‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / ماکرون: فکر نمی‌کنم ترامپ در برجام باقی بماند

ماکرون: فکر نمی‌کنم ترامپ در برجام باقی بماند

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز چهارشنبه ۲۵ آوریل، در آخرین روز سفر رسمی خود به آمریکا در یک نشست خبری در واشینگتن، با تأکید بر این که”هیچ اطلاعاتی” درباره تصمیم دونالد ترامپ، همتای آمریکایی‌اش، درباره توافق هسته‌ای ایران ندارد، گفت: “تحلیل منطقی همه اظهارنظرهای ترامپ، مرا وادار نمی‌کند که فکر کنم او هر کاری را برای نگاه داشتن توافق اتمی ایران انجام دهد”.

رئیس جمهوری فرانسه اضافه کرد: “وظیفه من بازگرداندن ترامپ از تعهدات دوران انتخاباتش نیست، من سیزیف یا زاخر-مازوخ نیستم.”

سیزیف یک افسانه یونانی است که به شکنجه خویش و پوچ بودن کارش آگاه است. همچنین لئوپولد فون زاخر-مازوخ که واژه “مازوخیسم” از اسم او گرفته شده، نویسنده اتریشی قرن نوزدهم بود که شخصیت رمان‌هایش از این که دیگران با آنان بدرفتاری کنند و بر آن‌ها تسلط یابند لذت می‌بردند.

رئیس جمهوری فرانسه گفت که فقط می‌خواهد در صورت خروج آمریکا از توافق، از “افزایش ناگهانی تنش” در منطقه و “فرو رفتن در یک ابهام مطلق” جلوگیری کند.

ماکرون یک روز پیش از آن، در کنفرانس خبری مشترک با ترامپ، “توافق جدید وسیع‌تر” با ایران را پیشنهاد داده بود، که بر اساس آن، علاوه بر حفظ توافق اتمی سه سال پیش، توافق دیگری درباره فعالیت‌های موشکی ایران و نفوذ نظامی‌اش در منطقه صورت گیرد.

این پیشنهاد با واکنش سرد و محتاطانه آلمان و روسیه مواجه شد و ایران نیز صریحا آن را رد کرد.

اما ماکرون در نشست خبری خود در واشینگتن گفت: “این توافق من نیست، این استراتژی ماست، همانطور که با تمامی شرکای اروپایی‌مان هماهنگ شده است.”

رئیس جمهوری فرانسه با اشاره به پیشنهاد “توافق تازه و گسترده‌تر” خود درباره ایران، خطاب به خبرنگاران ادامه داد: “من به شما اطمینان می‌دهم، مشاور دیپلماتیک من چند لحظه پیش با همتاهای اروپایی خود تماس داشت و هماهنگی انجام شده است. این یک اقدام و ابتکار جداگانه نیست.”

همچنین ماکرون تأکید کرد: “طبیعی است که کشورهای حمایت‌کننده ایران، به این پیشنهاد واکنش منفی بدهند، زیرا آنها از برجام و تمام آن متن، حمایت می‌کنند. بنابراین جای تعجب نیست.”

رئیس جمهوری فرانسه گفت: “با این وجود، دست کم عدم اطمینانی بر این توافق حاکم است و این توافق در کنترل ما و حتی کشورهایی که مخالفت خود را با پیشنهاد من ابراز کردند، نیست.”

ماکرون اضافه کرد: “من نمی‌گویم که پیشنهاد من، عالی است و همه باید حول آن جمع شوند، بلکه فقط می‌گویم که به جز این، چه پیشنهاد دیگری مطرح است؟”

منبع صدای فرانسه

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *