‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / لودریان: فرانسه نگران فعالیت موشکی ایران است

لودریان: فرانسه نگران فعالیت موشکی ایران است

در دیدار ژان ایو لودریان و سرگئی لاوروف، وزرای خارجه فرانسه و روسیه، در مسکو از توافق هسته‌ای با ایران و نگرانی‌ها از برنامه موشکی جمهوری اسلامی نیز صحبت شد. فرانسه همچنان می‌گوید به برجام پایبند است اما نگران برنامه موشکی ایران و دخالت‌های آن در خاورمیانه است. روسیه همچنان به حمایت همه‌جانبه خود از ایران ادامه می‌دهد معتقد است چنین مسائلی نباید با تهدید مطرح شود.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه (راست) و ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در مسکو ـ سه‌شنبه ۲۷ فوریه / ۸ اسفند

سه‌شنبه ۲۷ فوریه / ۸ اسفند، ژان ایو لودریان و سرگئی لاوروف پس از دیدار و گفت‌وگو در مسکو، در نشست مشترک خبری خود درباره مسائل مربوط به توافق هسته‌ای ایران اظهارنظر کردند.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در این نشست اعلام کرد که کشورش به توافق هسته‌ای با ایران پایبند است اما گفت: «مسئله موشک‌های بالستیکی ایران واقعاً ما را نگران می‌کند.»

او تأکید کرد که «هر اقدام لازمی را باید انجام داد» تا در خاورمیانه کشوری‌ با تهدید بالیستیکی روبه‌رو نشود.

پیش از این، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در سفر ۱۷ ژانویه/ ۸ بهمن خود به لندن، پاریس، ورشو و داووس اعلام کرد که ایالات متحده با بریتانیا، فرانسه و آلمان بر سر تصحیح «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) به توافق دست یافته‌ است. تیلرسون در آن زمان اعلام کرده بود که این کشورها بر سر تشکیل کارگروهی برای افزودن بندهایی به توافق هسته‌ای با ایران برای محدود کردن برنامه موشکی جمهوری اسلامی و میزان نفوذ ایران در خاورمیانه به توافق رسیده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ۱۲ ژانویه / ۲۲ دی برای «آخرین بار» تعلیق تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را تمدید کرد. او گفت در صورت برآورده‌نشدن شرط‌هایش و تصحیح به گفته او «نقایص فاجعه‌بار توافق»، به طور یک‌جانبه از این توافق بیرون خواهد رفت.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در نشست خبری مشترک ضمن بیان این‌که کشورش همچون فرانسه خواهان اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران است، بر این نکته تأکید کرد که مسائل دیگر مربوط به برجام و آن‌چه باید در این چارچوب مطرح شود «تنها باید با مشارکت ایران به بحث گذاشته شود» و نه با «ضرب‌الاجل و تهدید».

وزیر خارجه روسیه همچنین خروج از برجام را «بسیار خطرناک» خواند.

ژان ایو لودریان در این نشست اعلام کرد که در سفر هفته آینده خود به ایران محور اصلی بحث توافق هسته‌ای خواهد بود و او نگرانی‌های فرانسه را با مقامات ایرانی در میان خواهد گذاشت. لودریان ۵ مارس / ۱۴ اسفند به تهران سفر خواهد کرد.

وزیر خارجه فرانسه قرار بود پیش از این‌ها به ایران برود اما با اعتراضات سراسری دی‌ماه سال جاری در ایران این سفر به تعویق افتاد.

سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران، زمینه‌ساز سفر امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه به ایران خواهد بود. مکرون برای سفر به ایران سه شرط تعیین کرده: گفت‌وگو با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، گفت‌وگو درباره برنامه موشکی ایران و گفت‌وگو درباره نفوذ ایران در خاورمیانه.

امانوئل مکرون نخستین بار ۱۹ آبان/۹ نوامبر ۲۰۱۷ در سفرش به ریاض پیشنهاد داده بود که مذاکراتی مانند برجام درباره برنامه موشکی ایران انجام شود و اگر لازم باشد با اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران این مذاکرات ادامه یابد و به نتیجه‌ای برسد که حاصل آن ایجاد تعادل در منطقه خاورمیانه است.

لودریان در بهمن‌ماه به روزنامه فرانسوی «فیگارو» گفته بود که اروپایی‌ها با ایران توافق کرده‌اند بر سر برنامه موشکی این کشور «گفت‌و‌گویی فشرده و جدی» داشته باشند و این گفت‌و‌گوها پیشاپیش آغاز شده است.

مقامات جمهوری اسلامی ایران گفت‌وگو درباره برنامه موشکی خود را رد کرده‌اند و دخالت خود در مسائل خاورمیانه را مشروع و بر اساس خواست کشورها می‌دانند.

با این حال حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ۱۵ بهمن‌ماه در سخنانی با تأکید بر این‌که تهران بر سر «توانمندی‌های دفاعی» نظامی عقب‌نشینی نخواهد کرد گفته بود که آماده مذاکره است.

منبع رادیو زمانه

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *