‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / مجلس نمایندگان آمریکا طرح تحریم‌های جدید علیه ایران را تصویب کرد

مجلس نمایندگان آمریکا طرح تحریم‌های جدید علیه ایران را تصویب کرد

روز پنجشنبه  (۲۶ آوریل / ۶ اردیبهشت) نمایندگان کنگره ایالات متحده لایحه موسوم به “مسئولیت ایران در زمینه حقوق بشر و گروگان‌گیری” را با ۴۱۰ رای موافق و ۲ رای مخالف تصویب کرد.

بر اساس مصوبه کنگره، دولت آمریکا باید طی ۲۷۰ روز گزارشی در باره دخالت مسئولان جمهوری اسلامی در نقض حقوق بشر تهیه و به کنگره ارائه کند.

پایگاه اینترنتی کنگره آمریکا نوشت: «طرح قانونی فراحزبی ضمن برشمردن موارد زیادی از نقض حقوق بشر و گرونگان‌گیری توسط رژیم ایران، برای افرادی که در ایران با انگیزه‌ سیاسی اقدام به دستگیری غیرقانونی شهروندان آمریکایی کرده‌اند، تحریم‌هایی در نظر گرفته است».

این طرح قانونی در ماه مارس (اسفند) در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان تصویب شده بود و برای اجرایی‌شدن باید از مجلس سنا نیز بگذرد.

جمهوری اسلامی ایران هنوز به تصویب این طرح که خبرگزاری‌های دولتی آن را “ضد ایرانی” خواند‌ه‌اند، واکنش رسمی نشان نداده‌است.

 موارد نقض حقوق بشر

چند روز پیش اد رویس، رئیس کمیته امور خارجی کنگره در باره طرح یادشده گفت که جمهوری اسلامی سالیان دراز اقدام به نقض حقوق شهروندان ایرانی کرده بدون اینکه این اقدامات برای برخی از مسئولان حکومتی پیامدی داشته باشند.

او در این راستا به گروگا‌ن‌گیری اوایل انقلاب، اعدام‌های جمعی ۶۷، سرکوب جنبش سبز و ناآرامی‌های دی‌ماه، و همچنین برخوردهای خشونت‌آمیز با اقلیت‌های دینی و مذهبی مانند بهاییان، دراویش گنابادی، اهل سنت و مسیحیان اشاره کرد.

تد داچ، نماینده فلوریدا که از تهیه کنندگان لایحه “مسئولیت ایران در زمینه حقوق بشر و گروگان‌گیری” به‌شمار می‌رود، در پیامی توئیتری ضمن اعلام خبر تصویب آن، از جمهوری اسلامی خواست برای یافتن باب لوینسون کمک کند.

لوینسون، کارمند بازنشسته پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی)، در مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ایران ناپدید شد. به گزارش آسوشیتدپرس او از جانب سازمان سیا برای انجام ماموریت به ایران رفته بود.

منبع دویچه‌وله

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *