی به رئیس جمهوری تذکر دادند.

در این تذکر کتبی آمده است: «لازم بود تضمین‌های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلف طرف‌های مقابل تدارک شود که از جمله آن اعلام کتبی رئیس جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا مبنی بر لغو تحریم‌ها است.»

نمایندگان معتقدند که “در مقابل نقض‌های مکرر برجام توسط طرف مقابل به‌ویژه آمریکا” و در نهایت خروج ایالات متحده از برجام، دولت ایران می‌بایست از این توافق خارج می‌شد. آنها از روحانی خواسته‌اند، اکنون “جهت جلوگیری از ادامه ضرر و زیان غیرقابل‌جبران برجام”، نسبت به اعمال بند ۳ “قانون اقدامات متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام” اقدام نماید.

در بند یادشده آمده است: «دولت موظف است هرگونه عدم پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو مؤثر تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغو شده و یا وضع تحریم تحت هر عنوان دیگر را به دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف نماید و توسعه سریع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران را سامان دهد به طوری که ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی‌سازی کشور به یکصد و نود هزار سو افزایش یابد. شورای عالی امنیت ملی مرجع رسیدگی به این موضوع می‌باشد. دولت باید ظرف مدت چهار ماه برنامه خود را برای این منظور جهت تصویب به شورای عالی امنیت ملی ارائه نماید.»

پیش‌از تذکر نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان در بیانیه‌ایاز روحانی خواسته بود، به دلیل مشکلاتی که بر سر راه اجرای برجام پیش آمده، از ملت  ایران پوزش بطلبد.

شماری از فرماندهان سپاه پاسداران نیز خروج آمریکا از برجام را شکست سیاست‌های روحانی و دولت او می‌دانند و خواهان خروج ایران از توافق ‌هسته‌ای هستند.

منبع دویچه‌وله

‎برسی مجدد

عراق بدنبال تشکیل دولتی مستقل از ایران

مذاکرات سیاسی بین احزاب عراقی که به پارلمان راه یافته‌اند افزایش یافته و از جمله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *