‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / بوئینگ تحویل هواپیماهای سفارشی به ایران را به تعویق انداخت

بوئینگ تحویل هواپیماهای سفارشی به ایران را به تعویق انداخت

مدیرعامل بوئینگ گفته این کمپانی خریداران دیگری برای هواپیماهای ۷۷۷ یافته و در سال ۲۰۱۸ هیچ تحویل سفارشی برای ایران پیش‌بینی نشده است. به گفته دنیس مویلن‌برگ آینده برجام در روند تولید و عرضه این هواپیماها تأثیری ندارد.

به گفته مویلن‌برگ پیش‌بینی‌های مالی کمپانی بوئینگ برای سال جاری میلادی به سفارش‌های ایران بستگی ندارد

دنیس مویلن‌برگ، مدیرعامل بوئینگ گفته که آینده مبهم توافق هسته‌ای غرب با ایران تأثیری در روند تولید هواپیماهای ۷۷۷ این شرکت ندارد. او روز چهارشنبه (۲۵ آوریل) در جریان یک کنفرانس خبری گفت: «ما هیچ‌گونه تحویل سفارشی به ایران که برای امسال برنامه‌ریزی شده باشد یا بخشی از تولید امسال‌مان باشد، نداریم و این سفارش‌ها در انطباق با خط مشی دولت آمریکا به تعویق افتاده‌اند.»

به گفته مویلن‌برگ پیش‌بینی‌های مالی کمپانی بوئینگ برای سال جاری میلادی به سفارش‌های ایران بستگی ندارد و حتی اگر این سفارش‌ها به ایران ارسال نشوند، بوئینگ مجبور به کاهش تولید هواپیماهای ۷۷۷ نیست.

او گفت: «اگر این سفارش‌ها به نتیجه برسند و ما در نهایت موفق به ارسال هواپیماها شویم، این به نفع ماست اما ما از خط مشی دولت آمریکا پیروی می‌کنیم و مطمئن شده‌ایم که به آن هواپیماها وابستگی [مالی] نداریم.»

مدیرعامل بوئینگ گفته است که این کمپانی به واسطه افزایش سفارش‌ها از سوی خریدارانی دیگر، مثل گذشته نگران کاهش تولید هواپیمای ۷۷۷ در صورت فروپاشی برجام و از بین رفتن صدها فرصت شغلی نیست.

فراز و نشیب تحویل هواپیماهای بوئینگ

بوئینگ در دسامبر سال ۲۰۱۶ در پی حصول توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی، توافقنامه‌ای مبنی بر فروش ۸۰ فروند هواپیما به ایران ایر امضا کرد. این قرارداد ارسال ۱۵ فروند هواپیمای پهن‌پیکر ۷۷۷−۳۰۰ را شامل می‌شد که این کمپانی برای صدور آنها به ایران از دولت آمریکا مجوز گرفته بود.

به گزارش رویترز منابع مطلع در صنعت حمل و نقل هوایی گفته‌اند بوئینگ در اصل ارسال این هواپیماها به ایران را برای امسال (۲۰۱۸) پیش‌بینی کرده بود اما خریداران دیگری را برای دریافت این سفارش جایگزین کرده است.

هواپیماهای ۷۷۷ یکی از پرسودترین تولیدات بوئینگ هستند. این کمپانی به دلیل کاهش سفارش‌ها مجبور به کاهش تولید خود شده بود اما فروش این مدل در سال ۲۰۱۷ بار دیگر افزایش داشت.

شرکت ایران‌ایر در پی اجرایی شدن برجام سفارش خرید ۱۰۰ فروند جت ایرباس و ۲۰ فروند هواپیمای ای‌تی‌آر محصول مشترک فرانسه و ایتالیا را داده بود. به گزارش رویترز تا امروز سه فروند ایرباس و ۸ فروند ای‌تی‌آر به ایران تحویل شده است.

تولیدکنندگان اروپایی برای نهایی کردن قراردادهای خود با ایران به دلیل وجود چندین قطعه آمریکایی در هواپیماها نیازمند مجوز دولت آمریکا هستند.

تا کنون واشنگتن مجوز لازم برای صدور حدود یک سوم از ایرباس‌های سفارشی به ایران را صادر کرده اما هنوز مشخص نیست، خروج احتمالی ایالات متحده از برجام چه تأثیری بر این روند خواهد گذاشت.

مقام‌های ایرانی بارها گفته‌اند، ایالات متحده باید توافق هسته‌ای را محترم بشمارد. آنها واشنگتن را به تلاش برای ممانعت از تحویل هواپیماهای ساخت آمریکا و همچنین هواپیماهای ساخت اروپا به ایران کرده‌اند.

منبه دویچه‌وله

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *