‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / مخالفان اردوغان خواستار ایجاد جبهه‌ای واحد در انتخابات آینده شدند

مخالفان اردوغان خواستار ایجاد جبهه‌ای واحد در انتخابات آینده شدند

کمال قلیچ‌داراوغلو، رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه (CHP)، روز چهار‌شنبه (۵ اردیبهشت/۲۵ آوریل) با مرال آکشنر، رهبر حزب تازه تاسیس “خوب (IYI)” دیدار و با او در باره برنامه مشترک در انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری و پارلمانی گفت‌وگو کرد.

هنوز مشخص نیست آیا حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه (CHP) و حزب تازه تاسیس “خوب” نامزد مشترکی برای ریاست جمهوری ترکیه معرفی خواهند کرد یا نه.

شورای حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه که اصلی‌ترین حزب مخالف و بزرگ‌ترین حزب لائیک این کشور است، روز سه‌شنبه (۴ اردیبهشت / ۲۴ آوریل) کمال قلیچ‌داراوغلو را مسئول گفت‌وگو با احزاب دیگر برای ایجاد ائتلافی در انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری ترکیه کرد.

کمال قلیچ‌داراوغلو اعلام کرده که حزب‌اش به خاطر دستیابی به ائتلاف حاضر به دادن “قربانی” نیز هست.

انتخابات زودهنگام اردوغان

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، روز چهارشنبه (۱۸ آوریل/۲۹ فروردین) در آنکارا اعلام کرد که انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری ترکیه که قرار بود در نوامبر ۲۰۱۹ برگزار شود، حدود یک سال‌ونیم زودتر، در تاریخ ۲۴ ژوئن ۲۰۱۸ برگزار خواهد شد.

رئيس‌جمهوری ترکیه علت پیش کشیدن انتخابات را از جمله وضعیت کشورهای همسایه سوریه و عراق و نیز ضرورت تصمیم‌گیری درباره‌ی مسائل اقتصادی و سیاسی ذکر کرد.

ناظران سیاسی معتقدند که انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی ترکیه می‌تواند سیستم ریاستی (پرزیدیال) در ترکیه را به‌طور گام به گام تحکیم کند. در آوریل سال ۲۰۱۷ در یک همه‌پرسی در ترکیه اکثریتی شکننده‌ به سیستم پرزیدیال رای داد و بدین سان بر اختیارات اردوغان افزوده شد.

احتمال نامزدی عبدالله گل

به گزارش رسانه‌های ترکیه مدتی است در این باره سخن گفته می‌شود که حزب کوچک اسلامی “سعادت” در نظر دارد نظر عبدالله گل، یازدهمین رئیس جمهوری ترکیه را برای نامزدی پست ریاست جمهوری از طرف این حزب جلب کند.

گفته می‌شود اگر حزب اسلامی “سعادت” موفق شود عبدالله گل را که از افراد موسس حزب عدالت و توسعه اردوغان است، به عنوان نامزد خود راهی انتخابات کند، اعتبار حزب عدالت و توسعه زیر سوال خواهد رفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه روابط اردوغان و گل مدت‌هاست پرتنش است، اما گل تاکنون نخواسته به طور رسمی از سیاست‌های اردوغان انتقاد کند.

تمل کارامولا اوغلو، رهبر حزب “سعادت” روز چهار‌شنبه (۵ اردیبهشت / ۲۵ آوریل) با عبدالله گل، رئیس جمهوری پیشین ترکیه، دیدار و گفت‌وگو کرد. تا روز چهارشنبه هنوز به نظر نمی‌رسید که حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه (CHP) و حزب تازه تاسیس “خوب (IYI)” نیز از نامزدی گل پشتیبانی کنند.

مرال آکشنر، رهبر حزب تازه تاسیس “خوب (IYI)” که پیشتر وزیر کشور و سخنگوی مجلس ترکیه بود، پس از دیدار و گفت‌وگو با کمال قلیچ‌داراوغلو، رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه (CHP)، گفت حزب‌اش نامزد مشخص خود را برای انتخابات دارد.

حزب عدالت و توسعه ترکیه به رهبری اردوغان برای شرکت در انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری و پارلمانی با حزب راست‌گرای “حرکت ملی (MHP)” به رهبری دولت باغچه‌لی، همکاری می‌کند. “حرکت ملی (MHP)” مدت‌هاست از حزب عدالت و توسعه پشتیبانی می‌کند. این دو حزب قصد دارند در انتخابات در جبهه‌ا‌ی واحد شرکت کنند.

اردوغان امیدوار است در مرحله نخست انتخابات به اکثریت مطلق آرا دست یابد.

منبع دویچه‌وله

‎برسی مجدد

تلاش قاسم سلیمانی برای تاثیرگذاری در چینش کابینه عراق

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۶ مه (۲۶ اردیبهشت) گزارشی پیرامون گفت‌وگوها و مذاکرات قاسم سلیمانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *