‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / «ماندن آمریکا در برجام مشروط به اصلاحات اساسی در آن است»

«ماندن آمریکا در برجام مشروط به اصلاحات اساسی در آن است»

به گفته مایک پومپئو، وزیر خارجه جدید آمریکا، اگر در برجام اصلاحات اساسی صورت نگیرد بعید است که آمریکا در آن باقی بماند. برجام و سیاست‌های ایران در منطقه از محورهای اصلی گفت‌وگوی پومپئو در سفر به خاورمیانه است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه جدید آمریکا، در اولین کنفرانس خبری خود بعد از انتصاب به این سمت گفت که اگر در برجام اصلاحات اساسی صورت نگیرد بعید است که آمریکا در آن باقی بماند.

مایک پومپئو روز پنجشنبه (۶ اردیبهشت/ ۲۶ آوریل)  با رای اعضای سنای آمریکا به عنوان وزیر خارجه این کشور تایید شد. او با ۵۷ رأی مثبت و ۴۲ رأی منفی، نخستین وزیر خارجه آمریکا لقب گرفت که با آرای حداقلی به کابینه راه یافت.

پومپئو یکی از چهره‌های تندرو مخالف جمهوری اسلامی ایران در آمریکا به شمار می‌رود و بارها خواهان لغو برجام شده است.

پومپئو بلافاصله پس از تایید در سنا عازم بروکسل شد تا روز جمعه در نشست وزاری خارجه عضو ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، شرکت کند.

اولین کنفرانس مطبوعاتی پومپئو هم در حاشیه اجلاس ناتو در بروکسل برگزار شد.

وزیر خارجه آمریکا در این مصاحبه تصریح کرد که ترامپ هنوز تصمیمی در ماندن در برجام یا خروج از آن نگرفته است. او گفت: «هیچ تصمیمی گرفته نشده است. تیم ما مشغول کار است و مطمئن هستم که برای رسیدن به آنچه رئیس‌جمهور مشخص کرده رایزنی‌های زیادی باید انجام شود.»

سفر به خاورمیانه

دو روز پیش‌تر نیز دونالد ترامپ به رغم تلاش امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، برای متقاعد کردن او به ماندن در برجام، دوباره لب به انتقاد از برجام گشود و ماندن یا نماندن در برجام را نامعلوم گذاشت. او گفت: «هیچ کسی نمی‌داند در ماه مه (۲۲ اردیبهشت) چکار خواهم کرد. باید ببینم آیا توافقی تازه با پایه‌ای استوار را می‌توانیم شکل دهیم؛ این توافق موجود (برجام) پوسیده است و نباید هرگز حاصل می‌شد.»

این در حالی است که نماینده آمریکا در کنفرانس خلع سلاح اتمی روز پنجشنبه تصریح کرده بود که آمریکا خواهان تغییر در برجام نیست و برای یک قرارداد مکمل تلاش می‌کند که برنامه هسته‌ای ایران را بعد از سال ۲۰۲۵ نیز محدود نگه دارد و بر سیاست ایران در منطقه و برنامه موشکی آن مهار زند.

پومپئو از بروکسل عازم عربستان خواهد شد. او در این سفر با ملک سلمان، پادشاه سعودی، و عادل جبیر، وزیر خارجه این کشور، دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد و پس از آن عازم  اسرائیل و اردن خواهد شد.

یکی از محورهای مهم سفر خاورمیانه‌ای پومپئو نیز بحث و رایزنی در باره رویکرد آتی آمریکا نسبت به برجام عنوان شده است.

منبع دویچه‌وله

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *