‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / گزارش سازمان ملل: ایران همچنان به شورشیان یمن اسلحه می‌دهد

گزارش سازمان ملل: ایران همچنان به شورشیان یمن اسلحه می‌دهد

کارشناسان سازمان ملل متحد عقیده دارند که ایران به منع ارسال اسلحه برای شورشیان یمن پای‌بند نیست. آنها با بررسی دقیق بقایای چند راکت و موشک که به عربستان سعودی شلیک شده است، به این نتیجه رسیده‌اند که این تجهیزات نظامی “از ایران و پس از منع بین‌المللی ارسال اسلحه به یمن” در اختیار شورشیان قرار گرفته‌اند.

گزارش ۷۹ صفحه‌ای کارشناسان سازمان ملل روز جمعه (۱۲ ژانویه) در اختیار خبرگزاری فرانسه قرار گرفته است.

در گزارش تصریح شده است: «گروه کارشناسان معتقد است که جمهوری اسلامی ایران پاراگراف ۱۴ قطعنامه ۲۲۱۶ را نقض کرده است».

شورای امنیت سازمان ملل در آوریل ۲۰۱۵ ارسال اسلحه برای شورشیان یمن را ممنوع اعلام کرد. در همان اجلاس روسیه که خواهان محاصره تسلیحاتی تمام طرف‌های درگیری بود، به این قطعنامه رأی ممتنع داد.

ایران حمایت نظامی و ارسال اسلحه برای شورشیان یمن را رد کرده و می‌گوید که از آنها تنها به شکل سیاسی حمایت می‌کند.

در ماه دسامبر گذشته دولت ایران نیکی هیلی، نماینده امریکا در سازمان ملل، را متهم کرد که برای مقصر جلوه دادن ایران مدارک “جعلی” به سازمان ملل ارائه داده است.

کارشناسان سازمان ملل در نوامبر و دسامبر سال گذشته به عربستان سعودی سفر کردند تا بقایای موشک‌ها و خمپاره‌هایی را بررسی کنند که در ماه‌های مه، ژوئیه، نوامبر و دسامبر به خاک عربستان شلیک شده‌اند.

جمعه گذشته (۵ ژانویه) نیروی هوایی عربستان موشک تازه‌ای را در آسمان این کشور ردیابی و نابود کرد. این موشک از یمن به استان نجران شلیک شده بود و شورشیان حوثی نیز موضوع را تأیید کردند.

دو موشکی که در ماه‌های نوامبر و دسامبر به طرف عربستان شلیک شده و در آسمان خنثی شده بودند، کاخ ملک سلمان در ریاض را هدف گرفته بودند.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان و با حمایت امریکا که علیه شورشیان حوثی مبارزه می‌کند، ایران را به ارسال اسلحه برای شورشیان متهم کرد. در همین راستا ائتلاف نظامی یمن را در محاصره کامل قرار داد که وضعیت انسانی را در این کشور کوچک به مراتب وخیم‌تر کرد.

یک جنگ نیابتی مصیبت‌بار

به نظر تحلیلگران در یمن جنگی نیابتی میان دو قدرت منطقه یعنی ایران و عربستان سعودی در گرفته است که بهای آن را مردم یمن می‌پردازند.

عربستان به سود تقویت مواضع دولت سنی‌مذهب این کشور عمل می‌کند که عبدربه منصور هادی، همچنان رئیس جمهور رسمی آن محسوب می‌شود.

شورشیان حوثی بر پایتخت صنعا تسلط دارند و بر بخش بزرگی از منطقه کوهستانی کشور حکومت می‌کنند. آنها به کیش زیدی، مذهبی نزدیک به شیعه گرایش دارند و از حمایت جمهوری اسلامی برخوردار هستند.

عربستان برای درهم کوبیدن شورشیان در مارس ۲۰۱۵ ائتلافی نظامی از کشورهای عرب منطقه تشکیل داد.

در کشمکش‌های قهرآمیز تا کنون دست‌کم ۸۷۵۰ نفر به قتل رسیده و هزاران نفر زخمی شده‌اند.

با محاصره دریایی یمن گرسنگی و بیماری در یمن گسترش یافت. به نظر سازمان‌های امداد بین‌المللی ۱۷ میلیون از جمعیت یمن به یاری‌های فوری غذایی و درمانی نیاز دارند.

منبع دویچه‌وله

‎برسی مجدد

بیانیه اتحاد برای دمکراسی در ایران در محکومیت اقدام تروریستی و جنایتکارانه در اهواز

براساس گزارش ها صبح  امروز در جریان یک رژه نظامی در اهواز، حمله ای تروریستی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *