‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / روحانی معترضین را تهدید به سرکوب کرد

روحانی معترضین را تهدید به سرکوب کرد

احمد رأفت – کیهان لندن

رسانه‌های تهران با آب و تاب خبر داده بودند که یکشنبه شب رئیس جمهوری اسلامی ایران در تلویزیون حضور یافته و با مردم صحبت خواهد کرد. منابع دیگری نیز می‌گفتند حسن روحانی در خاتمه جلسه هیات دولت با علی خامنه‌ای برای گفتگو درباره اعتراض‌های مردمی  که در بسیار از شهر‌ها در جریان هستند، دیدار خواهد داشت. ناگهان خبر حضور حسن روحانی  در تلویزیون، از خروجی بسیاری از رسانه‌ها حذف شد. در نهایت آنچه روی آنتن رفت صحبت های رئیس جمهور در جلسه هیات دولت روز یکشنبه بود.

اختلاف با رهبری رژیم

چرا حسن روحانی پس از دیدار با علی خامنه‌ای از حضور در مقابل دوربین‌های تلویزیون سر باز زد؟ محتمل‌ترین دلیل این «غیبت» را می‌توان اختلاف نظر بین رئیس دولت و رهبر جمهوری اسلامی ایران دانست. اگر در این دیدار توافقی حاصل شده بود و دیدگاه و راهکار مشترکی در بالاترین سطح نظامی که معترضین در این ساعات خواهان سرنگونی آن هستند، حاصل شده بود، بدون شک حسن روحانی در مقابل دوربین می‌نشست و این تصمیمات مشترک را به اطلاع مردم می‌رساند.

روحانی در اولین واکنش خود به اعتراضات گسترده در سراسر کشور، که هنوز هم ادامه دارند، تلاش کرد از سویی اعتراض را حق مردم بخواند و از سوی دیگر شرکت‌کنندگان در تظاهرات را اغتشاش‌گر بنامد، و آنها را وابسته به قدرت‌های خارجی و به ویژه آمریکا و پادشاهی سعودی قلمداد کند. روحانی در صحبت‌هایش در عمل مجوز برخورد نیروهای انتظامی و امنیتی با تظاهرکنندگان را صادر کرد.

مجوز برای سرکوب

حسن روحانی گفت: «طبق قانون شهروندی و قانون اساسی «مردم در بیان انتقادات و حتی اعتراض‌هایشان کاملا آزاد هستند»، ولی بلافاصله افزود «دولت گروهی را که بخواهد اموال عمومی را تخریب کند، یا نظم را به‌هم بزنند و یا در جامعه اغتشاش ایجاد کنند، حتما تحمل نخواهد کرد». حسن روحانی افزود «نباید اجازه دهیم که این مردم و دوستداران انقلاب دچار ناراحتی بشوند» و «دشمنان دست‌افشانی و پایکوبی کنند، دشمنانی که از ابتدای انقلاب تا امروز علیه مردم ما بودند».

بلافاصله بعد از این سخنان حسن روحانی، وزارت کشور تمام تجمعات را غیر قانونی اعلام کرد. برخی منابع ، که کیهان لندن نتوانست تائیدی برای آن به دست آورد، ادعا می‌کنند که امنیت پایتخت قرار است در ساعات آینده به قرارگاه سپاه در تهران سپرده شود و نیروهای انتظامی و گردان‌های ویژه‌اش تحت فرماندهی این نهاد قرار گیرند.

مقصر دیگرانند

حسن روحانی تلاش کرد گناه نابسامانی اقتصادی و وضعیت اسفناک معیشتی را نیز به گردن دولت محمود احمدی‌نژاد بیاندازد: «حل این مشکلات (مشکلات اقتصادی و معیشتی) آسان نیست و در برخی موارد به سال‌های قبل برمی‌گردد، و حل آنها زمان‌بر است». البته به گفته رئیس دولت یازدهم و دوازدهم «همه شاخص‌های اجتماعی و اقتصادی نشان می‌دهند که وضع کشور ما نسبت به چهار سال پیش چند قدم رو به جلو رفته است».

حسن روحانی اضافه کرد که مردم تنها برای اعتراض به وضعیت دردناک معیشتی به خیابان نیامده‌اند بلکه «راجع به فساد و شفافیت هم حرف دارند» و «اگر همه نقد‌های مردم را به دستگاه اجرایی برگردانیم، بی‌دقتی است».  حسن روحانی با پررویی تمام صحبت از پایبندی به وعده‌های انتخاباتی کرد: «این دولت در هر آنچه که در حقوق شهروندی به مردم وعده داده است، پای پیمان خود ایستاده»!

تحریف صحبت‌های ترامپ

حسن روحانی در صحبت‌هایش چندبار به پیام‌های پشتیبانی دونالد ترامپ و دیگر مقامات آمریکایی از اعتراض‌های مردمی نیز اشاره کرد و گفت :«این آقایی که امروز در آمریکا می‌خواهد با مردم ما همدردی کند، یادش رفته است که چند ماه پیش ملت ایران را تروریست نامید. این آدم که سر تا پایش علیه ملت ایران است، حق ندارد برای مردم ایران دلسوزی کند».

البته رئیس دولت «تدبیر و امید» در ترجمه سخنان دونالد ترامپ با وقاحت دستکاری کرد، زیرا رئیس جمهوری آمریکا صحبت از جمهوری اسلامی کرده بود و نه «ملت ایران»، و بارها نیز تا کنون تکرار کرده است که بین ملت و دولت حاکم در ایران تفاوت قائل است. البته این تنها موردی نبود که حسن روحانی جای ملت و دولت را در صحبت‌هایش عوض کرد.

ایران جزیره امنیت

حسن روحانی همچنین اشاره کرد که «برخی از کشورهای عرب منطقه که هرگز با مردم ما میانه خوبی نداشتند امروز پایکوبی می‌کنند». به گفته رئیس دولت یازدهم و دوازدهم، این کشورها به امنیت در ایران غبطه می خورند، «امنیتی که در منطقه کمیاب و در برخی از کشورها نایاب است».

برخی از مفسرین عدم حتی یک اشاره کوتاه حسن روحانی در صحبت‌هایش به «رهبر معظم انقلاب» را نشانه بارز و غیر قابل انکار اختلاف جدی بین این دو مقام جمهوری اسلامی ایران می‌دانند.

‎برسی مجدد

بیانیه: ایران در خطراست، لزوم اتحاد و عمل

شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حاکم بر جامعه  ایران، همراه با سیاست‌های ضد ملی داخلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *