‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / ترامپ: ظرف ۴۸ ساعت تصمیمی مهم در قبال سوریه اعلام می‌شود

ترامپ: ظرف ۴۸ ساعت تصمیمی مهم در قبال سوریه اعلام می‌شود

در پی حمله شیمیایی به دوما در شرق سوریه رییس جمهوری آمریکا گفته است در ۴۸ ساعت آینده تصمیم مهم دولت درباره سوریه اعلام خواهد شد.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه گفت درحال ارزیابی شرایط است و کمتر از ۴۸ ساعت دیگر تصمیمی مهم در قبال سیاست آمریکا در سوریه اعلام می‌شود.

روسیه می‌گوید هیچ مدرکی مبنی بر حمله شیمیایی به شهر دوما در منطقه غوطه شرقی در سوریه پیدا نکرده است.

رییس جمهوری آمریکا پیشتر به سوریه هشدار داده بود این کشور به پرداخت هزینه گزافی وادار خواهد شد و روز دوشنبه تاکید کرد در حال دیدار با مقام‌های نظامی و مشاوران دیگر است.

دونالد ترامپ درپاسخ به اینکه آیا به حمله نظامی هم فکر می‌کند گفت همه گزینه‌ها روی میز است و افزود: “وقتی اتفاقی از این دست ‌می‌افتد ما نگران می‌شویم، حرف از انسانیت است. باید جلوی فجایعی از این دست را گرفت.”

روسیه می‌گوید هیچ مدرکی مبنی بر حمله شیمیایی به شهر دوما در منطقه غوطه شرقی در سوریه پیدا نکرده است.

جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا نیز پیشتر گفت اگر عامل حمله شیمیایی مشخص شود حمله نظامی از قبیل حملات هوایی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آقای متیس به خبرنگاران گفت روسیه در انجام تعهداتش در اطمینان از خلع سلاح شیمیایی سوریه کوتاهی می کند. وزیر دفاع آمریکا افزود اولین موضوعی که باید مشخص شود این است که چرا علیرغم اینکه روسیه مسئول از میان بردن تمام تسلیحات شیمایی در سوریه بود هنوز سوریه از این تسلیحات استفاده می‌کند.

به گفته سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، کارشناسان روس در محل حاضرند: “کارشناسان نظامی ما به همراه نمایندگان هلال احمر سوریه از محل بازدید کرده و هیچ ردی از گاز کلر یا هر ماده شیمیایی دیگر که علیه غیر نظامیان استفاده شده باشد پیدا نکردند.”

او گفت مسکو از “تحقیقات صادقانه” استقبال می‌کند اما با اتهام بدون مدرک مخالف است.

ادعای آقای لاوروف در پی انتشار تصاویر ضبط شده توسط نیروهای امداد در غوطه شرقی مطرح شد که اجساد بیجان زنان کودکان و مردانی را نشان می‌داد که کف به لب آورده و جان داده بودند.

به گفته آقای لاوروف، روسیه از مدتها پیش بارها هشدار داده که برنامه‌ای برای “برانگیختن خشم” تهیه شده که هدف آن متهم کردن دولت سوریه به استفاده از سلاح شیمیایی علیه شهروندان خود است.

دولت سوریه حمله شیمیایی به شهر دوما را که دو شب پیش انجام گرفت تکذیب می‌کند. ایران آن را “غیرمنطقی” و نتیجه “توطئه آمریکا و برخی کشورهای غربی” برای تخریب وجهه دولت بشار اسد دانسته است.

با این حال فیلم‌ها و عکس‌های دلخراش زیادی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد شمار زیادی از غیرنظامیان بخصوص کودکان در خانه یا در پناهگاه جان باخته‌اند یا در حال مرگ هستند.

منابع پزشکی محلی هم از کشته و مصدوم شدن شمار زیادی از مردم شهر خبر می‌دهند؛ دست‌کم ۷۰ نفر کشته و صدها مصدوم.

اظهارات آقای لاوروف چند ساعت پس از حمله هوایی به یک پایگاه نظامی ارتش سوریه و چند ساعت قبل از نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره این حمله ایراد شده است.

کشورهای غربی بخصوص آمریکا و فرانسه به این حمله واکنش تندی نشان داده‌اند.

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در واکنش‌های اولیه خود به این حمله در توییتر با حمله به بشاراسد که او را “حیوان” خواند، ایران و روسیه را “مسئول” حمایت از رییس جمهور سوریه دانست و از “بهای بزرگ” سخن گفت.

آقای ترامپ همچنین به همراه فرانسه دیروز بیانیه‌ای مشترک منتشر و از “پاسخ محکم و مشترک” خبر دادند.

سخنگوی ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، هم گفت این کشور با متحدانش در این پاسخ‌ همکاری می‌کند.

ترکیه که شهر کردنشین عفرین در شمال سوریه را اخیرا اشغال کرده این حمله شیمایی را محکوم کرده است.

وزارت خارجه این کشور در بیانیه‌ای گفت “ظن قوی” وجود دارد که “رژیم” بشار اسد این کار را انجام داده کما اینکه “سابقه آن در استفاده از سلاح شیمیایی برای جامعه جهانی روشن است.”

احمد اوزومجو، رئیس سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، نیز “نگرانی شدید” خود را از این حمله ابراز کرده است. این سازمان مشغول گردآوری شواهد و مدارک در مورد این حمله ادعایی است.

پس از حمله شیمیایی به دوما،جیش الاسلام، مهمترین گروه شورشیان در شهر دوما، با ارتش سوریه به توافق رسید که از غوطه شرقی خارج شود.

براساس این توافق، پلیس نظامی روسیه هم وارد شهر و در آن مستقر می‌شود.

اگر این توافق اجرا شود گرو‌ه‌های شورشی مخالف دولت بشار اسد تمام غوطه شرقی را از دست داده‌اند و این پیروزی بزرگی برای دولت سوریه محسوب می‌شود.

منبه بی‌بی‌سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *