‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / شورای نگهبان برای نامزدهای ریاست‌جمهوری ۱۱ شرط تازه تعیین کرد

شورای نگهبان برای نامزدهای ریاست‌جمهوری ۱۱ شرط تازه تعیین کرد

در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران هر بار مسئله ابهام در تعریف “رجل سیاسی” به عنوان پیش‌شرط داوطلبان موضوع جدل و مناقشه است، زیرا قانون اساسی جمهوری اسلامی نوع جنسیت را تعیین نکرده است.

حال سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری با رسانه‌ها روز شنبه ۲۶ اسفند (۱۷ مارس) ۱۱ شرط تازه برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کرده است، اما در پایان می‌افزاید که شورای نگهبان در رابطه با جنسیت داوطلب هنوز به نتیجه نرسیده است و این موضوع متعاقبا اعلام خواهد شد.

در تفسیری که از سوی شورای نگهبان از شرایط و معیارهای “رجل سیاسی−مذهبی” ارائه شده، به بند ۹ اصل ۱۱۰ و ۱۱۵ قانون اساسی و نتایج جلسه ۲۰ دی‌ماه ۱۳۹۶ استناد شده است.

شروط و معیارهای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری

شورای نگهبان در تعریف “رجال سیاسی−مذهبی” نخست به تعریف “رجال مذهبی” می‌پردازد که “آگاهی لازم به دین اسلام و مذهب تشیع داشته و تدین و تقیدشان به انجام شعائر و مناسک دینی در زندگی فردی و اجتماعی” محرز شده باشد.

“رجال سیاسی” اما رجالی هستند که “قدرت تحلیل و درک آنها از مسائل و پدیده‌های سیاسی به جهت آگاهی عمیقشان از مسائل سیاسی و اجتماعی اعم از داخلی و بین‌المللی و حضورشان در صحنه‌های سیاسی به نحوی باشد که همواره مصالح نظام اسلامی و معیارهای اصیل انقلابی در عملکرد آنها لحاظ شده باشد”.

از جمله دیگر شرایط برای داوطلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری که در این ۱۱ شرط جلب نظر می‌کند عبارت است از:

• «سوابق کافی و قابل ارزیابی در فعالیت‌های مذهبی و سیاسی از قبیل مکتوبات، سخنرانی‌ها و اعلام مواضع»

• «سن متناسب با انجام مسئولیت‌های ریاست جمهوری»

• «عدم محرومیت از حقوق اجتماعی و فقدان سابقه محکومیت کیفری مؤثر»

• «وابسته نبودن به گروه‌های غیرقانونی و عدم محکومیت به اقدام علیه جمهوری اسلامی ایران و فقدان سوابق سوءامنیتی از جمله در فتنه سال ۸۸»

• «عدم وابستگی به رژیم گذشته و مؤثر نبودن در تحکیم آن»

سدی در برابر منتقدان و اصلاح‌طلبان

با توجه به احکام صادره از سوی قوه قضائیه علیه منتقدان به دستگاه‌های اجرایی و قضایی حکومتی، و محرومیت این افراد از حقوق اجتماعی، از جمله در نمونه صادق زیباکلام، می‌توان گفت که این افراد از امکان نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری برای همیشه محروم خواهند ماند.

از سوی دیگر اشاره صریح به “فتنه سال ۸۸” راه اصلاح‌طلبان برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری را برای همیشه مسدود می‌کند. محافظه‌کاران اعتراضات به نتایج اعلام شده در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ را “فتنه” می‌خوانند.

سخنگوی شورای نگهبان در این نشست خبری تأکید کرد که آنچه در این تعاریف و معیارها آمده است، در راستای فرمان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بوده است.

او افزود که برخی جزئیات، از جمله تعیین سن دقیق داوطلبان ریاست‌جمهوری باید در قانون مصوب مجلس تعیین شود.

منبع دویچه‌وله

‎برسی مجدد

تلاش قاسم سلیمانی برای تاثیرگذاری در چینش کابینه عراق

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۶ مه (۲۶ اردیبهشت) گزارشی پیرامون گفت‌وگوها و مذاکرات قاسم سلیمانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *