‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / با سفر بارزانی به ایران آیا اقلیم کردستان حیات خلوت تهران خواهد شد؟

با سفر بارزانی به ایران آیا اقلیم کردستان حیات خلوت تهران خواهد شد؟

نچیروان بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق به همراه معاونش قباد طالبانی، در سفری که می‌توان آن را «ناگهانی» توصیف کرد، روزهای اخیر به تهران رفت و با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و شماری دیگر از مسئولان این کشور، دیدار و گفت‌وگو کرد.

نخستین مساله جالب توجه در این سفر این است که دو مقام مسئول کُرد پس از دیدارشان با حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق در بغداد، به ایران رفتند؛ شخصیتی که بسیاری او را «قهرمان جلوگیری از تجزیه عراق» به دلیل رهبری عملیات سیاسی و نظامی پس از همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان در روز 25 سپتامبر 2017 می‌دانند. این نخستین دیدار در این سطح پس از تنش بزرگ میان بغداد و اربیل است؛ تنشی ناشی از همه‌پرسی و پس از آن عملیات نظامی نیروهای عراقی که به باز پس‌گیری مناطق مورد مناقشه از کُردها انجامید.

مساله جالب توجه دیگری هم در این سفر وجود دارد و آن همراهی نچیروان بارزانی و قباد طالبانی است. این دو از دو حزب رقیب در اقلیم کردستان هستند که کنترل مناطق اقلیم را میان یکدیگر تقسیم می‌کنند. این دو حزب پس از عملیات نظامی نیروهای عراقی برای باز پس گرفتن مناطق مورد مناقشه، وارد تنشی شدد با یکدیگر شدند. مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان که کنترل استان‌های اربیل و دهوک را در دست دارد، حزب رقیب یعنی اتحادیه میهنی کردستان به رهبری خانواده طالبانی را که سلیمانیه را مدیریت می‌کند، به خاطر عقب نشینی نیروهایش از کرکوک در برابر پیشروی نیروهای عراقی، به «خیانت» متهم کرد. تنش میان دو حزب ادامه دار شد تا جایی که تا کنون بر سر تشکیل ائتلافی واحد همچون انتخابات گذشته برای انتخابات آینده پارلمانی عراق به توافق نرسیدند.. اما چه تحولات جدیدی روی داده؟

تهران و دو حزب کُرد

بنا بر اطلاعاتی که «العربیه.نت» از منابع موثق به دست آورده، اقلیم کردستان اوایل هفته گذشته، شاهد سفر محرمانه یک مقام نظامی بلندپایه ایرانی بود. این سفر از سلیماینه آغاز شد و در آن مقام ایرانی با رهبران حزب اتحادیه میهنی دیدار و گفت‌وگو کرد. پس از آن به اربیل رفت و آن‌جا با رهبران حزب دمکرات دیدار کرد.

این منبع گفت که مسئول نظامی ایرانی، رهبران کُرد را زیر فشار گذاشت و به آن‌ها گفت تنها را کاهش فشار بر اقلیم کردستان، حل مشکلاتش با بغداد از راه «اعلام لغو نتایج همه‌پرسی استقلال» است.

مسئول نظامی ایرانی همچنین از دو حزب خواست موضعی واحد در قبال مسائل مرتبط با بحران داشته باشند و فورا مذاکرات با بغداد را آغاز کنند.

شایان ذکر است که اقلیم کردستان پس از همه‌پرسی استقلال، زیر فشارهای شدید سیاسی و اقتصادی قرار گرفته است. پارلمان عراق عضویت نمایندگان کُرد را به حال تعلیق در آورده و فرودگاه‌های بین‌المللی اقلیم، در برابر پروازهای خارجی بسته شد. بغداد هم حقوق‌ کارمندان اقلیم را تا کنون پرداخت نکرده است.

آیا اقلیم کردستان حیات خلوت دیگری برای نظام ایران خواهد بود؟

بارزانی و طالبانی در سفر به بغداد و تهران با یکدیگر همراه شدند. نچیروان بارزانی دوشنبه 22 ژانویه درباره سفر به بغداد که روز شنبه صورت گرفت، گفت: «در دیدارمان با نخست‌وزیر عراق، بر ضرورت حل اختلاف‌ها برپایه قانون اساسی توافق کردیم. همچنین با بغداد بر سر تشکیل چند کمیته مشترک بر سر نفت، گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌ها مذاکره کردیم. دوستان بغداد و اربیل نقش بزرگی در دیدار اخیرم با العبادی داشتند».

روحانی در این دیدار با بیان این‌که «جمهوری اسلامی ایران پیوسته از عراق متحد و یکپارچه، حمایت و پشتیبانی می کند» ، تصریح کرد: «دفاع از حاکمیت واحد و تثبیت مرزهای منطقه وظیفه همه کشورها و اقوام ساکن در منطقه است».

رئیس جمهوری ایران افزود که همه اقوام در کشورهای منطقه و از جمله کردهای عراق، باید در چارچوب قانون اساسی و تمامیت ارضی این کشورها به حقوق مشروع و قانونی خود دست یابند.

او همچنین اعلام کرد که ایران آماده سرمایه‌گذاری در اقلیم کردستان عراق است.

ایران سرمایه‌گذاری‌های متعهددی در اقلیم کردستان عراق انجام داده اما بیشتر این سرمایه‌گذاری‌ها در سلیمانیه بود. از سویی ترکیه سهم بزرگتر را در اربیل داشت. ترکیه با وجود مخالفت بغداد، از اقلیم کردستان نفت می‌خرید. اما پس از همه‌پرسی استقلال، باز پس گرفتن بسیاری از مناطق نفتی از اقلیم، بسته شدن شرکت نفتی کردستان با مصوبه دولت عراق و علاوه بر آن بحرانی شدن روابط آنکارا با اربیل تا جایی که ترکیه بارها تهدید به استفاده از زور برای جلوگیری از جدا شدن اقلیم کردستان از عراق کرد، آیا برای ترک‌ها میدان بزرگی برای فعالیت در اقلیم کردستان می‌ماند؟ یا این‌که ایرانی‌ها جای‌گزین‌شان خواهند شد؟

منبع العربیه

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *