‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / حمله انتحاری داعش و آینده نامعلوم انتخابات افغانستان
Afghan residents inspect the site of a suicide bombing outside a voter registration centre in Kabul on April 22, 2018. A suicide bomber blew himself up in a crowd outside a voter registration centre in the Afghan capital Kabul on April 22, killing four people and wounding at least 15 in the latest attack on the centres. The assaults underscore growing concerns about security in the lead-up to legislative elections scheduled for October 20. / AFP PHOTO / SHAH MARAI

حمله انتحاری داعش و آینده نامعلوم انتخابات افغانستان

گروه «دولت اسلامی» (داعش) به یک مرکز توزیع شناسنامه (تذکره) به واجدان شرایط رأی‌دهی در غرب کابل حمله کرد و ده‌ها تن را کشت و مجروح کرد. پیش از آن عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان نسبت به شکست روند انتخابات به دلیل حضور اندک مردم در مراکز ثبت‌نام و توزیع شناسنامه هشدار داده بود.

یک مهاجم انتحاری عضو داعش یکشنبه دوم اردیبهشت (ثور) خود را در یک مرکز ثبت‌نام و توزیع شناسنامه به واجدان شرایط رأی‌دهی در غرب کابل منفجر کرد.

انفجار این مرکز که در محله «قلعه‌ناظر» پایتخت افغانستان واقع است، دست‌کم ۳۱ کشته و ۵۴ زخمی برجای گذاشت. زنان و کودکان نیز هنگام انفجار در این محل صف کشیده‌بودند.

اغلب ساکنان محله وقوع این حمله در غرب کابل را اقلیت هزاره تشکیل می‌دهند و داعش چندین‌بار مسئولیت حملات خونبار به این منطقه را برعهده گرفته.

این انفجار پس از چندین هفته آرامش در کابل رخ داد. پایتخت افغانستان در ماه‌های اخیر هدف حملات شدت‌گرفته طالبان و داعش قرار داشته.

آینده نامعلوم انتخابات پارلمانی

مراکز ثبت‌نام و توزیع شناسنامه (تذکره) بخشی از روند آماده‌سازی برای اجرای انتخابات پارلمانی افغانستان در سال جاری است.

حمله یکشنبه داعش به یک مرکز ثبت‌نام برای انتخابات، این پروژه سیاسی مهم اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان را با خطرات بیشتری روبرو کرده است. متحدان بین‌المللی غنی، از جمله ایالات متحده او را برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شورایی در سال جاری تحت فشار گذاشته‌اند. انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان ۲۰۱۹ برگزار می‌شود.

حدود سه هفته پیش رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان، برگزاری انتخابات پارلمانی و انتخابات شورهای ولایتی در این کشور را یک بار دیگر به تعویق انداخت، اما در همان حال وعده‌ داد که این دو انتخابات مهر / اکتبر سال جاری پس از حدود سه سال تأخیر برگزار می‌شود.

کارت‌های رأی‌گیری که پیش از این برای شهروندان افغان صادر شده دیگر اعتبار ندارد و آنها باید برای شرکت در انتخابات تذکره دریافت کنند. این تمهید برای جلوگیری از تقلب در انتخابات پیش‌بینی شده است.

هرچند روزنامه هشت صبح از ایستادن شمار زیادی از مردم در صف مرکز توزیع تذکره قلعه‌ناظر هنگام انفجار خبر داده بود، اما حضور اندک مردم در این مراکز ثبت‌نام پیش از آن سیاستمداران افغان را نگران کرده بود.

بر اساس آمار کمیسیون مستقل انتخابات، تنها ۱۸۹ هزار تن در هفته نخست از آغاز روند ثبت‌نام در ۱۲۹۱ مرکز حضور یافته‌اند.

به گفته رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، شمار واجدان شرایط رأی‌‌دادن در افغانستان بیش از ۱۷ میلیون تن است و ۳۹ درصد از آنان را زنان تشکیل می‌دهند.

در پی نگرانی‌ها از استقبال اندک مردم، شنبه شورای وزیران دولت افغانستان نشستی اضطراری برگزار کرد. به گزارش روزنامه «هشت صبح» کابل، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان یک روز پیش از حمله داعش در این نشست هشدار داده بود که «در صورت شکست روند ثبت نام رای‌دهندگان، وضعیت سیاسی با چالش روبه‌رو خواهد شد.»

عبدالله از شهروندان افغان خواست که برای شرکت در انتخابات در مراکز ثبت‌نام حاضر شوند.

او حضور اندک مردم در مراکز ثبت‌نام را حاصل کم‌کاری حکومت و کمیسیون انتخابات در اطلاع‌رسانی نسبت به روند ثبت‌نام دانست و مدعی شد که بیشتر مردم از ضرورت داشتن تذکره‌های کاغذی برای شرکت در انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها مطلع نیستند.

معضل امنیت

اما فقدان اطلاع‌رسانی تنها مشکل نیست. نبود امنیت که با حمله داعش به مرکز ثبت‌نام در غرب کابل آشکارتر شد،‌ یکی دیگر از مشکلات است. حمیرا ایوبی، یک نماینده پارلمان به هشت صبح گفته که «هیچ‌کس حاضر نیست که به محلات رای‌دهی رفته، ثبت نام کند، به خاطر تهدید طالب.» به باور او، توزیع تذکره‌های الکترونیکی به جای تذکره‌های کاغذی می‌توانست این مشکل را برطرف کند.

طالبان افغانستان در ۷۰ درصد این کشور فعالیت علنی دارند و هنوز از مذاکرات صلح با دولت مرکزی سر باز می‌زنند.

توزیع کارت‌های شناسایی الکترونیکی یکی از برنامه‌های کمیسیون مستقل انتخابات بود اما شکست خورد و متوقف شد.

روند ثبت‌نام قرار است تا ۲۳ اردیبهشت در مراکز ولایت‌ها، از ۲۵ اردیبهشت تا هفتم خرداد (جوزا) در مراکز ولسوالی‌ها، و از ۹ خرداد تا ۲۲ همان ماه در روستاهای افغانستان ادامه پیدا کند.

یکشنبه یک بمب جاده‌ای در کنار مرکز ثبت‌نام انتخاباتی دیگری در شهر پل خمری نیز منفجر شد و شش عضو یک خانواده را از پای درآورد و سه عضو دیگر آن را مجروح کرد.

منبع رادیو زمانه

‎برسی مجدد

عراق بدنبال تشکیل دولتی مستقل از ایران

مذاکرات سیاسی بین احزاب عراقی که به پارلمان راه یافته‌اند افزایش یافته و از جمله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *