‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / شبکه تلویزیونی الجزیره: احتمال کودتای نظامی خامنه‌ای و سپاه علیه دولت روحانی چقدر است؟

شبکه تلویزیونی الجزیره: احتمال کودتای نظامی خامنه‌ای و سپاه علیه دولت روحانی چقدر است؟

پایگاه خبری الجزیره در گزارشیبه بررسی شرایط سیاسی بحرانی در ایران و احتمال کودتای نظامی علیه دولت حسن روحانی توسط سپاه و روی کار آوردن یک رییس جمهور نظامی پرداخته است.

ایران از آغاز سال جدید میلادی مدام شاهد اعتراضات مردم بوده است. در ماه ژانویه (دی ماه) در بیش از ۸۰ شهر از ۲۵ استان ایران، تظاهرات گسترده علیه دولت صورت گرفت و دست‌کم ۲۱ نفر کشته شدند. در ماه فوریه (اسفند) نیز ده‌ها زن ایران به‌ خاطر برداشتن حجاب خود در خیابان و در اعتراض به حجاب اجباری، بازداشت شدند و همزمان نیروی انتظامی اعتراض دراویش گنابادی را سرکوب کرد که دست‌کم ۵ نفر در این درگیری‌ها کشته و صدها نفر زندانی شدند.

الجزیره با اشاره به بالا گرفتن اعتراض‌ها در ایران از جمله تظاهرات گسترده‌‏ی مردم اهواز و ایرانیان عرب در خوزستان به خاطر توهین تلویزیون این کشور و تظاهرات کشاورزان اصفهانی علیه بی‎آبی و خشکسالی و اعتصابات کارگری در شهرهای مختلف و سرکوب آنها توسط نیروهای امنیتی به دیگر مشکلات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی که گریبان رژیم جمهوری اسلامی را گرفته نیز اشاره کرده و نوشته زمام امور از دست دولت حسن روحانی خارج شده است.

در این گزارش با اشاره به دخالت‎های رژیم در سوریه و سوء مدیریت به کاهش ارزش ریال و سقوط آن در برابر ارزهای خارجی اشاره کرده و نوشته این بحران‎های بی‏‌شمار احتمال وقوع یک کودتای نظامی علیه دولت حسن روحانی را که تا سال ۲۰۲۱ میلادی (۱۴۰۰ خورشیدی) روی کار است افزایش داده است.

به نوشته الجزیره، نخبگان سیاسی در ایران معتقدند اصلاحات اساسی تنها راه حل این بحران‎هاست اما اینکه رژیم تن به اصلاحات دهد بسیار بعید به نظر می‎رسد و جناح‎های سیاسی حاکم در ایران از جمله جریان‌های نزدیک به دولت و مجلس قادر به ایجاد اصلاح نیستند زیرا قدرت آنها محدود است و در عین حال قوه قضائیه و نیروهای امنیتی که از قدرت سیاسی بالایی در سیستم برخوردارند ادعا می‎کنند این بی‌کفایتی دولت است که باعث مشکلات فعلی است.

علی خامنه‌ای از آغاز رهبری خود در سال ۱۹۸۹ میلادی تا امروز، به طور دائم با رؤسای جمهور روابط پرتنشی داشته و قدرت را در انحصار خود گرفته است.

بسیاری در ایران معتقدند تا علی خامنه‌‏ای رهبر جمهوری اسلامی است و قدرت در انحصار اوست، هر تلاشی برای تغییر بی‎نتیجه است.

الجزیره ادامه می‌دهد، پیداست سرمایه سیاسی که حسن روحانی در مقابل خامنه‌ای برای خود ذخیره کرده بود تا حد زیادی سقوط کرده؛ از سوی دیگر دشمنی‌های رژیم با آمریکا و تهدید برجام توانایی دولت روحانی را کاسته است.

به نظر می‎رسد در صورتی که اوضاع ایران از این هم بدتر بشود و ثبات حکومت روحانیون به‌ خطر بیفتد علی خامنه‌ای به ‌عنوان فرمانده کل قوا در ایران، که شامل ارتش و سپاه پاسداران می‌شود قادر خواهد بود قدرت را از دولت روحانی بگیرد و او را سرنگون کند.

در ایران تندروها معتقدند مقاومت در برابر آمریکا می‎تواند مشکلات ایران را حل کند. علی خامنه‌ای می‌تواند تصمیم بگیرد که بهترین برنامه در زمان حاضر، برکنار زدن نیروهای میانه‌رو از سیستم و به ‌قدرت رساندن نظامی‌ها خواهد بود.

از طرفی به نظر می‎رسد سیاست‎های اقتصادی روحانی به طبقه متوسط ایران ضربه جدی زده است.

با توجه به تغییرات در کادرهای فرماندهان ارتش و سپاه که در ماه‎های اخیر صورت گرفته و همین طور حدس و گمان‌های مختلف درباره به ‌قدرت رسیدن یک «رییس جمهوری نظامی»، این احتمال می‌‏رود که طراحان این ایده در حال سنجش واکنش مردم ایران در این مورد هستند و سعی می‎کنند تابوی «کودتا» آن هم از نوع نظامی را از بین ببرند و جامعه‌ی ملتهب را آماده و پذیرای آن کند آن هم در حالی که از یک‌سو انواع کودتای نظامی با قرن بیستم به تاریخ پیوست و از سوی دیگر ایران هرگز تجربه کودتای نظامی نداشته و به نظر نمی‌رسد جامعه‌ای که از کل نظام سرخورده و متنفر است، به نظامیان آن روی خوش نشان دهد.

هوشنگ امیراحمدی تحلیلگر سیاسی در آمریکا که با خوش‌بینی در انتخابات دوره‌های مختلف ریاست جمهوری نیز شرکت کرده و رابطه خوبی با سیاستمداران جمهوری اسلامی دارد، در ماه‌های گذشته حتی پیشنهاد تشکیل یک دولت سپاهی- نظامیرا مطرح کرد. پاسدار محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون قضایی مجلس اسفند سال ۹۶ رسماَ گفتیک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات می‌دهد.

در مقابل، یکی از اصلاح‏‌طلبانی که از روی کار آمدن نظامی‎ها ابراز نگرانی کرد مصطفی تاجزاده معاون امنیتی وزیر کشور دولت اصلاحات است.

اما روزنامه اصلاح‎طلب شرقکه از حامیان دولت است، ۳۰ فروردین، از پیشنهاد دست به دامان یک «رییس جمهور نظامی» شدن دفاع کرد و مدعی شد این راهکار برای طبقه متوسط ایران سودمند خواهد بود! جالب اینکه همین روزنامه ۱۰ روز قبل‎تر از آن با انتشار تصویری از قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده پیشین سپاه و باقر قالیباف فرمانده پیشین نیروی انتظامی و شهردار پیشین تهران در گزارشی ادعا کرده بودکه زمزمه انتصاب «رییس جمهور نظامی» در بین اصولگرایان قوت گرفته است.

گرچه برخی کارشناسان معتقدند احتمال وقوع یک کودتای نظامی علیه دولت کم نیست و حتی در محافل غیررسمی علی شمخانی دبیر شورای‎عالی امنیت ملی رژیم هم به عنوان یکی از گزینه‎های احتمالی برای نشاندن به جای روحانی نام برده می‎شود اما برخی دیگر معتقدند اصلاح‌‏طلبان برای بسیج کردن هواداران خود علیه دشمن فرضی بر اساس توهم توطئه به طرح کودتا دامن می‌زنند. از طرفی زمزمه‎ها مبنی بر کودتای سپاه علیه رژیم و خود علی خامنه‎ای هم مطرح است و همه اینها بیانگر وضعیت متزلزل جمهوری اسلامی در شرایط کنونی است.

این همه در حالیست که بخش عمده تحریم‎هایی که رژیم گرفتار آن است مستقیم و غیرمستقیم اتفاقا ناشی از دخالت‎های سپاه در اقتصاد و همه‌ی امور مملکت است.کودتای نظامی حتی در صورت وقوع چاره‎ی خوبی برای حل بحران‎های داخلی و خارجی که جمهوری اسلامی با آنها دست و پنجه نرم می‎کند نیست و نتیجه‏‏‎ای جز انزوای بیشتر نظام و نابود کردن سرمایه‎های اقتصادی و انسانی در پی نخواهد داشت به ویژه آنکه در حال حاضر جهان غرب و اروپا اصولا با هر کودتا و کودتای نظامی مخالف است و با آن مقابله خواهد کرد.

منبع کیهان لندن

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *