‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / ریاض و واشنگتن و رویارویی با ایران:‌ مشکل در توافق هسته‌ای نیست در رژیم ایران است!

ریاض و واشنگتن و رویارویی با ایران:‌ مشکل در توافق هسته‌ای نیست در رژیم ایران است!

عبدالرحمن راشد – الشرق الوسط

پیش از آنکه ولیعهد  سعودی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ملاقات کند، اتحادیه اروپا به تکاپو افتاد تا گام‌هایی برای یافتن راه‌ حلی مناسب با هدف مهار کردن ایران بیابد تا بتواند جلوی خروج آمریکا ودر نهایت شکست توافق اتمی میان تهران و غرب را بگیرد.

سفر محمد بن سلمان به آمریکا و برکناری رکس تیلرسون که پیش از سفر ولیعهد سعودی در آمریکا اتفاق افتاد، نگرانی‌های اروپاییان نسبت به احتمال تصویب تحریم‌های جدیدی از سوی واشنگتن علیه تهران و در نهایت شکست کامل توافق هسته‌ای را بیشتر کرده است.

توافق هسته‌ای JCPOA» » [برجام] که در سال ۲۰۱۵ میان گروه ۱+۵ متشکل از ۵ کشور عضو دائم شورای امنیت به اضافه آلمان با ایران به امضا رسید، باعث گسترش بیشتر هرج ومرج، خشونت و توسعه دامنه جنگ در چند کشور مهم منطقه خاورمیانه شده است.

دونالد ترامپ و محمد بن سلمان؛‌ واشنگتن ۲۰ مارس ۲۰۱۸

در این توافق هسته‌ای، در مقابل متوقف کردن غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران، برخی تحریم‌های کمرشکن از روی تهران برداشته شد و میلیون‌ها دلار از اموال بلوکه شده نیز در اختیار رژیم تهران قرار گرفت . رژیم ایران با این پول‌های بزرگ که نصیبش شد بر فعالیت تسلیحاتی به ویژه تولید موشک‌های بالستیک قادر به حمل کلاهک اتمی افزود و دخالت نظامی‌اش در منطقه را افزایش داد.

از روزی که توافق هسته‌ای با ایران به امضا رسید، شاهد گسترش هرج و مرج، جنگ افروزی، گستاخی و سلطه‌جویی رژیم تهران در داخل و خارج از ایران بوده‌ا‌یم؛ بر خلاف تصور غرب که فکر می‌کرد جمهوری اسلامی با رفع تحریم‌ها سیاست خصمانه و تهاجمی خود را ترک کرده و مانند اغلب کشورهای جهان به سوی توسعه اقتصادی و سیاسی و برقراری صلح و ثبات در منطقه و جهان گام خواهد برداشت، رژیم ایران به سیاست‌های تنش‌زای خود ادامه داد.

حال با ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید و ظهور اصلاح‌طلبی جدی چون شاهزاده محمد بن سلمان در سعودی و اعلام علنی این دو که آنها در مقابل توسعه‌طلبى رژیم ایران در منطقه خواهند ایستاد، این توافق هسته‌اى دیگر اهمیت و ارزش چندانی ندارد؛ حال اگر تمام کشورهای اروپایی بخواهند با «رهبر معظم» ایران کار را ادامه دهند و به توافق هسته‌ای پایبند بمانند، دیگر مهم نیست چون در واقع واشنگتن است که حرف اول و آخر را در باره شکست یا موفقیت این توافق می‌زند.

در واقع مشکل در توافق هسته‌ای نیست بلکه در خود رژیم ایران است؛ هم‌اکنون ایالات متحده آمریکا در عراق و سوریه درگیر نزاعی است که ایران در این دو کشور به وجود آورده است. سعودی نیز به نوبه خود درگیر جنگی در یمن شده که ایران با حمایت تسلیحاتی و مالی از شبه‌نظامیان تروریست حوثی باعث شعله‌ور شدن آن شده است، سعودی در یمن در برابر شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی که علیه دولت قانونی یمن کودتا کردند و پایتخت را با زور اسلحه اشغال کرده‌اند در واقع از خود دفاع می‌کند.

اروپایی‌ها خواهان رویارویی با خطرات احتمالی ناشی از خروج آمریکا از برجام نیستند؛ آنها اخیراً دریافتند که ترامپ به دنبال خارج شدن از توافق کنونی است که به زیان همه کشورهای منطقه و تنها به نفع رژیم ایران تنظیم شده است؛ بنابراین اروپایی‌ها تلاش می‌کنند تا با ارائه طرحی جدید که متضمن منع گسترش توسعه‌طلبی و دخالت ایران در عراق، سوریه و یمن و محدود کردن فعالیت موشک‌ بالستیک تهران باشد، بتوانند خواسته‌های طرفین آمریکا و کشورهای منطقه را برآورده سازند؛ اما این پروژه جدید اروپایی‎ها که خبرگزاری رویترز آن را فاش کرد، مشکلی را حل نخواهد کرد.

در پروژه پیشنهادی کشورهای اروپایی، علیه افرادی از نظامیان ارشد ایران که در عملیات خرابکاری در منطقه یا در کمک به گروه‌های تروریستی نامدار شده‌اند، تحریم‌هایی از سوی اروپا اعمال خواهد شد؛ البته چنین تهدیدی مضحک و بیشتر به یک نمایش شبیه است چرا که اغلب فرماندهان سپاه پاسداران و دیگر افرادی که در سرویس‌های اطلاعاتی ایران در منطقه فعال هستند، در غرب زندگی نمی‌کنند که تحریم‌های اروپاییان بر آنها تاثیر بگذارد.

اروپایی‌ها با خواسته آمریکا و متحدانش برای تحریم و مجازات اقتصادی رژیم ایران و حزب‌الله لبنان و یا حمایت از نیروهایی که در میدان‌ها در عراق، لبنان و سوریه عملا در مقابل ایران و حزب‌الله لبنان ایستاده‌اند مخالف هستند. اگر مخالفان ایران و حزب‌الله حمایت شوند آنوقت هزینه مداخله‌گری و اشغال‌گری رژیم ایران بالا خواهد رفت و ناچار مجبور به ترک این رفتار خواهد شد. بدون برداشتن گام‌های عملی علیه تهران نمی توان رفتار خصمانه و توسعه‌طلبانه رژیم ایران را تغییر داد. یادمان نرود که رژیم ایران در گذشته هم اگر محاصره اقتصادی و تحریم فروش نفت او را به زانو در نیاورده بود هرگز حاضر بر نشستن بر سر میز مذاکره با غرب درباره برنامه‎ اتمی‌اش نمی‌بود. تحریم‌ها چنان سنگین بودند که رژیم تهران را با خطر فروپاشی روبرو کرد و ناچار شد از شعار «برنامه‌هسته‌ای حق مسلم ماست» که بخشی از استراتژی حکومت و خط قرمز آن به شمار می‌رفت، عقب‌نشینی کند و وارد مذاکره شود. اما آنچه اتفاق افتاد این بود که اروپایی‌ها [و دولت اوباما] با عجله با ایران به یک توافق‌هسته‌ای رسیدند و به همین دلیل این توافق از روز اول «ناقص» زاده شد.

دونالد ترامپ و شاهزاده محمد بن سلمان درصدد برهم زدن توافق هسته‌ای ایران با غرب نیستند بلکه آنها خواهان اصلاح و تعدیل آن توافق به گونه‌ای هستند که به ۴۰ سال گسترش هرج و مرج در منطقه، تأمین مالی گروه‌های شبه‌نظامی و حمایت تروریسم ازسوی رژیم ایران پایان دهد. این توافق نباید تنها به مسئله میزان غنی‌سازی ایران محدود شود، بلکه باید متوقف کردن خشونت، جنگ‌افروزی و توسعه‌طلبی تهران در منطقه نیز در آن گنجانده شود.

منبع کیهان لندن

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *