‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / محمد خاتمی: زنان در دوران پهلوی محرومیت‌های مضاعفی داشتند

محمد خاتمی: زنان در دوران پهلوی محرومیت‌های مضاعفی داشتند

رییس دو دوره دولت ناکام اصلاحات در دیداربا اعضای «جمعیت زنان مسلمان نواندیش»  که شامگاه یکشنبه، ۱۵ اردیبهشت برگزار شد در باره اصلاحات سیاسی و اجتماعی دوران محمدرضاشاه پهلوی گفت: «وقتی لوایح شش‌گانه شاه مطرح شد و درگیری بین شاه و روحانیت پیدا شد، امام فرمودند که حضرات از آزادی زنان می‌گویند اما مگر مردان آزادند؟ نکته‌ای را باید در اینجا در نظر گرفت که نه زن و نه مرد در کشوری که دیکتاتوری در آن حاکم است، آزاد نیست؛ بنابراین اولویت، ریشه‌کن کردن دیکتاتوری و استبداد و استقرار آزادی انسان است. در آن زمان اگرچه زن و مرد آزادی نداشتند اما زنان محرومیت‌های بیشتری داشتند.» حجت‌الاسلام خاتمی فراموش کرد بگوید که دلیل مخالفت روح‌الله خمینی رهبر انقلاب و جمهوری اسلامی با اصلاحات شاه، از جمله حق رأی زنان و همچنین تأمین حقوق سیاسی اقلیت‌های مذهبی بوده است. خمینی در رأس روحانیت مرتجع اصرار داشت که زنان نباید مانند مردان حق رأی داشته باشند! بعید است محمد خاتمی این واقعیت تاریخی را که در منابع خود جمهوری اسلامی نیز ثبت است، نداند!

وی همچنین در سخنانی بی سر و ته ادعا کرد: «انقلاب شاه درست نبود و اقدام دیکتاتوری که بخواهد بدون حضور مردم انقلاب کند، خود از طنزهای تلخ تاریخ است.» البته اگر سازندگی‌های رضاشاه پهلوی و بنیان گذاشتن نهادهای مدرن و همچنین اصلاحات دوران محمدرضاشاه پهلوی نمی‌بود، معلوم نبود «مشروعه‌خواهان» که در سال ۵۷ به قدرت رسیدند تا انتقام مشروطه را بگیرند، بدون دستاوردهایی که پنجاه سال در جامعه ریشه دوانده بودند چه بلایی بر سر جامعه می‌آوردند.

خاتمی در ادامه دروغ‌های خود گفت: «زنان در آن دوره محرومیت مضاعف داشتند و در ابتدای انقلاب هم علمای بزرگوار از اینکه به زنان حق رأی دادن می‌دادند اعتراض داشتند اما امام مسئله را در مسیر دیگری پیش بردند»! خوشبختانه خاتمی آن «مسیر» را که «امام» با حجاب اجباری علیه حق و اختیار زنان آغاز کرد، نمی‌تواند لاپوشانی کند!

خاتمی با کلی‌گویی و ابراز فضل درباره اینکه «در نظام‌های دیکتاتوری، انسان- چه زن و چه مرد- شهروند شناخته نمی‎شود» گفت که شهروند صاحب حقوق و اختیاراتی است که در سرنوشت و پیشرفت جامعه مشارکت می‎کند و مالک اصلی کشور و امکانات، خود مردم هستند. معلوم نیست خاتمی در کدام کشور و با کدام قوانین زندگی می‌کند که این همه قوانین تبعیض‌آمیز علیه انسان- چه زن و چه مرد- را نمی‌بیند. اگر وی به عنوان کسی که هشت سال رییس قوه مجریه بوده از سرکوب‌ها بی‌خبر باشد، قاعدتا از دم و دستگا‌های عریض و طویل سرکوب نمی‌بایست بی‌اطلاع بوده باشد زیرا بودجه‌ی‌ همه آنها را می‌بایست دولت خودش تعیین و تأمین می‌کرد!

خاتمی که مثل بقیه مقامات و مسئولان جمهوری اسلامی هنوز مشغول مبارزه با دوران پهلوی است، بدون اشاره به مطالبات امروز زنان و بدون اینکه سرکوب اعتراض‌های مدنی آنها را به روی خود بیاورد باز هم به انتقاد وضعیت زنان در دوران قبل از انقلاب پرداخت و گفت: «این روزها در فضای مجازی و شبکه‎های اجتماعی، دلسوزی‎های فراوانی برای رضاخان می‎شود و از خدمات بسیار او می‎گویند که بعضا ناآگاهانه است؛ در زمان وی کارهایی انجام شده، اما بزرگترین مصیبت این است که رضاخان دیکتاتور بود؛ یعنی اگر در جهاتی سازندگی هم صورت گرفت اما انسانیت زیر چکمه‌های دیکتاتور له شد»! البته اگر کسی این سخنان حجت‌الاسلام محمد خاتمی را معیار قرار دهد، به این نتیجه خواهد رسید که رهبر وی و نظام مورد علاقه‌اش که ولایت مطلقه فقیه است، بدون اینکه در هیچ جهتی «سازندگی» کرده باشد، انسانیت را زیر نعلین دیکتاتوری له کرده است!

محمد خاتمی که معلوم نیست چرا در فرصت دیدار «زنان مسلمان نواندیش» تصمیم گرفت به جای حال به گذشته پرداخته و به پهلوی‌ها بتازد، ادامه داد: «در نظام دیکتاتوری، عده زیادی می‎ترسند و تسلیم می‌شوند چون دیکتاتور جز تسلیم یا نابودیِ طرف مقابل را نمی‎خواهد و این خاصیت جباریت و دیکتاتوری است و حاصل کار هم این است که در انبوهی از نیروها و مردم، ترس و به دنبال آن، تسلیم در برابر دیکتاتور پدید می‎آید و هویت انسانی در نظام دیکتاتوری نابود می‎شود و در گروهی دیگر خشم و نفرت ایجاد می‌شود که در نهایت به انفجار و عملیات تخریبی منجر خواهد شد.» البته می‌توان خوشبین و یا خوش‌خیال بود و این حرف‌های محمد خاتمی را چنین در نظر گرفت که به «در» می‌گوید تا «دیوار» خامنه‌ای بشنود! زیرا آنچه تصویر می‌کند دقیقا بیانگر شرایط کنونی است، از جمله درباره خودش! از یک سو خود او و هوادارانش نمونه‌ی انسان‌هایی هستند که در برابر دیکتاتور تسلیم شده‌اند و از سوی دیگر مردم دچار چنان خشم و نفرتی علیه شرایط موجود شده‌اند که خود زمامداران نیز از انفجار اجتماعی سخن می‌گویند که ممکن است آنها را «به دریا» بریزد!

محمد خاتمی با اشاره‎ای گذرا به اعتراضات سراسری دی‌ماه ۹۶ بدون آنکه به دلایل آن و مطالبات‎ مردم معترض اشاره کند گفت: «بیرونی‎ها احساس می‏‌کنند تا جریان اصلاحات هست که طرفدار ثبات و مخالف دخالت بیگانه است، راهی برای براندازها نخواهد بود بنابراین به شدت می‌کوبند و در داخل هم اتفاقا گروه‎هایی می‎گویند این اصلاحات موی دماغ ماست و باید اینها را بزنیم. در عین حال که نقص‌هایی در اصلاح‎طلبان است اما متوجه باشید که اصلاحات از کجاها ضربه می‎خورد. اصلاحات ضدبراندازی است. ما می‎گوییم جمهوری اسلامی پیاده شود یعنی هم اسلام را طوری بفهمیم که سازگار با معیارهای جمهوریت باشد و هم جمهوریت را طوری بفهمیم که با ارزش‎های اساسی اسلام سازگار باشد.»

 رییس دولت اصلاحات انتقاد آزادیخواهان به روش استمرارطلبانه‏‎ی جناح اصلاح‏‌طلب را که در عمل چیزی نیست جز دست و پا زدن برای سهیم شدن در قدرت سیاسی و اقتصادی و به دست آوردن بعضی از پست‎های مدیریتی، «پمپاژ یأس و ناامیدی» دانست که جوانان را هدف گرفته است. وی از اصلاح‌طلبان خواست تا از این انتقادها ناامید نشوند.

دیدار و سخنرانی خاتمی در حالی صورت گرفته که گاهی اینگونه برایش تبلیغ می‌شود که دیدار و همچنین سخنرانی و انتشار عکس وی ممنوع است.

سید مجتبی واحدی مشاور پیشین مهدی کروبی از اصلاح‌طلبانی که چند سالی است از این جریان فاصله گرفته در واکنش به سخنان خاتمی در دیدار با «جمعیت زنان مسلمان نواندیش» توییتکرده «محمد خاتمی بار دیگر، براندازی را تقبیح کرده و به اصلاح‌طلبیِ بی‎خاصیت افتخار کرده. در ضمن به نظر می‌رسد خاتمی دچار دوربینی است و نزدیک را نمی‌بیند. استبداد ولایت فقیه، مردم ایران را خفه کرده، محمد خاتمی استبداد فعلی را نمی‌بیند و از دیکتاتوری رضاخان- هشتاد سال پیش- سخن می‌گوید.»

بازار کنایه به خاتمی نیز بسیار داغ است و بیش از آنکه مواضع تازه او بازتاب مثبت بین اصلاح‌‏طلبان داشته باشد تا به دلخواه خود به تعبیر و تفسیر آن بپردازند، بیش از پیش آنها را زیر سوال برده است.

کاربری به اسم فریدا نوشته «احمدی‎نژاد با تمام وقاحتش یک پله از خاتمی جلو است. او تنها رییس جمهوری است که برای رهبر خط و نشان کشید؛ با همه تنفرم از او و هم‌پیمانانش جراتی که در اعتراض به این سیستم به خرج داد تحسین می‌کنم.» البته باید به این کاربر گوشزد کرد که این را هم باید دقت داشت که «اعتراض به یک سیستم» از کدام موضع است: مترقی یا ارتجاعی‌تر از وضع موجود؟! درست مثل اعتراض خمینی و خامنه‌ای و خاتمی به دوران پهلوی!

روشن است که خاتمی جزو و عضو نظام است و حمایت‎های او از جمهوری اسلامی و چشم فرو بستن‌هایش بر واقعیات قابل درک است. او در این صحبت‎های خود حتی چارچوب‎ خود اصلاح‌‏طلبان در مورد آزادی‎ و حقوق فردی و اجتماعی را هم زیر پا گذشته است. در عین حال همیشه بدترین زمان را برای حمایت بی‎چون و چرا از نظام انتخاب می‎کند. پیش از این نیز در اوج تظاهرات سراسری دی‌ماه ۹۶ علیه معترضان موضع‏ گرفت آن هم در شرایطی که تعداد زیادی از تظاهرکنندگان در شهرهای مختلف کشته، ناپدید و بازداشت شده بودند.

هر چه شرایط اقتصادی و اجتماعی در ایران وخیم‎تر می‎شود، اصلاح‎طلبان بیشتر خود را به کوچه «علی چپ» می‌زنند.

فاطمه راکعی نماینده مجلس ششم که اکثریت آن را اصلاح‌طلبان داشتند و عضو «جبهه مشارکت ایران اسلامی»‌ و مشاور امور بانوان محمدعلی نجفی شهردار پیشین تهران که عضو «جمعیت زنان مسلمان نواندیش» نیز هست در بهمن‌ماه سال گذشته در مورد «دختران خیابان انقلاب» گفته بود«اگر جامعه بی‌اعتنایی کند و زنان و دختران فرهیخته‌، موضوع را جدی نگیرند و کسانی تصور نکنند احیانا کار بزرگی در حال وقوع است، خود به‌ خود چنین تحرکاتی خنثی می‌شود»!

آذر منصوری معاون دبیرکل «حزب اتحاد ملت» و عضو «جمعیت زنان مسلمان نواندیش» که در دیدار با خاتمی نیز  حضور داشت از منتقدین حجاب اجباری است که اواخر اسفندماه گذشته گفته بود «فقدان راهبرد در حوزه زناندر جریان اصلاحات کاملا احساس می‌شود.» حال در حاشیه‌ی این دیدار باید پرسید که آیا در طول دو ماه گذشته اصلاح‏‎طلبان و حجت‌الاسلام محمد خاتمی در «حوزه زنان» دارای «راهبرد» شدند؟ یا اینکه «راهبرد»شان تحریف تاریخ و دروغگویی درباره موقعیت زنان در دوران پهلوی و پیش از انقلاب است؟!

منبع کیهان لندن

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *