‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / کره شمالی جزئیات برنامه تخریب مرکز آزمایش‌های هسته‌ای‌ خود را اعلام کرد

کره شمالی جزئیات برنامه تخریب مرکز آزمایش‌های هسته‌ای‌ خود را اعلام کرد

کره شمالی در بیانیه‌ای اعلام کرد به منظور اجرای تعهد قبلی خود مبنی بر متوقف ساختن برنامه‌ی هسته‌ای این کشور، مرکز آزمایش‌های هسته‌ای خود را بسته به وضعیت آب و هوایی، در فاصله روز‌های ۲۳ تا ۲۵ مه تخریب می‌کند.

رویترز به نقل از خبرگزاری دولتی کره شمالی گزارش داد که تخریب این مرکز شامل انفجار تمام تونل‌ها و مسدود کردن ورودی‌ها و از بین بردن تمام ایست‌های بازرسی، تجهیزات نظارتی و ساختمان‌های تحقیقاتی است.

این اعلام پس از آن صورت می‌گیرد که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در دیدار ۲۹ آوریل / ۹ اردیبهشت با مون جه‌ـ‌این، رئیس جمهوری کره جنوبی وعده داده بود که برای صلح و خلع سلاح هسته‌ای، محل آزمایش‌های اتمی این کشور را در شفافیت کامل و در برابر رسانه‌های بین‌المللی تعطیل می‌کند.

روز گذشته ۱۱ مه/ ۲۱ اردیبهشت، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفته بود «اگر کره شمالی در اقدامی جسورانه خلع سلاح فوری هسته‌ای را بپذیرد، آمریکا به همراه کره جنوبی آماده است که به شکوفایی و رونق اقتصادی کره شمالی کمک کند».

در ماه آوریل مقامات کره جنوبی تأیید کرده بودند که کره شمالی قصد دارد با حضور شماری از کارشناسان و روزنامه‌نگاران برنامه هسته‌ای خود متوقف کند.

اکنون کره شمالی اعلام کرده برای شفافیت بیشتر از روزنامه‌نگاران برخی کشورها از جمله کره شمالی و آمریکا دعوت خواهد کرد تا در رویداد تخریب محل آزمایش‌های هسته‌ای این کشور حضور پیدا کنند.

کارشناسان می‌گویند تخریب سایت هسته‌ای کره شمالی گام مهمی برای توقف برنامه هسته‌ای این کشور به شمار می‌آید اما تأیید این اتفاق دشوار خواهد بود.

چندی پیش به دنبال اعلام آمادگی کره شمالی برای تخریب محل انجام آزمایش‌های هسته‌ای این کشور، رسانه‌ها از ریزش تونل محل آزمایش‌های هسته‌ای کره شمالی به دلیل زمین‌لرزه‌های ناشی از این آزمایش‌ها خبر دادند و گفتند این تأسیسات واقع در منطقه پیونگی-ری به خودی خود بی‌استفاده شده است و وعده تعطیل‌کردن آن محلی از اعراب ندارد.

کیم اما در کره شمالی تأکید کرده که دو تونل بزرگتر در  پیونگی‌ـ‍ری وجود دارند که سالم هستند و تنها یکی از سه تونل این سایت آزمایش‌های هسته‌ای فرو ریخته است.

اعلام جزئیات تخریب مرکز آزمایش هسته‌ای کره شمالی در ادامه تغییر ناگهانی در سیاست خارجی پیونگ یانگ صورت می‌پذیرد. تغییری که به مذاکره مستقیم این کشور با آمریکا و کره جنوبی منجر شده است. رهبران آمریکا و کره‌شمالی قرار است در رویدادی تاریخی ۱۲ ژوئن در سنگاپور با یکدیگر دیدار کنند.

منبع رادیو زمانه

‎برسی مجدد

بیانیه: ایران در خطراست، لزوم اتحاد و عمل

شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حاکم بر جامعه  ایران، همراه با سیاست‌های ضد ملی داخلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *