‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / شورای نگهبان: در مورد جنسیت کاندیداهای ریاست جمهوری به جمع بندی نرسیده‌ایم

شورای نگهبان: در مورد جنسیت کاندیداهای ریاست جمهوری به جمع بندی نرسیده‌ایم

همزمان با اعلام معیارهای تشخیص “رجل سیاسی ـ مذهبی” و افراد “مدیر و مدبر” در میان داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران، سخنگوی شورای نگهبان گفت این شورا هنوز در مورد مجاز بودن کاندیداتوری زنان به “جمع بندی” نرسیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان امروز شنبه ۲۶ اسفند درباره “عدم تعیین جنسیت نامزدهای ریاست جمهوری در تعریف معیارها و شرایط رجل سیاسی-مذهبی” گفت: “فعلا موضوع را با همین چارچوب بسته ایم و اگر در رابطه با جنسیت به جمع بندی رسیدیم، اعلام می کنیم.”

مطابق اصل ۱۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، رئیس جمهور باید از میان “رجال مذهبی و سیاسی” انتخاب شود. گروهی از مسئولان حکومتی ایران، اصل ۱۱۵ را به معنی تاکید بر مذکر بودن رئیس جمهور دانسته اند و گروهی دیگر، منظور این اصل را “شخصیت های مذهبی و سیاسی”، فارغ از جنسیت آنها دانسته اند؛ هرچند در عمل، تاکنون صلاحیت هیچ زنی در انتخابات ریاست جمهوری تایید نشده است.

مطابق شرایط اعلام شده از سوی سخنگوی شورای نگهبان، “سن متناسب”، “معرفی مشاوران” و “فقدان سوابق سوءامنیتی از جمله در فتنه سال ۸۸” از جمله ویژگی هایی هستند که باید در در نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ایران وجود داشته باشند. رهبر ایران و بسیاری از منصوبان او، از اعترضات به انتخابات ۱۳۸۸ تحت عنوان “فتنه” یاد می کنند.

شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری که به‌تازگی منتشر شده، در جلسه ۲۰ دی ماه ۱۳۹۶ شورای نگهبان به تصویب رسیده و در اجرای “سیاست‌های کلی انتخابات” است که یک سال و نیم پیش، از سوی آیت الله خامنه ای ابلاغ شده بود.

بنا بر تعریف شورای نگهبان از شرایط کاندیداها، “رجال مذهبی رجالی هستند که آگاهی لازم به دین اسلام و مذهب تشیع داشته و تدین و تقیدشان به انجام شعائر و مناسک دینی در زندگی فردی و اجتماعی از برجستگی ویژه‌ای برخوردار باشد”.

مطابق این تعریف، همچنین “رجال سیاسی رجالی هستند که قدرت تحلیل و درک آنها از مسائل و پدیده های سیاسی به جهت آگاهی عمیقشان از مسائل سیاسی و اجتماعی اعم از داخلی و بین‌المللی و حضورشان در صحنه های سیاسی به نحوی باشد که همواره مصالح نظام اسلامی و معیارهای اصیل انقلابی در عملکرد آنها لحاظ شده باشد”.

بنا بر آنچه از سوی شورای نگهبان اعلام شده، معیارهای لازم برای تشخیص رجل سیاسی و مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری، از روش های گوناگون احراز می شوند که از جمله عبارتند از: “سوابق کافی و قابل ارزیابی در فعالیت‌های مذهبی و سیاسی”، “سلامت و توانایی لازم” و “سن متناسب با انجام مسئولیت های ریاست جمهوری”.

“ارائه برنامه‌ها و خط‌‌مشی‌های اجرایی در چارچوب صلاحیت و اختیارات قوه مجریه مبتنی بر اسناد بالادستی از جمله قانون اساسی و سیاست‌های کلی نظام”، “معرفی مشاوران جهت تشریح و توان مدیریتی برنامه‌ها”، “عدم محرومیت از حقوق اجتماعی و فقدان سابقه محکومیت کیفری مؤثر”، “عدم محکومیت به اقدام علیه جمهوری اسلامی ایران” و”فقدان سوابق سوءامنیتی از جمله در فتنه سال ۸۸” از جمله دیگر شرایط نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری هستند.

عباسعلی کدخدایی در نشستی خبری امروز خود با رسانه ها، ضمن اعلام این شرایط گفته است: “تعیین برخی جزئیات از جمله سن دقیق داوطلبان ریاست جمهوری باید در قانون مصوب مجلس تعیین شود.” وی همچنین تاکید کرده که “آنچه در این تعاریف و معیارها آمده، در راستای فرمان مقام معظم رهبری بوده است”.

آیت الله خامنه ای در مهرماه ۱۳۹۵، سیاست‌های کلی حکومت ایران در حوزه انتخابات را به روسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ کرده بود.

ابلاغ این سیاست های انتخابات از سوی رهبر ایران، بر مبنای اصل ۱۱۰ قانون اساسی ایران صورت گرفته بود که “تعیین سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام” را از وظایف و اختیارات رهبر دانسته است.

در بخشی از سیاست های ابلاغ شده، از شورای نگهبان خواسته شده بود معیارهای تشخیص “رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن” نامزدهای ریاست جمهوری را تعریف و اعلام کند.

منبع بی‌بی‌سی

‎برسی مجدد

عراق بدنبال تشکیل دولتی مستقل از ایران

مذاکرات سیاسی بین احزاب عراقی که به پارلمان راه یافته‌اند افزایش یافته و از جمله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *