‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / سکوت ۵ میلیارد یورویی دولت ایتالیا درباره اعتراض‌ها در ایران

سکوت ۵ میلیارد یورویی دولت ایتالیا درباره اعتراض‌ها در ایران

احمد رأفت –  کیهان لندن

ایتالیا ۵ میلیارد یورو در اختیار دو بانک جمهوری اسلامی ایران برای گسترش سرمایه‌گذاری در این کشور قرار خواهد داد. این توافق، پنجشنبه در محل وزارت خزانه‌داری ایتالیا، در شهر رم، به امضا رسید. محمد خزائی، معاون وزارت اقتصاد دولت حسن روحانی، و پیر‌کارلو پادوان، وزیر خزانه‌داری ایتالیا در مراسم امضای این توافق، که مذاکره در مورد آن ماه‌ها پیش آغاز شده بود، حضور داشتند.
محمد خزائی، در حاشیه امضای این توافق ۵ میلیاردی گفت: «این مهم‌ترین توافق اعتباری ایران با یک کشور اروپایی است و باید آن را یک اتفاق سیاسی و اقتصادی بسیار مهم دانست که نشان از عزم جدی اتحادیه اروپا برای همکاری با ایران دارد». معاون وزیر اقتصاد دولت حسن روحانی، امضای این توافق را «پاسخی دندان‌شکن» به کسانی خواند «که تلاش دارند برجام را بهم بزنند».

ایتالیا مهم ترین شریک اقتصادی ایران در اروپا

این خط اعتباری که فعلا دو بانک جمهوری اسلامی،  «بانک صنعت و معدن» و «بانک خاورمیانه»،  به عنوان عوامل اجرایی آن تعیین شده‌اند، در آینده می تواند بانک‌های دیگری را نیز در برگیرد. این خط اعتباری ۵ میلیارد یورویی، برای گسترش سرمایه‌گذاری شرکت‌های ایتالیایی در طرح‌های عمرانی و تولیدی  ایران است. البته طرح‌هایی که با استفاده از فن‌آوری، ماشین‌آلات و خدمات فنی و مهندسی ایتالیایی وارد مرحله اجرایی شوند.

پیر‌کارلو پادوان، وزیر خرانه داری ایتالیا، نیز در اشاره به اهمیت این توافقنامه کفت: «این خط اعتباری همکاری بین شرکت‌های ایتالیایی و ایرانی را گسترش خواهد داد و ایتالیا خواهد توانست موقعیت خود به عنوان مهم‌ترین شریک اقتصادی جمهوری اسلامی در اتحادیه اروپا را حفظ کند». ایتالیا در سال ۲۰۱۷ توانست به مهم‌ترین شریک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه اروپا تبدیل شود.

افزایش ۳۱۵ درصدی واردات از ایران

صادرات ایران در ده ماه اول سال ۲۰۱۷، به کشورهای عضو اتحادیه اروپا ۸ میلیارد و ۳۴ میلیون دلار بوده ، و نسبت به سال قبل رشدی ۱۰۹ درصدی داشته است. در سال ۲۰۱۷ میلادی ایتالیا مهم‌ترین وارد کننده نفت، گاز، محصولات پتروشیمی از جمهوری اسلامی ایران بوده است. فرانسه، اسپانیا، یونان و هلند در رده های بعدی قرار دارند. واردات ایتالیا از ایران، در ده ماه اول ۲۰۱۷ با  افزایشی ۳۱۵ درصدی برابر با دو میلیارد و ۵۸۰ میلیون دلار بوده است. آلمان البته در صادرات به ایران، در ده ماه اول سال ۲۰۱۷ با دو میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار در صدر و  ایتالیا با یک میلیارد و ۹۸۰ میلیون دلار در رده دوم قرار دارد.

البته ایتالیا اولین کشور اروپایی نیست که خط اعتباری در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار می‌دهد. در ماه‌های گذشته اتریش یک میلیارد و دانمارک ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار برای سرمایه‌گذاری در اختیار دولت حسن روحانی قرار داده بودند. پس از چین با خط اعتباری ۱۰ میلیارد دلاری و کره جنوبی با خط اعتباری ۸ میلیارد دلاری، ایتالیا  با توافقنامه پنجشنبه در رده سوم قرار می‌گیرد.

ریسکی به نام ایران

این خط اعتباری در چارچوب قانونی که اخیرا در ایتالیا برای حمایت از صنایع این کشور به تصویب رسیده، در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است. بر مبنای این قانون که در سال ۲۰۱۸ اجرایی شد،  دولت می‌تواند همکاری و سرمایه‌گذاری نهاد‌های تولیدی و مالی ایتالیایی را در کشور‌هایی که ریسک آن بالاست را از طریق افتتاح خطوط اعتباری تسهیل کند.

در توافقی که پنجشنبه به امضا رسید، نامی از هیچ کدام از بانک‌های ایتالیا دیده نمی‌شود. در تماسی که کیهان لندن با دفتر سخنگوی وزارت خزانه داری ایتالیا داشت، دلیل عدم حضور بانک‌های ایتالیایی در این توافق، واهمه از تحریم‌های جدید آمریکایی اعلام شد. بانک اینتسا، یکی از مهم‌ترین بانک های ایتالیا که حضور بسیار فعالی در خارج از مرزهای این کشور دارد، جمهوری اسلامی ایران را «کشوری با ریسک بسیار بالا می‌داند» که همکاری با آن می تواند «عواقب ناگواری» داشته باشد.

برخی از رسانه‌های وابسته به اپوزیسیون در ایتالیا، سکوت وزارت خارجه کشورشان در قبال اعتراض‌های مردمی در جمهوری اسلامی ایران را بی رابطه با این توافقنامه نمی‌دانند. مارکو اوریولس، روزنامه‌نگار خبرنامه مجازی «له فورمیکه» به کیهان لندن می‌گوید: «تا امروز سکوت وزارت خارجه و دولت را در رابطه با تظاهرات در ایران و سرکوب معترضان را مشکوک می‌دانستیم، با امضای این توافقنامه مشخص شد که این سکوت ۵ میلیارد یورو ارزش دارد».

‎برسی مجدد

نامه به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد : درخواست برای جلوگیری از موج جدید خشونت ورزی و سرکوب‌های حکومت ایران

    حضورمحترم جناب آقای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد: ما امضا کنندگان این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *