‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / انعکاس اخبار کنفرانس «مدیریت دوران گذار از جمهوری اسلامی» – لندن ۲۵ و ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ (کیهان لندن)

انعکاس اخبار کنفرانس «مدیریت دوران گذار از جمهوری اسلامی» – لندن ۲۵ و ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ (کیهان لندن)

همایش «مدیریت گذار از جمهوری اسلامی» در روزهای ۲۵  و ۲۶  فروردین ۱۳۹۷ برابر با  ۱۴ و ۱۵ آوریل  ۲۰۱۸ به ابتکار «اتحاد برای دموکراسی در ایران» در شهر لندن برگزار شد.

در این همایش که گروهی از چهره‌های سیاسی و فرهنگی ایران با گرایش‌های مختلف سیاسی از داخل و خارج کشور شرکت داشتند تا به گفتگو و چاره‌اندیشی درباره تغییر و تحولات جاری کشور بپردازند.

شاهزاده رضا پهلوی در پیامی همراهی خود را با همایش و حرکت‌های آزادی‌خواهانه مردم ایران اعلام و تأکید کرد که «دوگانه‌ی ملی امروز ما چیزی نیست جز دوگانه‌ی بقا یا انقراض» و برای «بقا» و جلوگیری از هر نوع خلاء قدرت که سبب به قدرت رسیدن دوباره‌ی نیروهای ضدمردمی و ضددمکراتیک شود، باید همین روز برای «اتوریته‌ی نوین» چاره اندیشید.

این پیام توسط رامین پرهام، پژوهشگر مسائل سیاسی و اجتماعی و یکی از شرکت‌کنندگان در این همایش خوانده شد.

لینک مستقیم به ویدئو

متن کامل:

دوستان، هم‌میهنان، خانم‌ها، آقایان،
آنچه جریان‌ها و بخشی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های جامعه مدنی ایران و سیاسی ایران را در این مقطع زمانی تاریخ‌ساز به چاره‌اندیشی انداخته است، شرایط خطیر کشورمان ایران می‌باشد، برای نجات ملت و برای نجات کشور، چرا که نگرانی مشترک ما، ایران، و درد مشترک ما، درد ایران و ایرانی است. نگرانی ما همانا احتمال انقراض ایران است. کشوری که نیروهای انسانی خود و منابع آبی و طبیعی خویش را نسل اندر نسل از دست بدهد، محکوم به فناست. تجمیع شاخص‌های انسانی، اجتماعی، اخلاقی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی انقراض در ایران امروز، امری‌ست انکارناپذیر. دوگانه‌ی ملی ما امروز چیزی نیست مگر دوگانه‌ی بقا یا انقراض.

دوستان، هم‌میهنان، خانم‌ها و آقایان،
انتخاب میان این دو با ماست! یا ایران را باز می‌سازیم و شرایط اقتصادی، اجتماعی، رسانه‌ای و فرهنگی بازسازی نظام سیاسی آینده‌ی آن را بر پایه‌های استوار دمکراتیک با یکدیگر فراهم می‌آوریم یا ناظر فروپاشی همزمان حکومت فرقه‌ای از یک سو و میهن‌مان ایران در سراشیبی آنارشی از سوی دیگر خواهیم بود.

در آوردگاهی از این دست، باید متأسفانه این واقعیت انکارناپذیر را نیز پذیرفت که گسل‌های اجتماعی ایران تحت استبداد فرقه‌ای به شکل خطرناکی عمیق و چرکین شده‌اند.

باری، ایران در دوراهی دمکراسی و آنارشی گرفتار آمده است. انتخاب راه درست با ماست.

خانم‌ها، آقایان،
سقوط جمهوری اسلامی نزدیک است. نظام نخواهد توانست از سقوط خود جلوگیری کند. از سوی دیگر می‌دانیم که تاریخ از خلاء بیزار است. در درازای فرایند فروپاشی نظام و پس از آن، خلاء اتوریته‌ی سیاسی اگر بر اساس همکاری اجرایی شخصیت‌ها و نخبگان سیاسی پر نشود، با نیروی دیگری پر خواهد شد. پر کردن این خلاء با معلومات کتابی ممکن نیست. پر کردن این خلاء نیازمند داد و ستد سیاسی در میدان عمل است. پر کردن خلاء اتوریته‌ی سیاسی با یک اکوسیستم سیاسی مدرن و پایدار، تنها با هدایت اجرایی دوران گذار و با همکاری نخبگان سیاسی ممکن خواهد بود. برآیند داد و ستد همین نخبگان است که به شکل‌گیری اتوریته نوین خواهد انجامید. اتوریته‌ی نوینی که به عنوان عالی‌ترین مرجع سیاسی آینده، بتواند به مطالبات جامعه‌ی مدنی رسیدگی کرده و به آنها جامه‌ی عمل بپوشاند.

اگر نخبگان سیاسی ایران به هر دلیلی از پس کارستانی از این دست بر نیایند و این خلاء را پر نکنند، در پی فروپاشی محتوم حکومت فرقه‌ای در ایران، خلاء اتوریته را نیروی دیگری پر خواهد کرد چرا که تاریخ از خلاء بیزار است.

هم‌میهنان، خانم‌ها، آقایان،
در برابر دوگانه‌ای چنین سهمگین، یعنی در دوراهی تضمین بقای ایران در شکوفایی از طریق داد و ستد نخبگان از یک‌سو، یا انقراض در سراشیبی آنارشی از سوی دیگر، پرسش این است که شاخص‌های انسانی و گفتمانیِ نیرویی که بتواند با تسهیل و تسریع اجرایی دوران گذار چنین خلاءای را پر کند، کدام است.

خانم‌ها و آقایان،
فرصت گران و خطر در کمین است. تاریخ به ما آموخته که رویکرد حذفی به هرج و مرج منجر خواهد شد. بازسازی یک اتوریته‌ی دمکراتیک در هرج و مرج ناممکن خواهد بود. سنگ‌ بنای چنین اتوریته‌ای باید از هم‌اکنون گذاشته شود. لازمه‌ی این کار، داد و ستد عملی نخبگان سیاسی از همین امروز است.

خانم‌ها و آقایان،
نگاه نسل سوخته به نخبگان سیاسی است. هستند کانون‌هایی که از دل فعالین جوان داخل و خارج ایران می‌جوشند و در حال شکل گرفتن هستند. این کانون‌ها چشم به راه پیوستن چهره‌های رسانه‌ای و شناخته‌شده‌ای هستند که با قلوب و اذهان نسل امروز و به زبان آنها با ایشان سخن می‌گویند. شایسته است که رسانه‌های کلان نیز توجه بیشتری به کشف رهبران گمنام شبکه‌های فعالین جوان به ویژه در داخل کشور داشته باشند. بهترین راه اثرگذاری مثبت این رسانه‌ها بر تحولات داخل کشور، با تأثیرپذیری بیشترشان از رهبران جوان در حال ظهور و شبکه‌های ارتباطی آنها هموار خواهد شد.

هم‌میهنان،
مطمئن باشید که در راه نزدیک کردن نیروهای ایران‌دوست و دموکراسی‌خواه به یکدیگر همواره در کنار شما بوده و خواهم بود و از هیچ کوششی کوتاهی نخواهم کرد.
پاینده ایران
رضا پهلوی

‎برسی مجدد

نامه به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد : درخواست برای جلوگیری از موج جدید خشونت ورزی و سرکوب‌های حکومت ایران

    حضورمحترم جناب آقای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد: ما امضا کنندگان این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *