‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / نگرانی کمیسیون انتخابات افغانستان از میزان پایین ثبت نام رای دهندگان

نگرانی کمیسیون انتخابات افغانستان از میزان پایین ثبت نام رای دهندگان

شمار افرادی که برای شرکت در انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان ثبت نام کردند در دو هفته گذشته به نیم میلیون نفر رسیده است.

مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند میزان ثبت نام افراد روزانه از شش هزار نفر در شروع روند، اکنون به دست‌کم شصت هزار نفر در یکی دو روز اخیر رسیده است.

کمیسیون انتخابات انتظار دارد این رقم به صدهزار نفر در روز افزایش یابد.

انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان قرار است به تاریخ ۲۸ میزان/مهر برگزار شود. در بیشتر از دو هفته گذشته روند ثبت نام رای دهندگان آغاز شده است، کمیسیون بارها از کم‌علاقگی مردم به روند ثبت نام شکایت کرده اند.

حفیظ الله هاشمی، عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید تخمین می‌شود تا پایان این روند یعنی تاریخ ۲۲ جوزا/خرداد، هفت میلیون نفر برای رای دهی ثبت نام کنند.

کمیسیون انتخابات با اشاره به میزان مشارکت مردم در انتخابات اخیر ریاست جمهوری می‌گوید انتظار می‌رود دست‌کم پنج میلیون نفر در انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی شرکت کنند

در حال حاضر و در مرحله اول روند ثبت نام تنها بیش از ۱۴۰۰ مرکز در این کشور فعال اند و در مراحل بعدی که شامل ایجاد مراکز در ولسوالی‌ها و روستا ها می‌شود، شمار مراکز به ۷۵۰۰ خواهد رسید.

تهدید امنیتی چالش اصلی در برابر ثبت نام رای دهندگان انتخابات افغانستان است. روز یکشنبه دوم ثور/ اردیبهشت، در حمله ای به ورودی مرکز توزیع شناسنامه دست‌کم ۵۷ نفر کشته و بیش از صد نفر دیگر مجروح شده‌اند.

کمیسیون انتخابات می‌گوید ناامنی‌ها سبب شده ۴۴ مرکز تعطیل شود و هفتاد و سه مرکز دیگر اصلا باز نشوند.

حکومت افغانستان از هر راه ممکن به تشویق مردم به مشارکت پرداخته، ریاست جمهوری با دادن یک روز رخصتی به تمامی کارمندان دولتی از آنان خواسته تا ثبت نام کنند، امروز هم در نشستی با مسئولان نهادهای امنیتی و کمیسیون انتخابات، رئیس جمهوری دست به دامن احزاب سیاسی شد و خواست تا مردم را به ثبت نام تشویق کنند.

در دوره‌های قبلی انتخابات مردم با استفاده از کارت رای دهی در انتخابات این کشور اشتراک می‌کردند اما برای جلوگیری از سوء استفاده از این کارت‌ها تصمیم گرفته شد در انتخابات پیش رو از شناسنامه‌های ورقی استفاده شود. تمام شناسنامه‌های رای دهندگان باید ثبت شوند.

منبع بی‌بی‌سی

‎برسی مجدد

عراق بدنبال تشکیل دولتی مستقل از ایران

مذاکرات سیاسی بین احزاب عراقی که به پارلمان راه یافته‌اند افزایش یافته و از جمله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *