‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / پایبندی اروپا به برجام به منزله پیامی به ترامپ
EU foreign policy chief Federica Mogherini (L) meets with Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif during Iranian nuclear talks in Lausanne on March 29, 2015. Global powers are seeking to pin down the broad outlines of a deal to rein in Iran's suspect nuclear program by a March 31 deadline. AFP PHOTO / FABRICE COFFRINI (Photo credit should read FABRICE COFFRINI/AFP/Getty Images)

پایبندی اروپا به برجام به منزله پیامی به ترامپ

بریتانیا، فرانسه و آلمان اعلام کرده‌اند که به مفاد برجام پایبند هستند. یک دیپلمات اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۲۰ ژانویه (۲۱ دی‌ماه) در گفت‌وگو با خبرنگار رویترز تصریح کرد که این اتحادیه کماکان از توافق هسته‌ای کشورهای پنج به اضافه یک با ایران حمایت و پشتیبانی می‌کند.

قرار است روز پنجشنبه ۱۱ ژانویه در همین رابطه نشستی با حضور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با وزیران امور خارجه کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه در بروکسل برگزار شود. این نشست یک روز پیش از اعلام نظر احتمالی دولت آمریکا پیرامون توافق هسته‌ای با ایران برگزار می‌شود.

ادامه همکاری با بازرسان

اتحادیه اروپا از ایران خواسته است که کماکان به همکاری خود با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه دهد. در همین رابطه یکی از دیپلمات‌‌های اتحادیه اروپا نشست روز پنجشنبه کشورهای بریتانیا، آلمان و فرانسه را پیامی خطاب به دونالد ترامپ ارزیابی کرده است. به باور او، آمریکا باید بداند که حفظ توافق هسته‌ای سودمندتر از منزوی کردن ایران است.

یک دیپلمات دیگر اتحادیه اروپا نیز در ارتباط با نشست روز پنجشنبه گفته است که برگزاری این نشست از سوی فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا به هیچ روی تصادفی نیست. این جلسه ادامه همان سیاستی است که اتحادیه اروپا از ماه اکتبر سال پیش تا کنون دنبال می‌کند.

تهدید ایران به از سرگیری غنی‌سازی

یکی از مقامات آژانس اتمی ایران نیز روز چهارشنبه ۱۰ ژانویه به خبرنگار رویترز گفته است که تمدید تحریم‌ها از سوی ایالات متحده آمریکا نقض آشکار توافق هسته‌ای است. او تهدید کرده است که ایران توانایی آن را دارد که در صورت نیاز ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم خود را افزایش دهد.

باید یادآور شد که ترامپ موظف است تا نیمه ماه ژانویه رسما نظر دولت خود را پیرامون توافق هسته‌ای اعلام کند. یکی از مقامات کاخ سفید پیش از این اعلام کرده بود که ترامپ روز جمعه همین هفته، یعنی روز ۱۲ ژانویه، نظر رسمی دولت خود را در این باره اعلام خواهد کرد.

این در حالی است که ۵۲ نفر از نمایندگان پیشین کنگره آمریکا و شماری از سفیران سابق این کشور به موازات فرماندهان پیشین ارتش نامه‌ای خطاب به ترامپ نوشته و در آن نامه از او خواسته‌اند به توافق هسته‌ای با ایران پایبند بماند.

بسیاری از کشورهای اروپایی و از جمله ایتالیا و فرانسه از مزایای ناشی از تحصیل توافق هسته‌ای و کاهش سطح تحریم‌های اقتصادی ایران بهره‌مند شده‌اند. این دو کشور به موازات روسیه اقدام به فعالیت در حوزه بهره‌‌برداری از منابع گاز طبیعی ایران نموده‌اند. از آن گذشته، توافق هسته‌ای با ایران زمینه‌های بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران را نیز فراهم ساخته است.

کشورهای اروپایی از آن بیم دارند که تمدید تحریم‌ها از سوی دولت آمریکا توافق هسته‌ای با ایران را از اعتبار ساقط کند. اتحادیه اروپا صریحا اعلام کرده است که مذاکره مجدد بر سر توافق هسته‌ای با ایران را نمی‌پذیرد.

منبع دویچه‌وله

‎برسی مجدد

نامه به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد : درخواست برای جلوگیری از موج جدید خشونت ورزی و سرکوب‌های حکومت ایران

    حضورمحترم جناب آقای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد: ما امضا کنندگان این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *