‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان تا یک سال دیگر، مطابق قانون اساسی برگزار خواهد شد

انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان تا یک سال دیگر، مطابق قانون اساسی برگزار خواهد شد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرده که انتخابات ریاست جمهوری بر اساس مفاد قانون اساسی برگزار می‌شود. او افزود که”من یک روز خواهش این را ندارم که در این مقام مسئولیت باشم، بدون اراده ملت.”

براساس قانون اساسی افغانستان وظیفه رئیس جمهور در اول جوزای/ خرداد سال پنجم بعد از انتخابات پایان می‌یابد.

انتخابات به منظور تعیین رئیس جمهور جدید در خلال مدت سی الی شصت روز قبل از پایان کار رئیس جمهور برگزار می‌گردد.

آقای غنی که به مناسبت بیست و ششمین سالگرد پیروزی مجاهدین افغانستان در ارگ ریاست جمهوری صحبت می‌کرد، تاکید نمود که انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان پیش از جوزای سال ۱۳۹۸خورشیدی برگزار خواهد شد.

دوران ریاست جمهوری در افغانستان ۵ سال است. آقای غنی گفت: “پنج سال به این حساب نمی‌شود که من در کدام روز تحلیف انجام داده‌ام، به این رقم حساب می‌شود که در قانون اساسی افغانستان چه ذکر شده است.”

آقای غنی هفتم میزان/ مهر ۱۳۹۳ مراسم تحلیف (سوگند) را بجا آورد.

مراسم سوگند دور قبلی باحدود چهارماه تاخیر برگزار شد، به این ترتیت این دور ریاست جمهوری به دلیل جنجال‌ها در آغاز، نزدیک ۴ ماه کوتاهتر خواهد بود.

او گفت که حکومت وحدت ملی باید حساب بدهد و ملت افغانستان در مقام قضاوت هستند و رای هم به دست آنها است.

کمیسیون مستقل انتخابات از حدود دوهفته قبل ثبت نام از رای دهندگان را آغاز کرده که تاکنون حدود ۵۰۰ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند، آقای غنی مردم را به ثبت نام برای رای دادن تشویق کرد و گفت که این یک وظیفه ملی است.

ناامنی یکی از دلایل عمده عدم علاقه‌مندی مردم برای ثبت نام ذکر شده، آقای غنی با اشاره به ناامنی‌ها گفت که “با توجه به اینکه زیر حملات شدید قرار داریم ولی تامین امنیت روند انتخابات و مراکز آن از وظایف درجه اول حکومت است.”

او از تمام جهادیان نیز خواست که در این روند سهم گیرند و آنرا جهاد اکبر خواند.

انتخابات قبلی ریاست جمهوری افغانستان در حمل/فروردین سال ۱۳۹۳ برگزار شد و در دور اول این انتخابات برنده نداشت، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی و آقای غنی به دور دوم با هم رقابت کردند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری نیز ۲۴ جوزا/ خرداد برگزارشد. ولی نتایج آنرا آقای عبدالله به دلیل اینکه معتقد بود “تقلب گسترده شده” نپذیرفت.

تنشها بر سر انتخابات با میانجیگری جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا به تشکیل حکومت وحدت ملی منجر شد.

۲۸ -۲۹ سنبله هر دو نامزد با حضور حامد کرزی و رهبران جهادی با هم گفتگو کردند و در نهایت اعلام کردند که به توافق کلی برای تشکیل حکومت وحدت ملی دست یافته‌اند. کمیسیوین انتخابات نتایج انتخابات را دیرهنگام روز ۳۰ سنبله/شهریور اعلام کرد.

انتخابات پارلمانی

قرار است که انتخابات پارلمانی افغانستان ۲۸ میزان/ مهر امسال برگزار شود. آقای غنی گفت که دولت در روند برگزاری انتخابات پارلمانی مداخله نخواهد کرد.

او از نمایندگان پارلمان افغانستان نیز خواست که در این روند مداخله نکنند و گفت که میدان رقابت باید برای همه هموار باشد. آقای غنی افزود که به اراده ملت باید تسلیم شد و دید که آنان به چه کسی رای می‌دهند.

آقای غنی گفت که نه حزب سیاسی دارد و نه حزب خواهد ساخت ولی دخالت در تعیین مقام‌های ولایت از طرف هرکسی که باشد، غیر قابل قبول است.

او گفت که باید به مردم فرصت داد که عادلانه و بدون مداخله قضاوت کند و از تمام نهادهای سیاسی نیز خواست که مداخله در روند انتخابات را نیز گزارش دهد.

آقای غنی تعادل قوای سه‌گانه را شرط اساسی ثبات در کشور دانست و افزود که پارلمان مظهر اراده ملت است. او استقلال قوه قضائیه را شرط ثبات و حاکمیت قانون در این کشور خواند.

منبع بی‌بی‌سی

‎برسی مجدد

تلاش قاسم سلیمانی برای تاثیرگذاری در چینش کابینه عراق

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۶ مه (۲۶ اردیبهشت) گزارشی پیرامون گفت‌وگوها و مذاکرات قاسم سلیمانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *