‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / دفاع مرکل از برجام در مصاحبه با شبکه اسرائیلی

دفاع مرکل از برجام در مصاحبه با شبکه اسرائیلی

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در مصاحبه ای با یک کانال تلویزیونی اسرائیل در دفاع از توافق اتمی ایران و قدرت ها گفته است که هرچند برجام بی نقص نیست اما بهتر از عدم وجود یک توافق است.

خانم مرکل قرار است این هفته برای دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به واشنگن سفر کند.

آقای ترامپ قول داده است در صورت عدم اصلاح برجام از آن خارج شود.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه هم که قرار است دوشنبه برای گفت‌وگو با دونالد ترامپ درباره برجام و همچنین بحران سوریه، وارد آمریکا شود روز یکشنبه از برجام دفاع کرد.

انتظار می رود رهبران فرانسه و آلمان هر دو به رئیس جمهور آمریکا فشار آورند تعهد به برجام را که تحت هدایت دولت قبلی آمریکا شکل گرفته بود حفظ کند.

خانم مرکل در گفتگو با تلویزیون اسرائیلی گفت که “نگرانی های زیاد در اسرائیل، در مورد آنچه از ایران نشات می گیرد” را درک می کند.

او گفت: “مساله ای که در مورد آن اختلاف نظر داریم این است که بهترین راه مهار آن چیست. نخست وزیر نتانیاهو معتقد است که توافق اتمی با ایران امنیتی که اسرائیل می خواهد را برآورده نمی کند. ما معتقدیم که این توافق، هرچند بی نقص نیست، اما بهتر از این است که هیچ توافقی در کار نباشد. ما به بحث در این باره ادامه خواهیم داد، اما آلمان از نزدیک نظارت خواهد داشت تا از عمل به توافق اطمینان حاصل کند.”

خانم مرکل قبلا در تماس با آقای ترامپ خواستار حفظ برجام شده است. او همچنین استدلال کرده است برجام می تواند الگوی خوبی برای رسیدگی به برنامه اتمی کره شمالی باشد.

با این حال او در گذشته تاکید کرده است که جامعه جهانی باید اقدامات خود را برای مقابله با “فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه” ادامه دهد و راه‌هایی را برای برطرف کردن نگرانی‌ از برنامه موشکی بالستیک ایران در نظر بگیرد.

آلمان به عنوان بخشی از گروه پنج به علاوه یک، از جمله کشورهای حاضر در مذاکرات هسته‌ای با ایران بود که در تابستان سال ۱۳۹۴ به امضای برجام منجر شد. آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین دیگر طرف‌های مذاکره بودند.

این توافق در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما امضا شد، اما دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی آمریکا می گوید شاید به زودی از آن خارج شود.

منبع بی‌بی‌شی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *