‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / بهرام قاسمی : «دولت ترامپ در راس بدخواهان مردم ایران است»

بهرام قاسمی : «دولت ترامپ در راس بدخواهان مردم ایران است»

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی پشتیبانی مقامات آمریکایی از تظاهرات اعتراضی مردم ایران را “سخیف، بی‌جا و مداخله‌جویانه” خواند و گفت مردم هیچ ارزشی برای ترامپ قائل نیستند.

موضع‌گیری وزارت امور خارجه و رئیس مجلس آمریکا و توئیت دونالد ترامپ درباره تظاهرات اعتراضی در ایران با واکنش تند وزارت خارجه ایران روبرو شد.

بهرام قاسمی، سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران، دولت ترامپ را در راس بدخواهان مردم ایران خواند. او شنبه ۹ دی گفت: «مردم ایران بزرگترین پشتوانه امنیت و پیشرفت کشورشان هستند و حضور فعال آحاد ملت در نظارت و نقد دستگاه‌های اداره کشور ضامن شکوفایی و بالندگی کشور و انقلاب اسلامی است و حضور هوشمندانه همین مردم مهم‌ترین عامل مقاومت در برابر بدخواهان کشور و مردم است که دولت آقای ترامپ ثابت کرده در راس این بدخواهان قرار دارد.»

رئیس جمهور آمریکا در پیامی توئیتری، مردم ایران را “جان به لب رسیده” توصیف کرده بود.

در توئیت پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا آمده است: «این اعتراض‌ها حاصل عملکرد رژیمی است که بیشتر روی حمایت از سازمان‌های تروریستی تمرکز دارد تا رسیدن به درد و غم شهروندانش.»

بهرام قاسمی گفت که مردم ایران هیچ ارزش و اعتباری برای “ادعاهای فرصت‌طلبانه” مقامات آمریکایی و شخص آقای ترامپ، قائل نیستند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران افزود که محدودیت‌ها و خصومت‌های کینه‌توزانه‌ی رئیس جمهور آمریکا با مردم فرهیخته ایران در ممانعت از ورود به خاک آمریکا و بازداشت تعدادی از ایرانیان مقیم این کشور از یاد مردم نرفته است: «به همین دلیل حمایت فرصت‌طلبانه و فریب‌کارانه همین مقامات از برخی تجمعات روزهای اخیر در برخی از شهرهای ایران را چیزی جز نیرنگ و ریاکاری دولت آمریکا نمی‌دانند.»

خبرگزاری مهر پیش‌تر نوشته بود: «ترامپ در پیامی مداخله‌جویانه از اغتشاشات ایران حمایت کرد”.

قاسمی گفته است که قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ساختارهای دموکراتیک را برای حمایت قانونی از خواسته‌های مدنی مردم پیش‌بینی کرده و پیگیری این خواسته‌ها در چارچوب قانون کاملا امکان‌پذیر است.

این در حالی است که محسن اراکی، عضو مجلس خبرنگان ایران، تظاهرات و مطالبات مردم معترض را “فتنه‌ای جدید” خوانده و گفته است: «‌دشمن می‌خواهد از طریق فضای مجازی و مسائل اقتصادی فتنه جدیدی به ملت تحمیل کند، اما ملت ما، ملت ۹ دی است.» وزیر کشور ایران نیز از مردم خواسته که به خیابان‌ها نیایند تا موجب “زحمت” خودشان و دیگران نشوند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران به مداخلات دولت‌های مختلف آمریکا در امور داخلی ایران در ۷۰ سال گذشته هم اشاره کرده و گفته است که مقامات آمریکایی در موضعی نیستند که برای ملت بزرگ و فهیم ایران دلسوزی کنند. در عین حال، بهرام قاسمی در مرور شواهد دخالت آمریکا در  کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، اسم دکتر مصدق را نیاورده بلکه از کودتا علیه دولت ملی و قانونی در ایران نام برده است.

منبع دویچه‌وله

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *