‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / انتخابات جدید؛ راه برون رفت ارمنستان از بحران

انتخابات جدید؛ راه برون رفت ارمنستان از بحران

“به ما ملحق شوید!” این شعاری است که هزاران تظاهرکننده ارمنی در کف خیابان‌های ایروان خطاب به سایر مردم سر می‌دهند. حتی دو روز پس از استعفای سرژ سرکیسیان از پست نخست‌وزیری،  پایتخت ارمنستان همچنان در تب و تاب اعتراضات سیاسی است.

تظاهرکنندگان، حضور کارن کاراپتیان در مقام نخست وزیر موقت را بر نمی‌تابند. او به عنوان یکی از معتمدان سرکیسیان، جزء مسئولان و متهمان  فساد مالی و دامنه‌دار کردن فقر در ارمنستان شناخته می‌شود.

کاراپتیان اما روز چهارشنبه ۲۵ آوریل، پیشنهادی غافلگیرکننده داد و همان چیزی را گفت که معترضان آن را در شعارها فریاد می‌کشند: انتخابات دوباره.

نخست‌وزیر موقت ارمنستان هشدار داد که تداوم بحران سیاسی در کشور می‌تواند تهدیدی جدی علیه اقتصاد ملی باشد. او گفت، اگر معترضان خواستار روی کار آمدن رهبر اپوزیسیون، نیکول پاشینیان هستند، می‌توانند او را انتخاب کنند.

نیکول پاشینیان روز یکشنبه ۲۲ آوریل بعد از یک مناظره با سرکیسیان در برابر دوربین‌های تلویزیون بازداشت شد اما اندکی پیش از کناره‌گیری نخست‌وزیر، آزاد شد و به میان هوادارانش رفت.

از نظر قانونی، احزاب حاضر در پارلمان ارمنستان هفت روز وقت دارند تا پس از کناره‌گیری سرکیسیان، فرد دیگری را به جای او برگزینند. سرژ سرکیسیان از سال ۲۰۰۸ رئیس جمهوری ارمنستان بود، اما پس از دو دوره پنج ساله، با تغییر قانون اساسی در ۲۰۱۵ و انتقال قدرت به نخست‌وزیری، در صدد ادامه اعمال قدرت در مقام نخست وزیر برآمد.

در پی اصلاحاتی که در قانون اساسی ارمنستان در دسامبر ۲۰۱۵ انجام گرفت، قرار شد نظام ریاست جمهوری این کشور به نظام پارلمانی تبدیل شود. طبق این قانون قدرت اصلی عملا به نخست وزیر می‌رسد. حزب جمهوریخواهِ سرژ سرکیسیان ۶۵ کرسی از ۱۰۵ کرسی پارلمان را در اختیار دارد.

منتقدان سرکیسیان او را به قبضه کردن قدرت و پیاده کردن الگوی پوتین ـ مدودف در ارمنستان متهم کرده‌اند. سرکیسیان نیز اذعان کرده که در برآورد شرایط سیاسی کشور بر خطا بوده است. نیکول پاشینیان، رهبر اپوزیسیون می‌گوید  قدرت هم اینک دست مردم است.

لغو قرار مذاکره با اپوزیسیون

پیش از ظهر چهارشنبه ۲۵ آوریل، رئیس جمهوری ارمنستان، آرمن سرکیسیان اعلام کرد که می‌خواهد برای حل بحران، با کلیه نیروهای سیاسی کشور گفت‌وگو کند. این تصمیم پس از به هم خوردن اولین قرار مذاکره اپوزیسیون و دولت اعلام شد. محافل نزدیک به دولت ارمنستان گفته‌اند که پافشاری مخالفان بر مطالباتی یکجانبه، عامل ناکامی این قرار بود.

ارمنستان در جنوب قفقاز واقع شده و یکی از فقیرترین جمهوری‌های شوروی سابق به حساب می‌آید. این کشور با همسایه خودش جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ علیا هنوز توافق نکرده است. در عین حال محاصره ارمنستان از سوی ترکیه و آذربایجان باعث شده که اقتصاد ارمنستان رونق نیابد و این کشور با گذشت ۲۵ سال پس از استقلال از اتحاد جماهیرشوروی، پیشرفت چندانی نداشته باشد. به همین خاطر، بخشی از مردم این کشور به روسیه و دیگر کشورها مهاجرت کرده‌اند.

منبع دویچه‌وله

‎برسی مجدد

تلاش قاسم سلیمانی برای تاثیرگذاری در چینش کابینه عراق

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۶ مه (۲۶ اردیبهشت) گزارشی پیرامون گفت‌وگوها و مذاکرات قاسم سلیمانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *