‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / حسین سلامی: هرگز تن به خلع سلاح موشکی نخواهیم داد

حسین سلامی: هرگز تن به خلع سلاح موشکی نخواهیم داد

حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران ایران‌، روز دوشنبه (۱۰ اردیبهشت/ ۳۰ آوریل) گفت که جمهوری اسلامی “هرگز” خلع سلاح موشکی خود را نخواهد پذیرفت.

این فرمانده بلندپایه سپاه که در “همایش روز ملی خلیج فارس در دانشگاه دفاع ملی” سخن می‌گفت، با اشاره به سخنان برخی مقام‌های اروپایی در رابطه با ضرورت بحث درباره “توافقی مکمل” در موازات با برجام از جمله بر سر برنامه موشک‌های بالستیک ایران، اظهار داشت: «اروپایی‌ها بدانند ما در حالی که تحریم می‌شویم هرگز خلع سلاح نمی‌شویم و اهرم‌های قدرت خود را از دست نمی‌دهیم. ما هستیم که انرژی را برای آنها امن کرده‌ایم وآنها نباید با قدرت ما بازی کنند».

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از جمله “نقائص” برجام را گنجانده نشدن برنامه موشک‌های بالستیک ایران در آن می‌داند و خواستار “اصلاح” توافق هسته‌ای به عنوان شرط ماندن ایالات متحده در آن است. طرف‌های اروپایی برجام نیز گفته‌اند که در مسیر توافقی مکمل که برنامه موشکی ایران و نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه را نیز شامل شود، تلاش خواهند کرد.

“فتح قله‌های بزرگ”

سردار سلامی در بخش دیگری از سخنرانی امروز خود افزود: «ما تا فتح قله‌های بزرگ راهی نداریم و قدرتمان را تا حدود زیادی در برابر آسیب‌ها مقاوم کرده‌ایم».

جانشین فرمانده کل سپاه همچنین در حاشیه “همایش روز ملی خلیج فارس” ضمن بیان این ادعا که “همه اعمال جمهوری اسلامی ایران تحت ضوابط قانون بین‌المللی صورت می‌گیرد و هیچ گونه تخطی از این قوانین وجود ندارد”، تأکید کرد: «دشمنان در همان حالی که ما را تهدید می‌کنند، از ما می‌خواهند که خودمان را خلع سلاح کنیم؛ این درخواست غیراخلاقی، غیرعقلانی و بلندپروازانه است». او افزود: «موشک‌ها سرمایه‌های دفاعی و عناصر اصلی قدرت بازدارندگی ما هستند و ما هرگز نمی‌توانیم بپذیریم که خودمان را از توانمندی بازدارنده خلع سلاح کنیم».

تهدید اروپا

حسین سلامی همچنین در بخش دیگری از سخنرانی خود در این همایش، با اشاره به اینکه “اقتدار امنیتی ایران است که امنیت انرژی در جهان را تامین کرده و اروپا باید بداند ایران بر صد در صد منابع انرژی این منطقه سیطره دارد”، کشورهای اروپایی را تهدید کرد که “با اقتدار انرژی ایران دست و پنجه نرم” نکنند.

این مقام بلندپایه سپاه همچنین مدعی شد: «ما با هیچ یک از کشورهای منطقه مشکل نداشته‌ایم و آنها را تهدید نکرده‌ایم، مگر اینکه آنها شروع‌کننده مشکل برای ما باشند».

این در حالی است که سردار سلامی روز ۳۱ فروردین در سخنانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران گفته بود که اسرائیل از “شمال و غرب در تقاطع آتش” قرار دارد و با اشاره به این کشور تهدید کرده بود: «دست‌ها روی ماشه و موشک‌ها آماده‌اند».

حسین سلامی پنجشنبه گذشته نیز با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی “موجودیت و بقای اسرائیل را به خطر انداخته” است، گفته بود: «دقیقا در کنار مرز‌های رژیم اشغالگر فرزندان متنوعی از امت اسلام با آرمان‌های ضد صهیونیستی قرار دارند و همه به دنبال محو این رژیم هستند».

خامنه‌ای: پای آمریکا از منطقه قطع خواهد شد

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز امروز طی سخنانی با اشاره به اینکه “آمریکایی‌ها می‌خواهند هزینه مقابله با نظام جمهوری اسلامی و ملت مقتدر ایران را خودشان متحمل نشوند و آن را به دوش برخی دولت‌های منطقه بیندازند”، گفت: «برخی کشورهای منطقه بدانند، اگر با جمهوری اسلامی ایران روبرو شوند، قطعاً ضربه و شکست می‌خورند».

خامنه‌ای با تأکید بر اینکه “کسی که باید از منطقه بیرون برود، آمریکا است، نه جمهوری اسلامی”، افزود: «بدانید، آمریکا و برخی کشورها نظیر آن، پایشان از این منطقه قطع خواهد شد».

واجب “مثل نماز”

هم‌زمان با سخنان خامنه‌ای، یحیی رحیم صفوی، دستیار و مشاور عالی او نیز طی سخنانی گفت که روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، اسرائیل، نظام سرمایه‌داری و کمونیسم را “ریشه‌های تهدید” می‌دانسته و “هم‌اکنون” نیز از نظر مبانی فقهی هم بنیانگذار و هم رهبر کنونی جمهوری اسلامی “دفاع از سوریه، عراق، فلسطین و یمن” را “در راستای جهاد دفاعی” می‌دانند.

رحیم صفوی همچنین افزود که از نظر بنیانگذار جمهوری اسلامی “جهاد دفاعی” برای همه مسلمانان “مثل نماز واجب” است.

دونالد ترامپ بارها تهدید کرده است که ایالات متحده در صورت عدم اصلاح برجام، از این توافق خارج خواهد شد. گسترش نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی و “اقدامات بی‌ثبات‌کننده” تهران درخاورمیانه، یکی از نگرانی‌هایی است که ترامپ عنوان می‌کند.

شروط رئیس جمهوری آمریکا برای ماندن در برجام گنجاندن چهار نکته اصلاحی در این توافق است. این اصلاحات شامل اجازه بازرسی از تمام سایت‌های مورد درخواست آژانس، تضمین تعهد ایران به چشم‌پوشی از تملک سلاح هسته‌ای، دائمی شدن محدودیت شدید غنی‌سازی اورانیوم در ایران و گنجاندن برنامه موشک‌های دوربرد ایران در متن برجام هستند.

در حالی که طرف‌های اروپایی از تلاش برای توافقی مکمل در کنار برجام سخن می‌گویند، ایران تاکنون هرگونه اصلاحیه‌ای بر توافق هسته‌ای را رد کرده است. آمریکا تهدید کرده است که چنانچه شروط مورد نظرش تأمین نشوند، از برجام خارج می‌شود و تحریم‌ها علیه ایران مجددا از روز ۱۲ ماه مه (۲۲ اردیبهشت) اعمال خواهند شد.

منبع دویچه‌وله

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *