‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / ژنرال آمریکایی: برجام رفتار ایران در منطقه را عوض نکرد

ژنرال آمریکایی: برجام رفتار ایران در منطقه را عوض نکرد

جوزف ووتل، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا می‌گوید کشورش قصد ندارد وارد جنگ با ایران شود، ولی توانایی نظامی کافی در منطقه برای دفاع از منافع خود و شریکانش در خاور میانه و جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را دارد.

وی همچنین گفته که توافق هسته‌ای گروه پنج به علاوه یک با ایران که سه سال پیش امضا شد، رفتار ایران در منطقه را عوض نکرده و این کشور همچنان “بی‌ثبات کننده‌ترین نیرو” در خاور میانه باقی مانده است.

ژنرال ووتل این سخنان را صبح روز جمعه ۲۱ اردیبهشت (۱۱ مه) در نشستی خبری در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، قبل از دیدار با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری این کشور، ایراد کرد.

وی که قبلا از طرفداران برجام بود، با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: “ما امیدوار بودیم که این حسن نیتِ (برجام) آمریکا و دولت‌های دیگر طرف این توافق، رفتار ایران را بهتر خواهد کرد. و هرچند این سند برای حل مسایل هسته‌ای طراحی شده بود، ولی رفتار ایران در منطقه را اصلاح نکرد.”

وی ایران را بی‌ثبات کننده‌ترین نیرو در منطقه خواند: “آنها (ایران) این کار را با کمک و انتقال فناوری پیشرفته به سازمان‌های تحت حمایت خود انجام می‌دهند. مثلا انتقال موشک‌ها به حوثی‌ها در یمن. و این موشک‌ها به فرودگاه‌ها و مناطق مسکونی غیرنظامی عربستان سعودی شلیک می‌شوند. این فوق‌العاده خطرناک است. آنها همین کار را در سوریه هم انجام می‌دهند. آنها فناوری پیشرفته موشکی را به حزب‌الله لبنان و دیگر گروه‌ها می‌دهند که خظرات جدی‌ای برای کشور اسراییل ایجاد می‌کند.”

‘سپاه پاسداران مسئول است’

سخنان آقای ووتل در حالی است که در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، موسوم به برجام، تنش میان اسراییل و ایران افزایش یافته است. طی دو روز اخیر گزارش‌هایی از حملات موشکی از سوریه به اسراییل منتشر شده و اسراییل هم تاسیساتی در سوریه را که به ایران منتسب می‌داند، بمباران کرده است.

این ژنرال آمریکایی آنچه را که “حملات موشکی ایران به اسراییل” خواند، محکوم کرد: “ما حملات موشکی ایران به بلندی‌های جولان و تلاش‌هایش برای حمله به مناطق مسکونی اسراییل را محکوم می‌کنیم. این قابل قبول نیست، بسیار خطرناک است و خطر بی‌ثباتی در منطقه را افزایش می‌دهد. و ما تنها ایران، به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را مسئول می‌دانیم. همه دولت‌ها باید از ایران بخواهند که به این نوع فعالیت‌ها پایان بدهد.”

جوزف ووتل گفت که آمریکا قصد جنگ با ایران را ندارد، ولی توانایی کافی نظامی در منطقه برای مقابله با ایران را دارد، آمریکا همچنین از شریکانش در منطقه دفاع می‌کند و نمی‌گذارد که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

وی افزود: “ما سعی داریم با استفاده از دیگر کشورها بر ایران فشار آوریم، تا رفتارش را عوض کند. این چیزی است که رئیس جمهوری ما به آن تعهد دارد. این به خود ایران هم بستگی دارد. اگر ما بخواهیم از خودمان دفاع کنیم، مطمئنا این کار را می‌توانیم کنیم. من نمی‌خواهم تهدید کنم، ولی ما ظرفیت‌های مناسب برای دفاع از منافع خود در منطقه و دفاع از شریکان‌مان داریم. اما از روش‌های دیپلماتیک برای کاهش تنش در منطقه هم استفاده خواهیم کرد.”

ایران همواره اتهامات آمریکا و برخی از کشورهای منطقه، مانند اسراییل و عربستان سعودی را مبنی بر بی‌ثبات کردن منطقه، از جمله انتقال سلاح به حوثی‌ها در یمن را، رد کرده و گفته است که از این گروه فقط حمایت معنوی می‌کند. اما مقامات ایران حمایت نظامی خود از دولت بشار اسد در سوریه را پنهان نمی‌دارند.

‘فشار بر طالبان’

فرمانده فرماندهی مرکزی آمریکا که سفری کاری به تاجیکستان انجام داده، در دیدار با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در کنار روابط دو کشور ومسایل بین‌المللی وضعیت افغانستان را هم بررسی کرده است.

سایت ریاست جمهوری تاجیکستان در این باره می‌نویسد: “در رفت صحبت جانب‌ها به مسئله‌های تحکیم منبعده حفظ سرحدات تاجیکستان و افغانستان، تلاش‌های پیوسته در جاده مقاومت مشترَک با خطر و تهدیدهای زمان معاصر، بخصوص تروریسم و افراط گرایی، تندگرایی، قاچاق مواد مخدِر و چرایم اینترنتی توجه خاصه ظاهر نمودند.”

ژنرال جوزف ووتل در نشست خبری امروز هم با اشاره به وضعیت افغانستان گفت که کشورش قصد دارد با استفاده از “فشارهای نظامی، اجتماعی و دیپلماتیک” گروه طالبان را به سر میز مذاکره با دولت افغانستان بنشاند.

وی گفت: “به عنوان بخشی از فشارهای نظامی، ما در صدد دو برابر کردن حجم نیروهای عملیات ویژه و سه برابر کردن حجم نیروهای هوایی افغانستان هستیم. عملیات ما امسال به توسعه حفاظت از مردم افغانستان و ایجاد فضای امن برای برگزاری انتخابات پارلمانی آن کشور در پاییز امسال تمکرز دارد.”

آمریکا تصمیم گرفته است امسال بیش از ۱۸ میلیون دلار به نیروهای امنیتی تاجیکستان غالبا برای تقویت حفاظت از مرز با افغانستان فناوری و تجهیزات، مصالح ساختمانی و کمک‌های دیگر ارائه دهد. طی بیش از دو دهه گذشته آمریکا نزدیک ۱.۸ میلیارد دلار کمک‌های نظامی و امنیتی به تاجیکستان ارائه کرده است.

منبع بی‌بی‌سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *