‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / پیروزی مجدد الهام علی‌اف در انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان

پیروزی مجدد الهام علی‌اف در انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه ۱۱ آوریل (۲۲ فروردین) از انتخابات ریاست جمهوری در آذربایجان گزارش داده است. بر اساس خبر منتشر شده از سوی این خبرگزاری‌، پیروزی الهام علی‌اف در این انتخابات قطعی به نظر می‌رسد.

پیروزی علی‌اف برای چهارمین بار در انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان در شرایطی رقم می‌خورد که احزاب اصلی اپوزیسیون این کشور شرکت در انتخابات را تحریم کرده‌اند. این احزاب مبارزه انتخاباتی در آذربایجان را ناعادلانه خوانده‌اند و از امکان تقلب در نتایج انتخابات ابراز نگرانی کرده‌اند.

انتخابات پیش  از موعد

پنج میلیون و دویست هزار نفر از شهروندان جمهوری آذربایجان از حق رای برخوردارند. این در حالی است که به باور احزاب اپوزیسیون، زمینه‌های برگزاری یک انتخابات دموکراتیک در این کشور وجود ندارد.

به سخن دیگر، راه پیروزی برای الهام علی‌اف از  همان ابتدا هموار بوده است. گرچه ۷ نامزد دیگر نیز به موازات علی‌اف برای کسب مقام ریاست جمهوری آذربایجان رقابت داشته‌اند، اما این افراد برای جامعه آذربایجان ناشناس بوده و افزون بر آن، مبارزه انتخاباتی نیز آنگونه که باید و شاید صورت نگرفته است.

احزاب اپوزیسیون اعلام کرده‌اند که حضور این کاندیداها تنها به قصد مشروعیت بخشیدن به پیروزی الهام علی‌اف بوده است. گفته می‌شود که کاندیداها در سخنان خود مردم را حتی به رای دادن به علی‌اف تشویق کرده‌اند.

انتخابات ریاست جمهوری در آذربایجان قرار بود در ماه اکتبر برگزار شود. اما علی‌اف در ماه فوریه به طور ناگهانی از برگزاری این انتخابات در ماه آوریل خبر داد.

احزاب اپوزیسیون هدف علی‌اف از تسریع انتخابات را کاهش امکان رقابت انتخاباتی می‌دانند. ناطق جعفرلی، یکی از سیاستمداران وابسته به اپوزیسیون آذربایجان، به خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفته است: «در همه انتخابات تا کنونی در آذربایجان تقلب شده و در همه این انتخابات حق انتخاب به شدیدترین شکل آن نقض شده است.»

این در حالی است که مسئول برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان مدعی شده است که انتخابات روز چهارشنبه کاملا دموکراتیک و شفاف برگزار شده است.

الهام علی‌اف قدرت سیاسی را در سال ۲۰۰۳ و به دنبال درگذشت پدرش، حیدر علی‌اف تحویل گرفت و اکنون پس از ۱۵ سال حکومت اقتدارگرایانه برای چهارمین بار در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شده است.

 منبع دویچه‌وله

‎برسی مجدد

عراق بدنبال تشکیل دولتی مستقل از ایران

مذاکرات سیاسی بین احزاب عراقی که به پارلمان راه یافته‌اند افزایش یافته و از جمله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *