‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / پخش شبنامه در ارتش علیه فرماندهان انقلابی

پخش شبنامه در ارتش علیه فرماندهان انقلابی

اعتراضات سراسری در ایران بسیاری از نهادهای حکومتی و دولتی را نیز تحت تأثیر قرار داده که ناگزیر نیروهای مسلح اعم از سپاه، بسیج و ارتش را نیز در بر می‌گیرد.

پس از آنکه عبدالرحیم موسوی فرمانده «ارتش انقلابی» در بیانیه‎ای به تاریخ ۱۴ دی‎ماه برای سرکوب اعتراضات سراسری و آنچه «فتنه‎ی کورِ فریب‌خوردگان شیطان بزرگ» خواند اعلام آمادگی کرد، موضع‎گیری‎های پرسنل ارتش که سال‎هاست آنها نیز مانند بقیه مردم به وضعیت معیشتی خود اعتراض دارند، علیه او شدیدتر شد تا آنجا که بر اساس گزارش‌های رسیده در یک ماه گذشته بارها در یگان‎های ارتش شب‏نامه‌های اعتراضی توزیع شده است.

گرچه مخاطب این شبنامه‎ها سرلشکر عبدالرحیم موسوی فرمانده ارتش است اما از متن آنها مشخص است که  موضوع بسی فراتر از انتقادهای درونی و صنفی است؛ دست‌کم بخشی از بدنه ارتش مانند عموم شهروندان با اساس نظام جمهوری اسلامی و شخصِ علی خامنه‎ای به عنوان «فرمانده کل قوا» مشکل دارند و او و نظام جمهوری اسلامی را مسئول و مُسبب مشکلات مردم و مملکت و خودشان می‌دانند.

یک شبنامه: افراط در چاکری برای سپاه و روحانیت

در یکی از این شب‏نامه‌ها خطاب به عبدالرحیم موسوی فرمانده ارتش آمده: «سَر شُکر به آستان خداوند بزرگ فرو می‎آوریم که ما سربازان وطن را هم‎سطح و هم‏درد قاطبه‎ی ولی‎نعمتان واقعی خویش یعنی مردم تحت ستم ایران قرار داد و هرگز نان‎مان را به خون ایشان آغشته نمی‎کنیم […] گلوله ارتشی تنها و تنها سینه‎ی دشمن خارجی متجاوز به خاک و ملت و ناموس کشورم را خواهد شکافت ولاغیر.

شما ریشه عمیق ایرانیان به باورهای آسمانی را خشکانده، مغز دین را تهی و ظاهر آراسته به ریش و تملق و ریاکاری را جای آن نشانده‎اید.

شما و پیشینیان‎تان در این نظام، نه تنها گام مثبت در جهت ارتقاء میراث گرانسنگ گذشتگان در ارتش ایران برنداشتید بلکه با بی‎کفایتی و سوء تدبیر روز به روز بر خسارات‎های مادی و معنوی افزوده‎اید.

نه شما و نه بالاتر و پایین‎تر از شما، کسی در این اندیشه نیست که چگونه می‎توان در برابر یک تهدید واقعی نسبت به جان و مال این مردم با ناو بایندر ۷۰ ساله، تفنگ ژ-۳ ۶۰ ساله، تانک چیفتن ۵۵ ساله، هواپیمای فانتوم ۵۰ ساله و هلی‎کوپتر کبرای ۴۵ ساله دفاع کرد؟

سبقت‎جویی شما و منصوبان‎تان در اعلام مراتب چاکری و خضوع نسبت به سرداران و سرکردگان سپاه پاسداران و روحانیت… به ویژه به عرش رساندن رهبری در بیانات و مکاتبات و مواضع‎تان چنان مضحک و تهوع‌آور شده و از مرز افراط گذشته که هر بیینده‌‏ی سلیم‌عقلی را به تحیر وا می‎دارد.

شما در ارتش غیردینی شاهنشاهی جنگ هشت ساله را با اقتدار اداره کردید ولی تربیت‎شدگان مکتب جمهوری اسلامی روحیه‎ای برای یک مانور یک هفته‌‏ای واقعی ندارند.»

این متن هم به صورت پرینت شده روی برگه و هم به صورت گسترده‎ در فضای مجازی منتشر و در یگان‎ها بین پرسنل دست به دست شده است.

توزیع گسترده شبنامه‌ها در فضای مجازی

بنا به گزارش‌های رسیده به کیهان لندن، با بالا گرفتن اعتراض‎ها طی یک ماه اخیر توزیع شبنامه و شعارنویسی نه تنها در پادگان‎های ارتش‌ بلکه در خانه‎های سازمانی نیز رواج پیدا کرده است. خطاب این شعارها و شبنامه‌ها عبدالرحیم موسوی فرمانده ارتش و علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی است.

در پادگان‎هایی مثل «مرکز آموزش صفر یک» (افسریه)، پادگان پرندک، «ستاد فرماندهی نیروی هوایی» (دوشان تپه)، ستاد کل ارتش (شریعتی) و ستاد نیروی زمینی و مرامخ «مرکز مخابرات» (لویزان) موارد متعددی از شعارنویسی گزارش شده است.

بیشترین تعداد شعارنویسی‎ها در خانه‏‌های سازمانی در مجتمع مسکونی قصرفیروزه در شرق تهران و مجتمع پرواز هوانیروز (کوهسار) و شهرک شهید فکوری (میدان آزادی) دیده شده است.

در شهرستان‎ها نیز از پایگاه شکاری دزفول و لشکر زرهی اهواز و منازل سازمانی هوانیروز کرمانشاه شعارنویسی‌های متعدد گزارش شده است.

جلسات اضطراری برای مدیریت وضعیت جدید

برای کنترل اعتراض‌های پرسنل ارتش تا کنون چندین جلسه در رده فرماندهان ارشد برگزار شده و اصلی‎ترین مسئله در آنها رسیدگی به وضعیت معیشتی پرسنل برای کاهش سر و صداها بوده است.

در آخرین جلسه فرمانده ارتش که با حضور رییس عقیدتی سیاسی کل ارتش و فرماندهان سه نیروی هوایی، زمینی و دریایی و همچنین فرمانده ساحفاجا (اطلاعات ارتش) برگزار شده، تصمیم گرفته شد پیش از برخورد قهری با این موارد ریشه‎ها و عوامل توزیع شبنامه‎ها شناسایی شوند.

بر همین اساس به دستور اداره اطلاعات ارتش قرار شد همزمان با شناسایی افراد فعال، سازمان عقیدتی سیاسی با کمک روحانیون مستقر در پادگان‎ها و مراکز غیررزمی در مراسم و نشست‎ و سخنرانی‎های مختلف علاوه بر تاکید بر بصیرت و وفاداری بر اساس آموزه‎های اسلام و لزوم پایبندی به آرمان‎های نظام جمهوری اسلامی، نسبت به خطرها و آسیب‎های فضای مجازی بر سلامت خانواده و فرزندان آنها هشدار دهند. آنها باید به پرسنل تأکید کنند که «فعالیت‎های مخرب ضدانقلاب» روی نظامی‎ها متمرکز شده است و همچنین اعضای نیروهای مسلح را بترسانند که که فعالیت‌ آنها در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی رصد می‌شود.

به دنبال این تدابیر، حفاظت اطلاعات ارتش دستورالعمل‎هایی برای محدود کردن پرسنل در استفاده از تلفن‎های هوشمند، شبکه‎های اجتماعی به‌ویژه تلگرام و اینستاگرام ابلاغ کرده است.

بستن منافذ اطلاعاتی

در گزارش‎های حفاظت اطلاعات، عواملی که ممکن است در تهیه و توزیع شبنامه‌ها نقش داشته باشند از چهار گروه اصلی معرفی شده‌اند: ۱) افسران عالی با درجه سرهنگ تمام که به دلیل عدم تایید صلاحیت‎های سیاسی و عقیدتی با ارتقاء درجه آنها به امیری موافقت نشده. ۲) بازنشستگان لشکری ۳) افسران جوان میانی و درجه‎دارانی که به وضعیت معیشتی خود اعتراض دارند و ۴) سربازان وظیفه.

همچنین بحث مشترک عموم گزارش‎ها در این باره نگرانی از تلفن‎های هوشمند و شبکه‎های اجتماعی به‌ویژه تلگرام و اینستاگرام است چون پرسنل ارتش نیز مانند دیگر کاربران فضای مجازی در ایران، بیشتر عضو تلگرام و اینستاگرام هستند تا توییتر و فیس‎بوک.

برخی از پرسنل نیروهای مسلح در هفته‌های گذشته همبستگی خود را با اعتراضات سراسری مردم در شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند همراه با عکس‌هایی از اونیفورم و درجه‌ خود.

گزارش‎ها و پیشنهاداتی را که از یگان‎های مختلف رزمی و غیررزمی ارتش در رابطه با اعتراضات سراسری و همچنین درز اطلاعات گردآوری شده به ترتیب زیر می‌توان خلاصه کرد:

– حضور گسترده پرسنل در فضای مجازی و شبکه‎های اجتماعی  با تاکید روی «تلگرام» اصلی‎ترین عامل دامن زدن به اعتراضات درون ارتش معرفی شده است.
– مشکلات معیشتی و اعتراض به وضعیت حقوق و نبود امکانات و خدمات مناسب بستر اعتراض‎ها را فراهم کرده است.
– برای مقابله با درز اطلاعات به بیرون وضعیت خدمتی افسرانی که بستگان درجه یک آنها خارج از کشور زندگی می‎کنند و یا دانشجو و شاغل خارج از ایران هستند به سبب ارتباطات‎شان زیر نظر گرفته شود.
– نظارت بر عملکرد اساتید مدعو در دانشگاه‎های ارتش و اساتید نظامی که در دانشگاه‎های غیرنظامی تدریس می‎کنند و ارتباط پزشکان و پرسنل بیمارستانی ارتش که خارج از ساعات اداری در مطب‎ها و بیمارستان‎های خصوصی فعالیت دارند برای مقابله با درز اطلاعات سازمانی.
– نظارت بیشتر بر ارتباط بین نیروی ارتش در پروژه‎های عمرانی و شاغلین پیمانکار برای مقابله با درز اطلاعات سازمانی.
– بستن روزنه‎های نفوذ با نظارت بر عملکرد عکاسان و خبرنگاران رسانه‎های جمعی که در مراسم رونمایی از دستاوردهای نظامی برای تهیه خبر و گزارش دعوت می‌‏شوند.
– حمایت و تشویق پرسنل با روحیه انقلابی و مذهبی و ارائه امتیازات و تشویق‎های موثر فردی و خانوادگی از جمله پاداش، مرخصی تشویقی، استفاده از خدمات مهمانسرا و بلیت بازدید از مراکز فرهنگی و تفریحی.

دریافت تعهد از پرسنل

همچنین برای محدود کردن پرسنل و جلوگیری از رسیدن صدای اعتراض آنها به رسانه‎ها از برخی افسران و درجه‎داران «تعهدنامه عضویت و بهره‎برداری از شبکه‎های اجتماعی مجازی» گرفته می‌شود که شامل مفاد زیر است:

-عدم استفاده از هویت نظامی و عدم استفاده از عکس، شغل و جایگاه در پروفایل
-عدم عضویت در هرگونه گروه‌ معاند و وابسته به جریان‎های منحرف، ضد انقلاب و سیاسی.
-خودداری از پسندکردن (Like) محتوای صفحات افراد ناشناس و وابسته به جریان‎های منحرف، ضدانقلاب و سیاسی.
-عدم اتصال به شبکه‎های اجتماعی فیلتر شده که برابر قانون جرائم رایانه‎ای ممنوع است.
-عدم ارتباط با شرکت‎ها و موسسات و افراد خارجی از طریق شبکه‎های اجتماعی.

منبع کیهان لندن

‎برسی مجدد

بیانیه: ایران در خطراست، لزوم اتحاد و عمل

شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حاکم بر جامعه  ایران، همراه با سیاست‌های ضد ملی داخلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *