‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / رئیس سیا : ‘حمله ایران به منافع آمریکا با مقابله به مثل روبرو خواهد شد’
CIA Director Mike Pompeo answers question at the Center for Strategic and International Studies (CSIS) In Washington, Thursday, April 13, 2017. (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais)

رئیس سیا : ‘حمله ایران به منافع آمریکا با مقابله به مثل روبرو خواهد شد’

مایک پمپئو مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در مصاحبه ای با بی بی سی گفته است که بعضی اقدامات ایران در منطقه به مثابه اعلان جنگ علیه سایر کشورهاست و آمریکا تهدید منافع خود در خاورمیانه را تحمل نخواهد کرد.

مدیر سیا همچنین گفت انتظار دارد که روسیه برای نفوذ در انتخابات میان دوره ای کنگره که پاییز آینده برگزار خواهد شد تلاش کند.

او تایید کرد که نگران میزان نفوذ ایران در سوریه و منطقه است و به این سوال که آیا آمریکا شیوه ها و ابزارهایی برای مقابله با این نفوذ دارد پاسخ مثبت داد اما جزییاتی ارائه نکرد.

آقای پمپئو که یک سال پیش در این پست منصوب شد درباره یادداشتی که برای قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس (واحد برون مرزی پاسداران) نوشته گفت:

“من می خواستم پیام روشنی به قاسم سلیمانی بفرستم که آمریکا، غرب، بریتانیا و دیگران در این منطقه دارای منافعی هستند و باید متوجه باشد که حمله به این منافع با مقابله به مثل روبرو خواهد شد. این که ایرانی ها بخواهند به منافع آمریکا ضربه بزنند برای ما تحمل کردنی نیست.”

او ارسال چنین نامه ای به آقای سلیمانی را در ماه دسامبر فاش کرده بود.

او اضافه کرد: “ما شاهد بودیم که ایرانی ها به واسطه نیروهای نیابتی خود در یمن به عربستان موشک شلیک می کنند. تلاش کردند در بخش های دیگری از خاورمیانه کار مشابهی انجام بدهند. این غیرقابل تحمل است. اینها به مثابه اعلام جنگ علیه کشورهای دیگر است و امیدوارم که جهان درک کند که تهدید غیرهسته ای ایران یک چالش بسیار جدی برای ثبات خاورمیانه است.”

ایران و عربستان از دو طرف جنگ داخلی یمن میان شورشیان حوثی و نیروهای دولت عبدربه منصور هادی حمایت می کنند. اما ایران ارسال سلاح برای شورشیان را رد می کند.

آقای پمپئو در مورد احتمال در گرفتن جنگ میان ایران و عربستان گفت: “خیلی نگرانیم. باید مطمئن شویم که چنین اتفاقی نخواهد افتاد و راهش اطمینان از این است که مردم ایران بفهمند این اتفاق خوبی برای آنها نخواهد بود. در هفته های گذشته شاهد اعتراضات بودیم. مردم ایران می فهمند که این ماجراجویی ها برای آنها ده ها میلیون دلار هزینه دارد و زندگیشان را به خطر می اندازد.”

او اضافه کرد: “تاریخ ایران نشان داده که مردم این کشور درک عمیقی دارند از اینکه چگونه در جهان موفق باشند. امیدوارم که قیام کنند و بفهمند که فرستادن نیروهای نیابتی به مناطقی مثل اروپا، تلاش برای خرابکاری در اروپا به نفع کشورشان نیست. آن هم وقتی که می شود برای بهتر کردن ایران کارهای زیادی کرد. ما مطمئنیم که مردم ایران این نکته را می فهمند و امیدواریم که رهبرانشان هم این موضوع را بپذیرند.”

اعتراضات دی ماه ایران که ده ها شهر را در بر گرفت جدی ترین چالش برای حکومت ایران از زمان تظاهرات پس از انتخابات ۱۳۸۸ بود.

آیت الله خامنه ای رهبر ایران گفته است که آمریکا در این اعتراضات به نظام ایران “خسارت زد” اما “این بی تقاص نخواهد ماند.”

آقای پمپئو عملیات ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای مقابله با داعش در سوریه را موفق توصیف کرد:

“ما در شرق خوب عمل کردیم و داعش را از میان بردیم. حالا توجه و قصدمان را بر بهبود زندگی مردم سوریه متمرکز می کنیم. در ابتدا باید بفهمیم چطور می توانیم تهدید تروریسم را از میان ببریم. القاعده هنوز در سوریه فعال است و ما هوشمندانه داریم با آن مقابله می کنیم.”

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا روز ۱۸ ژانویه اعلام کرد که نیروهای آمریکایی پس از نابودی داعش در سوریه خواهند ماند تا مانع گسترش قدرت بشار اسد رئیس جمهور سوریه و متحد آن ایران شوند.

آقای پمپئو در این مورد گفت: “آقای تیلرسون وزیر خارجه هفته پیش اهداف آمریکا رو مشخص کرد و در میان آنها این موضوع هم بود که از نظر آمریکا اسد در بلندمدت رهبر سوریه نخواهد ماند. ما روی این مجموعه مشکلات پیچیده کار می کنیم و هرجایی که بتوانیم با نفوذ ایران مقابله می کنیم.”

روسیه و کره شمالی

آقای پمپئو در این مصاحبه با بی بی سی گفت که تلاش های روسیه در اروپا و آمریکا برای تضعیف نظام های دمکراتیک این کشور ها افت قابل توجهی نکرده است.

دستگاه های اطلاعاتی آمریکا قبلا نتیجه گیری کرده اند که روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ به نفع دونالد ترامپ مداخله کرد.

هرچند آمریکا با روسیه همکاری اطلاعاتی داشته (سیا سال پیش به جلوگیری از حمله ای در سن پترزبورگ روسیه کمک کرد) اما آقای پمپئو می گوید روسیه را در درجه اول یک کشور متخاصم می بیند.

او در پاسخ به این سوال که آیا نگران تلاش روسیه برای نفوذ در انتخابات میان دوره ای است گفت: “البته. کاملا انتظار دارم که همچنان برای این کار تلاش کنند، اما مطمئنم که آمریکا می تواند انتخاباتی آزاد و منصفانه داشته باشد و اینکه تدابیر واکنشی ما آنقدر قرص و محکم خواهد بود که تاثیر آن (نفوذ روسیه) بر انتخابات زیاد نباشد.”

او در مورد کره شمالی گفت این کشور احتمالا ظرف چند ماه توانایی هدف قرار دادن خاک آمریکا با موشک های مجهز به کلاهک اتمی را خواهد داشت.

مدیر سیا گفت که رئیس جمهور و مقام های ارشد دولت “متوجه” این موضوع هستند که جنگی تمام عیار می تواند به نابودی در سطح گسترده و مرگ تعداد زیادی منجر شود.

منبع بی‌بی‌سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *