‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / هشدار حسن روحانی به آمریکا درباره خروج احتمالی از برجام

هشدار حسن روحانی به آمریکا درباره خروج احتمالی از برجام

رئیس‌جمهوری ایران روز سه‌شنبه چهارم اردیبهشت به واشینگتن هشدار داد که در صورت لغو توافق هسته‌ای، «عواقب وخیم» آن را باید بپذیرد.

حسن روحانی که به استان آذربایجان شرقی سفر کرده است در اجتماع مردم تبریز با اشاره به تهدیدات دونالد ترامپ مبنی بر خروج احتمالی از برجام گفت: «آنها که در کاخ سفید نشسته‌اند به تعهدات خود پایبند باشند یا نباشند، به تمدن خود پایبند باشند یا نباشند، به انسانیت خود پایبند باشند یا نباشند، ملت بزرگ ایران با هرگونه توطئه آنها مقابله کرده و در برابر آنها با قدرت ایستادگی خواهد کرد».

وی در ادامه افزود: «هیچ کس نمی‌تواند امید به آینده را از ملت ما بگیرد. ما از هر زمان دیگر مقتدرتر پای پیمان‌هایمان ایستاده‌ایم، اما اگر کسی بخواهد به پیمان ما خیانت کند باید بداند عواقب وخیم آن شامل حال خود او خواهد شد».

رئیس‌جمهوری آمریکا که از هنگام مبارزات انتخاباتی‌اش بارها از توافق هسته‌ای که باراک اوباما رئیس‌جمهوری وقت آمریکا با ایران به دست آورد ابراز نارضایتی کرده است.

آقای ترامپ خواستار اصلاح برخی موارد برجام استو به سه کشور قدرتمند اروپایی که طرف دیگر برجام هستند، هشدار داده که اگر این اصلاحات اعمال نشود، لغو تحریم‌های ایران را تمدید نخواهد کرد، امری که به منزله خروج آمریکا از برجام تفسیر شده است.

اما حسن روحانی در اظهارات روز سه‌شنبه خود تاکید کرد که ایران آماده هر گونه سناریویی در این باره است.

وی اظهار داشت: «ملت و دولت ایران برای تمام مراحل مختلف در برابر آنها برنامه‌ریزی کرده است. مشکلی را پیش رو نخواهیم داشت و اگر مشکلی داریم با دست پر کفایت ملت ایران آن را حل خواهیم کرد».

آمریکا در ماه‌های اخیر مذاکراتی با قدرت‌های اروپایی بر سر اصلاحات مورد نظر دونالد ترامپ در توافق هسته‌ای انجام داده است. این اصلاحات شامل برنامه موشکی ایران نیز می‌شود. واشینگتن معتقد است که برنامه موشکی بالستیک و برنامه سلاح هسته‌ای دو امر جدا نشدنی هستند، و پروژه ایران برای تولید و آزمایش موشک‌های بالستیک باید تحت تحریم قرار بگیرد.

دولت ترامپ همچنین می‌گوید ایران باید اجازه بازرسی فوری از تمام اماکنی را که بازرسان بین‌المللی نام می‌برند، بدهد.

و در نهایت مورد دیگری که واشینگتن خواستار اصلاح آن در توافق هسته‌ای است «بند غروب» نام دارد.

مطابق «بند غروب»، ایران پس از ۱۰ سال می‌تواند سانتریفوژهای غنی‌سازی اورانیوم را افزایش دهد و پس از ۱۵ سال نیز اجازه دارد حجم اورانیوم کمتر غنی‌شده خود را زیادتر کند. اما ترامپ تاکید کرده که سیاست او «جلوگیری از همه راه‌های دسترسی ایران به سلاح هسته ای است، نه فقط برای ده سال بلکه برای همیشه».

منبع رادیو فردا

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *