‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / ایران: گزارش حقوق بشری دبیرکل سازمان ملل فاقد اعتبار است

ایران: گزارش حقوق بشری دبیرکل سازمان ملل فاقد اعتبار است

ایران گزارش آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در مورد وضعیت حقوق بشر در این کشور را مردود دانسته است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، در مورد گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل گفته است که “همانطور که در گذشته‌ها هم شاهد بوده‌ایم، این نوع گزارشات اساسا هم به لحاظ ماهیتی و هم از نظر رویه‌ای دارای ایرادات مبنایی فراوانی است و بر این اساس، از دید جمهوری اسلامی ایران فاقد اعتبار و ارزش تلقی می‌شود.”

سخنگوی وزارت خارجه ایران در توجیه اظهارات خود گفته است که گزارش دبیرکل سازمان ملل “علاوه بر مبنا قرار دادن قطعنامه‌ای ناعادلانه و سیاسی، در تنظیم مفاد آن از منابع و اطلاعات غیرموثق، نادرست و سراسر فاقد اعتبار تهیه شده است.” اشاره آقای قاسمی به قطعنامه کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل در انتقاد از شرایط حقوق بشر در جمهوری اسلامی و همچنین گزارش‌هایی است منابع بین المللی دیگر از جمله گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر در مورد نقض حقوق بشر در ایران تهیه کرده‌اند.

بهرام قاسمی همچنین دبیرکل سازمان ملل را متهم کرد که “با نادیده انگاشتن و بی‌توجهی کامل به پیشرفت‌ها و اقدامات حقوق بشری در جمهوری اسلامی، گزارشی نا متوازن و با جهت‌گیری خاص” تهیه کرده است. وی افزود که دولت جمهوری اسلامی مصمم به “ارتقاء جایگاه هرچه بیشتر حقوق شهروندان براساس اصول مترقی اسلام و قانون اساسی کشور است.”

سخنگوی وزارت خارجه به خصوص آنچه را که “استانداردهای دوگانه – سیاسی و استفاده ابزاری از حقوق بشر” ‌خوانده مورد انتقاد قرار داده و خواسته است که مراجع جهانی به جای توجه به ایران، سایر کشورها و نقاط جهان را مورد توجه قرار دهند. وی گفته است که در حالیکه نقاط مختلف جهان و خاورمیانه “از شرایط اسفناک انسانی و شرایط فاجعه بار ناشی از جنگ‌های تحملی و ظالمانه برخی از کشورها رنج می‌برند، تداوم سیاست‌زدگی و سیاسی بازی‌های رایج و به کارگیری استانداردهای چندگانه در رسیدگی به وضعیت حقوق بشر کشورها، موجب بی‌اعتمادی می‌شود.”

در گزارش آنتونیو گوترش به شورای حقوق بشر این سازمان که اخیرا منتشر شده، دبیرکل سازمان ملل نسبت به شرایط حقوق بشر در ایران از جمله “سرکوب روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر” و وضعیت اقلیت های قومی و دینی ابراز نگرانی کرده است. بازداشت افراد به اتهامات سیاسی، شکنجه و فشار بر زندانیان سیاسی برای اخذ اعتراف و نقض موازین رایج حقوق بشر مانند آزادی ابراز عقیده، اجتماعات و فعالیت مسالمت‌آمیز سیاسی نیز مورد انتقاد قرار گرفته است.

جمهوری اسلامی ایران از جمله معدود کشورهای جهان است که به شورای حقوق بشر سازمان ملل به دلیل نگرانی از نقض حقوق بشر، برای آنها گزارشگر ویژه تعیین کرده است. دولت جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر به گزارشگر ویژه اجازه سفر به ایران را نداده است.

همچنین کمیته مجمع عمومی سازمان ملل در موارد متعدد وضعیت حقوق در ایران را مورد انتقاد قرار داده و نسبت به آن ابراز نگرانی کرده است. کمیته سوم و شورای حقوق بشر سازمان ملل مسئول نظارت بر وضعیت حقوق بشر در کشورهای عضو سازمان از جمله ایران هستند و گزارش‌هایی را در مورد نواقص موجود به منظور جلب همکاری دولت‌ها در رفع این نواقص تهیه و منتشر می‌کنند.

منبع بی‌بی‌سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *