‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / مواد آلمانی ساخت موشک‌های سمی سوریه را ایران خریده بود

مواد آلمانی ساخت موشک‌های سمی سوریه را ایران خریده بود

در پی انتشار ده‌ها گزارش پیرامون استفاده از یک ماده ساخت آلمان در موشک‌های حامل بمب‌های سمی سوریه، شرکت آلمانی سازنده این ماده اعلام کرد که آن را به بازرگانان ایرانی فروخته است. به این دلیل این ماده “پرس اسپان”* دیگر به ایران فروخته نمی‌شود و اداره کنترل صادرات آلمان موضوع را پیگیری می کند.

موضوع کشف یک ماده تولید آلمان در موشک های حامل گاز کلر سوریه در چند روز گذشته واکنش های زیادی را در رسانه های آلمانی، اروپائی و اسرائیلی برانگیخت.

در پی انتشار گزارش ها متعدد، شرکت “کرمپل”، در جنوب آلمان، به عنوان سازنده ماده کشف شده در موشک های سوری ناگزیر به اظهار نظر در این مورد شد. سخنگوی این شرکت در تماس با رسانه های آلمانی از پیدا شدن ماده ساخت آلمان در موشک های حامل گاز کلر سوریه ابراز حیرت کرد. وی تاکید کرد که این ماده در چندین مورد به ایران فروخته شده است.

سخنگوی شرکت کرمپل در توضیح این موضوع گفت: “عکس های قطعات موشک های منهدم شده نشان می دهند که در ساخت آن ها از ماده پرس اسپان استفاده شده است. این ماده به طور معمول در عایق بندی موتورها مورد استفاده قرار می گیرد. پرس اسپان در موارد متعددی به بازرگانان و شرکت های ایرانی فروخته شده است”.

سخنگوی کرمپل افزوده است: “از بررسی عکس های منتشر شده می توان دریافت که پرس اسپان به صورت ورقه برش خورده و در موشک ها مورد استفاده قرار گرفته است. اما ما نمی دانیم که این ماده چگونه از طریق ایران در اختیار سوریه قرار گرفته است”.

روزنامه دی سایت به نقل از سخنگوی شرکت آلمانی نوشته است: “شرکت کرمپل تصمیم گرفته ماده پرس اسپان را دیگر به ایران نفروشد و موضوع را برای پی گیری به اداره فدرال کنترل صادرات آلمان گزارش داده است”.

تحقیق سازمان ملل درباره حمله موشکی با گاز کلر

پایگاه اینترنتی سوری موسوم به “بلینگ کت”** که به مخالفان دولت سوریه نزدیک است، به تازگی عکس تکه هائی از یک موشک منهدم شده حامل گاز کلر را منتشر کرد. بر روی بخشی از این موشک جمله “ساخت آلمان” دیده می شود. همین عکس سبب پی گیری موضوع و کشف وجود ماده پرس اسپان در موشک های سمی سوریه شد.

به گفته فعالان سوری دولت سوریه در روزهای ۲۱ ژانویه و اول فوریه امسال نیز موشک های حامل گاز کلر را به مواضع شورشیان در شهر دوما پرتاب کرده و باعث مسمومیت ده ها غیرنظامی شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه ، ۵ فوریه /۱۶ بهمن، موضوع استفاده از گاز کلر علیه شورشیان را مورد بررسی قرار داد، اما نتوانست در این مورد به نتیجه شفافی برسد.

اکنون کمیسیون ویژه سازمان ملل تحقیق در این مورد را به عهده گرفته است. گفته می شود که سوریه علاوه بر دوما در حملات موشکی به بخشی از استان ادلب هم از گاز کلر استفاده کرده است.

منبع رادیو فرانسه

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *