‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / روحانی: ترامپ کاسب جیره‌خوار و غارتگر است

روحانی: ترامپ کاسب جیره‌خوار و غارتگر است

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در واکنشی تُند به سخنان روسای جمهوری آمریکا و فرانسه در خصوص توافق اتمی با ایران، رهبر آمریکا را فردی کاسب مسلک توصیف کرد که به گفته ی روحانی قادر به مذاکره بر سر معاهدات بین المللی نیست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در دومین روز از سفرش به آمریکا به پیشرفت گفتگوهایش با همتای آمریکایی خود درباره ی ایران اشاره کرد و گفت که دو کشور بر سر ضرورت دستیابی به “توافقی گسترده تر” درباره ی ایران با یکدیگر به اتفاق نظر رسیده اند. رئیس جمهوری فرانسه تصریح کرد که این “توافق جدید” باید هم توافق اتمی با ایران را دربربگیرد و هم به نگرانی های آمریکا در خصوص این توافق و فعالیت های جمهوری اسلامی ایران در منطقه پاسخ بدهد.

در سخنانش رئیس جمهوری فرانسه تأکید کرد که “دو کشور آمریکا و فرانسه امیدوارند که از این پس بر سر توافقی جدید با ایران با یکدیگر همکاری کنند.” رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ، نیز ضمن استقبال از این پیشنهاد آمادگی خود را برای گفتگو بر سر “متنی بسیار گسترده تر” با “پایه های مستحکم” درباره ی ایران اعلام کرد و گفت که تصمیم خود را درباره ی توافق اتمی با ایران در دوازدهم ماه مه اعلام خواهد کرد.

در واکنش به این سخنان، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران امروز چهارشنبه پنجم اردیبهشت اظهارات رهبران آمریکا و فرانسه را درباره ی توافق اتمی با ایران غیرقانونی خواند. او در عین حال، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، را فردی بی تجربه و بی اطلاع از قانون، حقوق و معاهدات بین المللی توصیف کرد و پرسید: چگونه یک کاسب، یک برج ساز می تواند درباره ی مسائل و معاهدات بین المللی اظهار نظر کند؟ حسن روحانی در واکنش به سخنان رهبران آمریکا و فرانسه در خصوص لزوم دستیابی به توافقی جدید با ایران، گفت: “اول توافق قبلی را که امضا کردید اجرا کنید، بعد درباره ی توافقی جدید سخن برانید.”

روحانی در جای دیگری از سخنانش گفت که جمهوری اسلامی در پی تعامل سازنده و گسترده با جهان است و این تعامل، به گفته ی وی، “فقط منحصر به قرارداد هسته ای نیست.” او راه حل صحیح مسائل را دستیابی به توافقی بر پایه ی “برد-برد” دانست و افزود: توافقی که به نفع یک طرف و به زیان طرف دیگر باشد هرگز پایدار نمی ماند.

حسن روحانی در سخنانش افزود که برخی فکر می کنند که کاخ سفید باید درباره ی سرنوشت کشورهای خاورمیانه تصمیم بگیرد. وی انگیزه ی چنین تلقی را “غارت ذخایر دنیای عرب” خواند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری آمریکا را متهم کرد که چشم طمع به ذخایر نفتی و میلیاردها دلار ذخایر ارزی کشورهای عرب خاورمیانه دوخته است و کلیه موضعگیری ها و سیاست های وی به قصد غارت این منابع و ثروت ها تنظیم شده اند.

حسن روحانی در ادامه ی این سخن، رئیس جمهوری آمریکا را “جیره خوار” عربستان و دیگر کشورهای عرب منطقه خواند. او دولت آمریکا و هم پیمانانش را به بدعهدی متهم کرد و گفت که جمهوری اسلامی ایران با توافق اتمی “راستگویی” خود را ثابت کرد و نشان داد که ایالات متحد آمریکا و اسرائیل در خصوص برنامه ی اتمی ایران سال ها دروغ گفته اند.

حسن روحانی تلویحاً تأئید کرد که مانع تراشی ها و تهدیدهای یکجانبه ی آمریکا مناسبات مالی ایران با بانک های خارجی را مختل کرده و از ورود سرمایه های خارجی به این کشور جلوگیری نموده اند.

منبع اخبار روز

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *