‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / محرم اینجه رقیب اصلی اردوغان در انتخابات سراسری ترکیه

محرم اینجه رقیب اصلی اردوغان در انتخابات سراسری ترکیه

۱۰ حزب از جمله حزب حاکم و مخالفان در انتخابات ترکیه شرکت خواهند کرد. هماکنون ائتلاف‌ها شکل گرفته و کارزار انتخاباتی آغاز شده است. رقابت اصلی بین اردوغان، از حزب حاکم و محرم اینجه از بزرگ‌ترین حزب مخالف خواهد بود.

حزب جمهوری خلق ترکیه روز جمعه (۴ مه/ ۱۴ اردیبهشت) محرم اینجه را به‌عنوان نامزد خود برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور معرفی کرد. این حزب با احزاب سعادت و نیک و دموکرات برای انتخابات پارلمانی ائتلاف کرده است.

حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور فعلی را نامزد ریاست جمهوری معرفی کرده است. اردوغان در انتخابات با احزاب حرکت ملی و حزب اتحاد بزرگ ائتلاف کرده است.

کمیسیون برگزارى انتخابات در ترکیه ۱۰ حزب شرکت‌کننده در انتخابات پارلمان و ریاست‌جمهوری این کشور را معرفی کرد.

احزابی که در انتخابات سراسری ترکیه شرکت دارند، عبارتند از: حزب عدالت و توسعه (AKP) حزب حاکم، حزب جمهورى خلق (CHP) مهم‌ترین حزب اپوزیسیون، حزب حرکت ملى (MHP)، حزب نیک، جداشده از حزب حرکت ملی (İYİ)، حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP)، حزب سعادت (SAADET)، حزب وطن (VATAN)، حزب اتحاد بزرگ (BBP) حزب دموکرات (DP) و حزب ترکیه مستقل (BTP).

نامزدهای ریاست جمهوری

مرال آک شنر، رئیس حزب نیک، دوغو پرینچک رئیس حزب وطن و تمل کارا ملااوغلو، رئیس حزب سعادت و دمیرتاش از حزب دموکراتیک خلق‌ها آمادگی خود را برای ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرده‌اند.

انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه روز ۲۴ ژوئن به طور همزمان برگزار خواهد شد.

تفاوتی که انتخابات پارلمانی ترکیه این بار با دوره‌های پیشین دارد این است که گروه‌های سیاسی و احزاب می‌توانند ائتلاف تشکیل دهند. اگر این ائتلاف‌ها ۱۰ درصد از آرا را به دست بیاورند می‌توانند به پارلمان راه یابند. در گذشته برای ورود به پارلمان هر یک از احزاب باید جداگانه ۱۰ درصد رای می‌آوردند.

در انتخابات ریاست جمهوری، نامزدی که موفق به کسب حداقل۵۰ درصد به اضافه یک رأی از آرا شود، به عنوان رئیس جمهوری ترکیه انتخاب خواهد شد. درغیر این صورت دو نامزدی که بیشترین رای را آورده‌اند، به دور دوم انتخابات راه خواهند یافت.

منبع دویچه‌وله

‎برسی مجدد

عراق بدنبال تشکیل دولتی مستقل از ایران

مذاکرات سیاسی بین احزاب عراقی که به پارلمان راه یافته‌اند افزایش یافته و از جمله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *