‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / کمیسیون انتخابات افغانستان: آماده نام‌نویسی رأی‌دهندگان هستیم

کمیسیون انتخابات افغانستان: آماده نام‌نویسی رأی‌دهندگان هستیم

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده که با تامین هزینه نام‌نویسی رأی‌دهندگان و معرفی هفتمین عضو این نهاد، آمادگی برای برای برگزاری انتخابات پارلمانی سرعت می‌یابد.

اعضا این کمیسیون این موضوع را روز چهارشنبه (۴ دلو/بهمن) در مراسم معرفی حفیظ‌الله هاشمی، عضو جدید این نهاد گفتند.

ملیحه حسن، عضو این کمیسیون به بی‌بی‌سی گفت که با معرفی آقای هاشمی، احتمالاً انتخابات داخلی این نهاد برای انتخاب رئیس، دو معاون و منشی/دبیر کمیسیون هفته آینده برگزار خواهد شد که باعث تسریع کارهای کمیسیون خواهد شد.

منابع این کمیسیون می‌گویند که از نزدیک به ۳۲ میلیون دلار هزینه نام‌نویسی رأی‌دهندگان پرداخت ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار آن را جامعه بین‌المللی و دو میلیون و پانصد هزار دلار دیگر را دولت افغانستان بر عهده گرفته‌اند.

ملیحه حسن گفت که برنامه نام‌نویسی رأی‌دهندگان از آغاز سال آینده خورشیدی روی دست گرفته خواهد شد.

به گفته خانم حسن، قرار است نام‌های رأی‌دهندگان براساس شناسنامه‌های فعلی آنها فهرست خواهند شد. او افزود که این برنامه به کمک اداره ثبت احوال نفوس اجرا خواهد شد.

شناسنامه‌های فعلی شهروندان روی برگه‌های کاغذ عادی (آ۴) چاپ شده که بسیاری‌ها به دلیل کیفیت پایین آن انتقاد کرده و گفته‌اند که نمی‌تواند معتبر و غیرقابل جعل باشد.

اما خانم حسن گفت که با اجرای این برنامه سراسری، روی شناسنامه‌های کاغذی رأی‌دهندگان هولوگرامی نصب می‌شود که از اعتبار بالایی برخوردار است.

پیش از این رهبران حکومت وحدت ملی وعده داده بودند که زمینه برگزاری انتخابات براساس شناسنامه‌های الکترونیکی را فراهم خواهند کرد.

ولی به دلیل به راه افتادن جنجال‌ها در مورد درج واژه “افغان” به عنوان هویت ملی شهروندان، توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی به تاخیر افتاد.

با این حال، اگر فهرست رأی‌دهندگان براساس شناسنامه‌های کاغذی فعلی هم تهیه شود، گامی مقدماتی برای برگزاری انتخابات پارلمانی شمرده خواهد شد.

کمیسیون انتخابات روز ۱۶ سرطان/تیر سال آینده را به عنوان تاریخ برگزاری انتخابات پالمانی تعیین کرده، اما برخی این احتمال را مطرح کرده‌اند که ممکن است این تاریخ به پاییز آینده تغییر کند.

اصلاً براساس قانون قرار بود این انتخابات در سال ۱۳۹۴ برگزار شود، ولی به دلیل جنجال‌هایی که در مورد اصلاح نظام و نهادهای انتخاباتی و اختلافات بین رهبران سیاسی این انتخابات به تاخیر افتاد.

با این حال، برخی از منتقدان گفته‌اند که انتخابات پارلمانی حتی در سال آینده هم برگزار نخواهد شد، چرا که به گفته آنها، تا حال هیچ آمادگی عملی برای این کار دیده نمی‌شود.

منبع بی‌بی‌سی

‎برسی مجدد

عراق بدنبال تشکیل دولتی مستقل از ایران

مذاکرات سیاسی بین احزاب عراقی که به پارلمان راه یافته‌اند افزایش یافته و از جمله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *