‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / تیلرسون: ما فقط از انتقال صلح‌آمیز قدرت در ایران حمایت می‌کنیم

تیلرسون: ما فقط از انتقال صلح‌آمیز قدرت در ایران حمایت می‌کنیم

رکس تیلرسون، وزیرخارجه آمریکا می‌گوید ایالات متحده از خواسته‌های معترضان در ایران حمایت می‌کند هر چند تنها انتقال صلح‌آمیز قدرت در این کشور مورد حمایت کاخ‌سفید است.

آقای تیلرسون که روز جمعه (پنجم ژانویه – ۱۵ دی) با شبکه تلویزونی سی‌ان‌ان گفتگو می‌کرد با اشاره به ادامه ناآرامی‌ها در شهرهای مختلف ایران گفت: مردم ایران بالاخره یک روز به این نتیجه خواهند رسید که نمی‌خواهند با وضعیت موجود به زندگی ادامه دهند… با وجود این، ما از انتقال قدرت از طریق خشونت حمایت نمی‌کنیم بلکه تنها حامی تغییر صلح‌آمیز هستیم.”

سخنان آقای تیلرسون، تازه‌ترین موضع‌گیری مقام های‌ارشد آمریکا در برابر اعتراضات ایران است.

همزمان با این سخنان، نیکی هیلی، سفیر دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد، روز جمعه خطاب به اعضای شورای امنیت که در جلسه‌ای به درخواست آمریکا برای بررسی اوضاع ایران گردهم آمده بودند گفت که کشورش “بدون پشیمانی: در کنار معترضان ایران خواهد ایستاد و “دنیا هم نباید مانند سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) در برابر وقایع ایران منفعلانه” عمل کند.

در همین حال، از برخی شهرهای ایران مانند زنجان تصاویری مخابره شده که از ادامه حضور گسترده نیروهای انتظامی و ضدشورش در شامگاه جمعه (پانزدهم دی) حکایت دارد.

با ایجاد محدودیت برای شبکه‌های اجتماعی و کند شدن خطوط اینترنت در برخی از نقاط ایران، ارسال و دسترسی به تصاویر اعتراضات در گوشه و کنار این کشور دشوار شده است.

روز جمعه، پانزده عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست آمریکا در نیویورک گرد هم آمدند تا درباره اعتراضات و ناآرامی‌های ایران گفتگو کنند.

در این جلسه سه عضو دائم شورای امنیت یعنی چین و روسیه و فرانسه آمریکا را به علت طرح این موضوع در شورای امنیت مورد انتقاد قرار دادند هرچند فرانسه ضمن تاکید بر حفظ توافق هسته‌ای با ایران از نقض آزادی بیان و همچنین نقش ایران در خاورمیانه انتقاد کرد.

با وجود این آمریکا تاکید کرد که جهان باید اعتراضات در ایران را مورد توجه قرار دهد و “مانند سال ۲۰۰۹ نسبت به آن بی تفاوت نباشد.”

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، در این جلسه گفت در سال ۱۳۸۸ جهان از معترضان در ایران حمایت نکرد، اما این بار که مردم ایران خود به اراده خود اعتراض می‌کنند، آمریکا کنار آنها می‌ایستد.

“در سال ۲۰۰۹ وقتی امید ایرانیان توسط حکومت‌شان سرکوب شد، جهان ایستاد و منفعلانه نگاه کرد. در سال ۲۰۱۸ دیگر ساکت نخواهیم ماند. یک بار دیگر مردم ایران به پا خواسته‌اند. آنها خواستار چیزی هستند که هیچ حکومت مشروعی نمی‌تواند از مردمش دریغ کند. حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین. آنها از ما کمک می‌خواهند.”

منبع بی‌بی‌سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *