‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / نامه ظریف به دبیرکل سازمان ملل: آمریکا در برابر عواقب خروج زیانبارش از برجام مسئول شناخته شود

نامه ظریف به دبیرکل سازمان ملل: آمریکا در برابر عواقب خروج زیانبارش از برجام مسئول شناخته شود

محمد جواد ظریف در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، ایالات متحده آمریکا را به دلیل خروج از برجام به «رفتار غیرمسئولانه و یک‌جانبه که تأثیر مخربی بر بنیان‌های دیپلماسی» داشته متهم کرده است.

هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا خروج این کشور از برجام را اعلام کرد. در پی خروج آمریکا از برجام، وزیر خارجه ایران از ابتدای هفته جاری سفری را برای مذاکره با دیگر امضاکنندگان این توافق بین‌المللی آغاز کرده است. در همین راستا، محمد جواد ظریف، دوشنبه ۱۴ مه/ ۲۴ اردیبهشت نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نوشته است. وزیر خارجه ایران، ایالات متحده آمریکا را به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت متهم کرده است. بر اساس این قطعنامه، اعضای شورای امنیت سازمان ملل، در ۲۹ تیر ۹۴ با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) موافقت کردند.

محمد جواد ظریف در این نامه از سازمان ملل درخواست کرده است که ایالات متحده آمریکا را برای عواقب «زیانبار» خروج از برجام که به گفته وزیر خارجه ایران «در چالش آشکار با منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل است» مسئول بشناسد. ظریف می‌نویسد:

« نقض‌های فاحش متعدد و طولانی ایالات متحده طی سه سال گذشته به ویژه در ۱۶ ماه گذشته، مانع‌تراشی‌های فعالانه در مسیر اجرای تعهدات دیگر اعضای برجام، اجرای صوری همراه با سوءنیت، توقف غیرموجه و غیرقانونی اجرای تعهدات [آمریکا] ذیل برجام و وضع مجدد رسمی تحریم‌های غیرقانونی باعث زیان غیرقابل جبرانی به ایران و روابط تجاری بین‌المللی‌اش شده است.»

محمد جواد ظریف در این نامه تأکید می‌کند که توافق هسته‌ای غیر قابل تغییر است و نمی‌توان آن را گسترش داد.

ایالات متحده آمریکا اعلام کرده که توافق هسته‌ای با ایران می‌بایست جایگزین توافق گسترده‌تری شود و نفوذ منطقه‌ای ایران و برنامه موشکی سپاه پاسداران را هم دربربگیرد. جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه اروپا ۶۰ روز فرصت داده که منافع ایران در برجام را تضمین کند. چین و روسیه اعلام کرده‌اند که به مفاد توافق هسته‌ای پایبند می‌مانند.

منبع رادیو زمانه

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *