‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / آمریکا و آرژانتین علیه شبکه حزب‌الله در آمریکای لاتین همکاری می‌کنند

آمریکا و آرژانتین علیه شبکه حزب‌الله در آمریکای لاتین همکاری می‌کنند

دولت‌های آمریکا و آرژانتین اعلام کرده‌اند که برای جلوگیری از فعالیت شبکه تأمین مالی حزب‌الله لبنان در آمریکای لاتین همکاری نزدیک خواهند کرد.

رکس تیلرسن، وزیر امور خارجه آمریکا که به آرژانتین سفر کرده در بوینوس‌آیرس گفت که با خورخه فوری، همتای آرژانتینی خود در مورد ضرورت مقابله هماهنگ با جرایم مالی فراملی مانند قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و پولشویی گفت‌وگو کرده چون بین این فعالیت‌ها و “سازمان‌های مالی تروریستی” ارتباط وجود دارد.

او گفت: “مشخصا در مورد حضور حزب الله لبنان در این منطقه حرف زدیم که فعالیت‌های تروریستی را تأمین مالی می‌کند. توافق داریم که باید به این شبکه حمله کرد و آن را از بین برد”.

آقای فوری، وزیر امور خارجه آرژانتین هم گفت که دو طرف باید از طریق تبادل اطلاعات جلوی استفاده گروه حزب الله از جرایم فراملی را بگیرند.

یک اقلیت بزرگ لبنانی تبار در آرژانتین زندگی می‌کنند و آمریکا نگران است که گروه حزب الله از حضور این اقلیت برای پوشش فعالیت‌های خود استفاده کند.

جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا، روز ۱۱ ژانویه اعلام کرده بود که دستور تشکیل یک کارگروه ویژه را صادر کرده که قرار است درباره فعالیت‌ حزب‌الله لبنان در بازار قاچاق مواد مخدر تحقیق کند.

اواخر ماه دسامبر گذشته نشریه پولیتیکو در یک گزارش تحقیقی به نقل از مقامات سابق اداره مبارزه با موارد مخدر آمریکا – که به اختصار دی‌ای‌اِی (DEA) خوانده می‌شود – نوشته بود دولت آقای اوباما در یک عملیات بین‌المللی‌ دی‌ای‌اِی به نام “پروژه کاساندرا” علیه گروه حزب‌الله لبنان مانع‌تراشی کرده بود – عملیاتی که به گفته منابع پولیتیکو از سال ۲۰۰۸ میلادی آغاز شد و دامنه‌اش به نیروی قدس سپاه پاسداران ایران می‌رسید.

در سال ۱۹۹۲ حمله‌ای به سفارت اسرائیل در بوینوس‌آیرس ۲۹ کشته به جا گذاشت.

دو سال بعد از آن هم انفجاری در یک مرکز فرهنگی یهودیان در این شهر به کشته شدن ۸۵ نفر انجامید.

گروه حزب الله لبنان و ایران به دست داشتن در این حملات متهم شدند، اما هیچ کس در دادگاه به عنوان عامل این انفجارها محاکمه نشد.

ایران و حزب الله دست داشتن در این انفجارها را رد می کنند.

مقامات آمریکایی عقیده دارند که حزب الله با حمایت ایران یک شبکه تأمین مالی در منطقه آمریکای لاتین ایجاد کرده تا از طریق اقداماتی مانند قاچاق برای فعالیت‌های سیاسی و نظامی خود پول تهیه کند.

منبع بی‌بی‌سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *