‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / صادرات ایران به اروپا ده برابر شده است

صادرات ایران به اروپا ده برابر شده است

ه گفته سفیر آلمان در تهران مبادلات تجاری ایران با اروپا پس از برجام رشد چشمگیری یافته است. سفیر ایران در برلین نیز ضمن انتقاد از سیاسی‌کردن ابزار‌های اقتصادی در جمهوری اسلامی گفت، سه بانک ایرانی در آلمان شعبه می‌زنند.

میشائیل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران در “همایش تجاری و بانکی ایران – اروپا” که در تهران برگزار شده اظهار داشت که صادرات اروپا به ایران پس از اجرایی شدن برجام بیش از ۶۰ درصد افزایش یافته و واردات اروپا از جمهوری اسلامی نیز ۱۰‌برابر شده است.

کلور برشتولد در ادامه سخنان خود تاکید کرد که از جمله پیش‌‌‌شرط‌های پیوستن کامل ایران به اقتصادی جهانی، بهبود جایگاه این کشور در “گروه ویژه اقدام مالی” (FATF) است.

این نهاد بین‌المللی که مهم‌ترین وظایفش مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم است، فهرستی از کشورهایی تهیه کرده که از اهداف این نهاد حمایت نمی‌کنند و در نتیجه برای سرمایه‌گذاری مناسب نیستند.

نام ایران نخستین بار در سال ۲۰۰۹ به این “فهرست سیاه” وارد شد و بعدها در جایگاهی بدتر از “فهرست سیاه” قرار گرفت و به کشورهایی پیوست که “گروه ویژه اقدام مالی” خواستار “اقدامات مقابله‌ای” با آنان است.

دولت روحانی تلاش می‌کند که جایگاه ایران در فهرست این نهاد را بهبود بخشد اما گروه‌های مخالف دولت با این اقدام مخالفند. آنها معتقدند که ایران نباید در زمینه اقتصادی خود را موظف به پاسخگویی به نهادهای بین‌المللی کند.

درحال حاضر ۱۹۸ کشور به توصیه‌های “گروه اقدام مالی” عمل می‌کنند و اگر ایران به آنها بپیوندد،  می‌تواند انگیزه سرمایه‌گذاران بخشی از این کشورها را برای رفتن به ایران تقویت کند.

“فشارهای اقتصادی کاراتر هستند”

علی ماجدی، سفیر ایران در آلمان نیز در “همایش تجاری و بانکی ایران – اروپا” با تاکید بر اینکه سیستم پولی و بانکی کشورش باید به‌روز شود، از “سیاسی‌کردن” ابزارهای اقتصادی انتقاد کرد. او در این راستا گفت: «مثلا گروه ویژه اقدام مالی یک ابزار اقتصادی است و من نمی‌دانم چرا ما آن را سیاسی می‌کنیم.»

ماجدی اظهار داشت که ابزارهای سیاسی مطرح در عرصه بین‌المللی “جامعیت” دارند اما ابزارهای اقتصادی کاراتر هستند. او در این زمینه موضوع تحریم‌ها را مطرح کرد که بر وضعیت کشورهایی که مورد تحریم واقع می‌شوند تاثیرگذارند اما در مقابل قطعنامه‌های اعضای سازمان ملل، که مهم‌ترین ارگان سیاسی جهانی است، آنچنان مؤثر نیستند.

سفیر ایران در آلمان که کارشناس اقتصادی هم به‌شمار می‌رود، ابراز امیدواری کرد که اروپایی‌ها بتوانند وابستگی خود به دلار آمریکا را کمتر کنند  و «به فکر تاسیس بانک‌هایی باشند که فقط با یورو کار کنند».

او به ترس کشورهای اروپایی از اقدامات تنبیهی ایالات متحده نیز اشاره کرد و گفت: «من با مقامات آلمانی در این ارتباط صحبت کردم و آنها عملا می‌گفتند که ابزاری و راه‌کاری برای مقابله با مجازات‌های آمریکا در زمینه پولی و بانکی ندارند و نمی‌توانند در این زمینه کاری را انجام دهند.»

ایجاد شعبه برای سه بانک ایرانی در آلمان

ماجدی با تاکید بر اینکه ایران در بحث برجام در زمینه‌های بانکی موفقیتی کسب نکرده اظهار داشت: «ما توانسته‌ایم بانک‌هایی که سهم دلار در آنها پایین است، که عمدتا بانک‌های کوچکی هستند، را قانع کنیم که با ایران کار کنند.»

به گفته سفیر ایران در برلین، در حال حاضربار اصلی حدود ۸۵ درصد از مبادلات پولی و بانکی ایران برعهده  “بانک تجارتی ایران و اروپا” در هامبورگ آلمان و شعبه بانک ملی در این شهر است.

او گفت، قرار است که بانک “خاورمیانه” ایران در شهر مونیخ، بانک “سامان” در شهر فرانکفورت و بانک “سینا” در یکی دیگر از شهرهای آلمان شعبه بزنند.

منبع دویچه‌وله

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *