‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / آلمان خواستار بررسی فوری اسناد اسرائيل علیه ایران شد

آلمان خواستار بررسی فوری اسناد اسرائيل علیه ایران شد

وزیر خارجه آلمان از اسرائيل خواست فورا اسناد مورد ادعایش درباره برنامه اتمی ایران را در اختیار آ‌ژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دهد.به گفته هایکو ماس، تنها این نهاد می‌تواند بگوید که ایران خلاف برجام عمل کرده است یا نه.

پس از آنکه اسرائیل ایران را متهم به دروغگویی درباره برنامه اتمی‌اش کرد، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان خواهان آن شد که اسرائيل اسناد مورد ادعایش را در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دهد.

بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه ۳۰ آوریل (۱۰ اردیبهشت) در برابر دوربین تلویزیون اسرائيل از مدارک و اسنادی پرده‌برداری کرد که به گفته او ثابت می‌کنند ایران درباره برنامه اتمی‌اش “دروغ” گفته است.

وزیر خارجه آلمان روز چهارشنبه ۲ مه (۱۲ اردیبهشت) به روزنامه بیلد گفته است اسرائيل باید فورا مدارک مورد ادعایش را در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دهد زیرا تنها این نهاد می‌تواند مشخص کند که آیا واقعا ایران خلاف تعهداتش در برجام عمل کرده است یا نه.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در راستای وظایفی که بر اساس معاهده با ایران بر عهده دارد، به طور مرتب پایبندی ایران به توافق اتمی را بررسی می‌کند. در آخرین گزارش آژانس هیچ هشداری در این باره وجود نداشت که ایران پس از سال ۲۰۰۹ در تلاش برای ساخت سلاح اتمی بوده است.

وزیر خارجه آلمان گفته است: «درست به این دلیل که ما نمی‌توانیم اجازه دهیم ایران به سلاح اتمی دست پیدا کند باید به مکانیسم کنترل توافق اتمی توسل جوییم و آن را حفظ کنیم.»

ماس تاکید کرده که امنیت اسرائيل در کانون سیاست خارجی کشورش است و می‌گوید  “به همین دلیل ما باید اطلاعات اسرائیل را حتما مورد بررسی قرار دهیم”.

از سوی دیگر رئيس کنفرانس امنیتی مونیخ، ولفگانگ ایشینگر پس از اظهارات نتانیاهو بار دیگر خواهان حفظ توافق اتمی با ایران شد. او به روزنامه بیلد گفته است که اتهامات نتانیاهو علیه ایران چیز جدیدی نیست.

ایشینگر گفته است ما همواره از این نقطه حرکت کرده‌ایم که ایران همه حقیقت را نگفته است اما نقض توافق اتمی خطر جنگ در خاورمیانه و خاور نزدیک را بالا می‌برد.

فرانسه خواستار افزودن سه بند به برجام است

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه پس از اظهارات نتانیاهو تاکید کرده که هیچکس خواهان افزایش تنش در منطقه نیست. او که هفته گذشته با ترامپ دیدار کرده بود و اکنون در سیدنی است، پس از اظهارات نتانیاهو گفته است: «سه محور باید به توافق با ایران اضافه شود: یکی درباره فعالیت‌های اتمی ایران پس از سال ۲۰۲۵، دوم امکان کنترل بهتر فعالیت‌های موشک‌های بالستیک ایران، و سوم مهار فعالیت‌های ایران در منطقه و به ویژه در عراق، سوریه، لبنان و یمن.»

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا نیز درباره اتهام اسرائيل به ایران گفته است، دقیقا به همین دلیل که ایران ممکن است فعالیت‌هایش برای ساخت سلاح اتمی را مخفیانه ادامه دهد ما باید امکان کنترل دقیق این فعالیت‌ها را داشته باشیم.

او تاکید کرده که توافق اتمی با ایران بر اساس اعتماد به مقامات این کشور بنا نشده است بلکه بر اساس سیستم کنترل دقیقی بنا شده که به کارشناسان آژانس اتمی امکان دسترسی به سایت‌های اتمی ایران را می‌دهد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تا روز ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) تصمیم خود را درباره ادامه تعلیق تحریم‌ها علیه ایران یا از سرگیری آنها و در نهایت خروج از برجام اعلام می‌کند.

برخی ناظران معتقدند، زمان طرح ادعای اسرائيل درباره “دروغ‌گویی ایران” اتفاقی نبوده است، بلکه به منظور زمینه‌سازی برای تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از برجام مطرح شده است.

منبع دویچه‌وله

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *