‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / گزارش کیهان لندن از نشست حزب اتحاد ملت؛ محمدرضا خاتمی: براندازان بیش از اندازه بزرگ شده‌اند

گزارش کیهان لندن از نشست حزب اتحاد ملت؛ محمدرضا خاتمی: براندازان بیش از اندازه بزرگ شده‌اند

به گزارش کیهان لندن از تهران حزب اصلاح‌‏طلبِ «اتحاد ملت» روز پنج‌‏شنبه، ۲۶ بهمن، نشستی با عنوان «انقلاب اسلامی و چشم‌انداز پیشِ رو» برگزار کرد که سخنرانان آن الهه کولایی استاد دانشگاه، محمدرضا خاتمی و علی شکوری‎راد نمایندگان پیشین در مجلس ششم بودند.

تلاش برای وارد نشدن به خط قرمزهای نظام باعث شد که سخنان کولایی و شکوری‎راد آنقدر محافظه‎کارانه باشد که شنیدنشان چنگی به دل نمی‌زد و صرفاً تکرار همان موضوعاتی بود که در حیطه اصلاح‌‏طلبی حکومتی رایج است.

شاید مهم‌ترین بخش سخنان الهه کولایی فقط یک سؤال بود که با اشاره به خواست‎های نسل جوان و شکاف میان مردم و حکومت پرسید «آیا می‌شود از ابزار مکانیکی مقابل این موج استفاده کرد؟» وی توضیح داد «گروهی می‎خواهند بدون توجه به باورها و خاستگاه، پدیده‌ای را وارد جامعه کنند، مثل ترجمه قوانین. ما می‌گوییم هنجارپذیری و انتقال ارزش‎ها در طول زمان رخ می‎دهد» و دوباره پرسید «آیا می‎شود اجبار و الزام را برای موازین قانونی و دینی استفاده کرد؟»

علی شکوری‌راد نیز ادعا کرد اصلاح‏‌طلبان به خصوص در حوزه اقتصادی به دولت نقد دارند اما با تخریب و تضعیف آن مخالفند و تاکید کرد «آنقدر مخالفان دولت به سوی دولت هجمه می‌کنند که دیگر اصلاح‌طلبان چاره‌ای جز حمایت از دولت برایشان باقی نمی‌ماند.»

اما سخنان محمدرضا خاتمی گرچه در چارچوب انقلاب بود ولی نه تنها نسبت به مواضع دو سخنران دیگر نشست تفاوت داشت بلکه نسبت به مواضع عموم اصلاح‌‏طلبان حکومتی و حتی آنچه خودش در هفته‎های گذشته می‌گفت نیز تغییر کرده بود تا آنجا که خبرگزاری‎ها مجبور شدند بخش‌هایی از اظهارات او را با سانسور منتشر کنند.

خاتمی طولانی صحبت کرد و با مقدماتی در مورد انقلاب اسلامی اشاره کرد که «واقعیت این است که اگر حمایت‎های مردمی نباشد جمهوری اسلامی آینده‌‏ای نخواهد داشت.»

او با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی بر اساس آرمان‎های تاریخی جذاب مثل آزادی و عدالت اتفاق افتاد تاکید کرد که پس از پیروزی انقلاب «شاهد حاکمیت یک حکومت فقهی بودیم. من اصلاً کاری به درست یا غلط بودنش ندارم، اما اگر در روز ۱۲ فروردین ۵۸  به ما می‌گفتند که می‌خواهیم یک جمهوری اسلامی داشته باشیم که در آن قطع ید وجود داشته باشد، سنگسار داشته باشیم، گشت ارشاد داشته باشیم و مسائل بی‌شمار دیگری که با آن روبرو هستیم، من فکر نمی‌کنم جامعه‎ی آن ‎روز ما و همچنین جامعه امروز ما به آن رای می‎دادند. بنابراین ما الان در یک تناقض و تضاد گیر کردیم.»

خاتمی در تشریح این مواضع گفت: «تضاد آنجاست که یک حکومت آرمانی برای ما ترسیم شده و یک چیزی هم که در عمل شاهد اجرای آن هستیم. بنابراین فکر می‎کنم که اگر ما نتوانیم به آن آرمان‎های اصلی دست پیدا کنیم، با مشکلات و گرفتاری های بسیاری مواجه خواهیم شد. مردم اکنون در حال فاصله گرفتن قرائت رسمی از دین و جمهوری اسلامی هستند.»

او مدعی شد «به نظر بنده هنوز آن آرمان‎ها مطلوب جامعه است، نه فقط جامعه ما بلکه آن شعارها را در برابر مردم هر کشوری قرار دهیم از آن استقبال خواهند کرد، اما مهم‌ترین چالشی که هم اکنون در جمهوری اسلامی وجود دارد، مسائله ناکارآمدی است.»

این فعال سیاسی اصلاح‏‌طلب ادامه داد: «بسیاری از حکومت‎ها در دنیا مستبد هستند. دیکتاتورند، توتالیتر و تمامیت‎خواه هستند، متجاوز هستند اما تا وقتی که کارآمدی داشته باشند بسیاری از مردم آن انگیزه را نخواهند داشت که نسبت به آن حاکمیت عکس‌العمل شدیدی را نشان بدهند. اما در کشور ما متاسفانه دچار این مشکل هستیم که تقریباً یک نوع ناکارآمدی مورد اجماع همه داریم که این نوع ناکارآمدی در درون خودش مشکلات زیادی را ایجاد کرده که از همه مهم‌تر هم فساد گسترده است و خطر آن برای کشور و جمهوری اسلامی و حکومت از آمریکا و اسراییل و مخالفین هم به مراتب بیشتر خواهد بود.»

چالشی به نام ورود نسل سوم و چهارم به میدان و نبود برنامه عملی برای مقابله

عضو «حزب منحله‎ جبهه مشارکت اسلامی» افزود: «چالش بعدی هم که با آن مواجه هستیم آرایش جامعه است. نسل سوم و چهارم وارد میدان شده‎اند و اصلا رژیم شاه را ندیده‎اند و حالا هم توسط ابزارهایی که وجود دارد با چهره بزک کرده آن روبرو شده‎اند. این نسل دو ویژگی عمده دارد. یکی اینکه خودش را با دنیا مقایسه می‌کند و دوم این که در عصر انفجار اطلاعات زندگی می‌کند که این نسل را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث می‎شود این نسل روی تحولاتی که در جامعه به وجود می‎آید تاثیرگذار باشد و ما شاهدیم که در برابر این چالش هم چیزی جز ممنوعیت و منع کردن و فیلتر هیچ برنامه عملی برای مقابله با این چالش به کار گرفته نشده است.»

تاثیرگذاری براندازان

خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «سه نحله سیاسی اثرگذار در کشور وجود دارد که یکی از آنها براندازان هستند که در بستر جریان‌های اخیر صدای براندازان بیش از زمان‎های قبل شده است. آنها بیش از اندازه بزرگ شده‌اند و علت این امر هم خودمان هستیم؛ مثلاَ هر بار هر اتفاقی در کشور افتاده گفتیم منافقین بوده‌اند. خُب این بزرگترین تبلیغ برای آنهاست. این افراد نه پایگاه دارند نه برنامه دارند و تنها امید آنها کمک و حمایت کشورهای دیگر است زیرا جمهوری اسلامی را که با رفراندوم  شورای‎ عالی امنیت ملی که نمی‌توان از بین برد.»

طبق دیدگاه او «نحله دوم ایدئولوگ‎های حاکمیت هستند که در حقیقت تئوریزه می‎کنند حکومت اسلامی را نه جمهوری اسلامی را. اینها هم قدرت دارند هم پول دارند و هم تریبون. اگر شما به تئوری‌پردازان این افراد مانند مصباح و مومن (نگارنده کتاب ولایت فقیه) مواضع احمد جنتی و… نگاه کنید اصولاَ جمهوری اسلامی را جمهوری فقیهان می‎دانند. جمهوری فقه می‌دانند و کمال مطلوب‌شان این است که رساله حوزه علمیه را به عنوان ایدئولوژی این نظام پیاده کنند.»

در پایان جلسه مشخص بود عموم حاضرین از نظرهای محمدرضا خاتمی استقبال کردند و موافق بودند که اصلاح‌‏طلبان دچار تناقض‌های بزرگی شده‌اند که باید فکری به حال آنها کرد

اصلاح‌طلبان به جمهوری اسلامی پاریس اعتقاد دارند!

خاتمی ادامه داد: «نحله سوم اصلاح‌طلبان هستند که البته به جمهوری اسلامی باور دارند. اما کدام جمهوری اسلامی؟! ما اعتقاد داریم آن جمهوری اسلامی پاریس! آن چیز که در پاریس به ملت وعده داده شد که همه آن مطالب در صحیفه نور امام وجود دارد.»

وی ادعا کرد «اصلاح‌طلبان جایی در قدرت ندارند و بسته به تندی و کندی در روند حکومت ممکن است مجالی برای عرض اندام برای آنها به وجود بیاید و در واقعیت قدرت اثرگذاری در حکومت ندارند، اما در جامعه نفوذ کلمه خود را دارند هر چند که اگر این روند ادامه پیدا کند دامنه این نفوذ و این مقبولیت هم کاهش پیدا خواهد کرد و چه بسا برنامه حکومت هم همین باشد. یعنی اصلاح‎طلبان از دید مردم بیفتند و در حقیقت یک دو قطبی نظام و براندازان ایجاد شود تا به راحتی بتوانند با آن برخورد کنند.»

شورای نگهبان و قوه قضاییه نهادهای ناکارآمد نظام‎اند

محمدرضا خاتمی سپس به عوامل ناکارآمدی نظام پرداخت و گفت «مسؤول این ناکارآمدی و عامل اصلی براندازی آنهایی هستند که اگر نخواهند روش خود را اصلاح کنند، اگر ناکارآمدی حل نشود فساد بیشتر خواهد شد و ما باید منتظر حوادث ناگوار دیگری باشیم.»

وی سپس تاکید کرد «اصلاح‌طلبان جز راه‎های مسالمت‌آمیز و حتی قانونی هر چند قانون بد، کارهای دیگری را صلاح نمی‎دانند که انجام دهند و اگر این ایستادگی و مقاومت در برابر اصلاح‌طلبان وجود داشته باشد من فکر می‎کنم که اصلاح‌طلبان هم در این مسیر به بن‎بست خواهند رسید اگر در این مسیر پیش بروند.»

خاتمی از «شورای نگهبان» و «قوه قضاییه» به عنوان دو نهاد ناکارآمد نظام نام برد و آنها را متهم به تبعیض و بی‎عدالتی کرد و ادعا کرد اصلاح این دو نهاد و شفاف شدن عملکرد آنها باعث تغییر نگاه شهروندان خواهد شد.

اصلاح طلبان چه باید بکنند؟

نایب رییس مجلس ششم تاکید کرد: «به نظر بنده استراتژی حال حاضر اصلاح‎طلبان یعنی انتخاب بین بد و بدتر یا کاچی به از هیچی [و] حضور به هر قیمت، با این تحولاتی که در کشور در حال اتفاق افتادن است، شاید دیگر این استراتژی کاربرد لازم را نداشته باشد و باید در آن تجدید نظر کرد.»

خاتمی ادامه داد: «اگر اصلاح‌طلبان فقط به فکر حفظ خودشان، آن‌هم  در پایین‎ترین سطوح حاکمیت باشند، این روش ممکن است جواب دهد. اما اگر به فکر این باشند که جایگاه و پایگاه خودشان را در جامعه تقویت کنند و مهم‌تر از آن اگر به فکر نجات کشور و جمهوری اسلامی هستند به نظر باید کارهای دیگری را انجام دهند. اولین کاری که اصلاح‎طلبان باید بکنند روشن کردن دیدگاه خود نسبت به تعارضات موجود است.»

او سپس گفت: «ما معتقدیم که اسلام دیدن اجتماع است. دین سیاست است اما در پس انبوه تضادهایی که بین دین و سیاست، دین و جامعه، دین و علم و حتی زندگی خصوصی وجود دارد، باید به صراحت دیدگاه خودشان را نسبت به این مسائل روشن کنند.»

خاتمی در این بخش از سخنرانی خود جملات کلیدی خطاب به اصلاح‏‌طلبان گفت: «ما با یک حکومتی مواجهیم که اصلاَ اجازه حضور اصلاح‎طلبان در لایه‎های حکومت را نمی‎دهد و اگر هم بدهد اجازه اجرا کردن برنامه‎های‎شان را نمی‎دهد. بنابراین اول باید اصلاح‌طلبان تکلیف خودشان را با خودشان مشخص کنند که در حقیقت آیا با سیاست‎های موجودی که داریم و عمدتاً هم سیاست‎های انتخاباتی است، به جایی خواهیم رسید؟ بنده معتقدم با این روند شتابان که در کشور وجود دارد ما با پیش گرفتن همین سیاست‎ها، با چالش‎های بسیاری مواجه خواهیم شد.»

وی سپس گفت: «بنده اعتقاد دارم حالا که اصلاح‌طلبان نمی‎توانند حکومت را درست کنند و حرف خوشان را به کرسی بنشانند باید در درون تشکیلات، روند هر چه بیشتر دموکراتیزه شدن را پیش ببریم. امروز دیگر روش‎هایی مانند حق سهم قائل شدن و یا ریش سفیدی و یا پشت پرده دیگر جواب نخواهد داد. بنابراین یک بازنگری در روند دموکراتیزه شدن و یا شفاف شدن تشکیلات تصمیم‌گیرنده جریان اصلاحات را باید در پیش بگیریم.»

او سپس با کنایه گفت، «مجموعه کسانی که در نظام هستند چیزهایی را به عنوان نمادهای وحدت ملی در نظر می‎گیرند و آن را اعلام می‎کنند: انتخابات و راهپیمایی از این جنس است که دکتر شکوری‎راد و الهه کولایی هم در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت می‎کنند، از آن طرف رقیب سیاسی‎شان هم در همین راهپیمایی شرکت می‎کنند! ما در یک دور معیوب گیر کرده‎ایم.»

او در پایان اظهارات خود در مورد حضور اصلاح‌‏طلبان در انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات آتی مجلس هم نسخه پیچید و گفت «با چهار اصلاح‌‏طلب واقعی که به اصول اصلاح‏‌طلبی پایبند هستند بیاییم بهتر است تا ۳۰ نفر.»

این را هم تاکید کرد که «برای براندازان مجلس نهم بهتر است چرا که نارضایتی مردم بیشتر می‎شود، اما الان هم اصلاح‌طلبان باید پاسخگوی حمایت کردن‎هایشان باشند.» البته نامشخص است که این جمله به عنوان هشداری برای حمایت اصلاح‌‏طلبان از نظام بود یا اینکه عدم اطمینان به روند جنبشی که در بطن جامعه در جریان است او را وادار به این دوپهلوگویی و ابهام وادار کرده تا سرنوشت اصلاح‌طلبان را به سرنوشت جمهوری اسلامی گره نزده باشد.

در حاشیه این نشست، حاضران در گفتگوهای غیررسمی که با هم داشتند مستقیم از علی خامنه‏‎ای و سپاه از عوامل مهم ناکارآمدی نظام نام‎بردند اما ترس از عواقب بیان علنی آن باعث شده بود رسماً صحبتی درباره‎ی این موضوع نشود به ویژه آنکه پوشیده نیست که هم شورای نگهبان و هم قوه قضاییه مستقیم تحت نفوذ خامنه‎ای است.

منبع کیهان لندن

‎برسی مجدد

نامه به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد : درخواست برای جلوگیری از موج جدید خشونت ورزی و سرکوب‌های حکومت ایران

    حضورمحترم جناب آقای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد: ما امضا کنندگان این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *