‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار انتخابات / آنان که از انتخاب روحانی پشیمانند، آنان که نیستند

آنان که از انتخاب روحانی پشیمانند، آنان که نیستند

تا قبل از اعلام نتیجه انتخابات، پیش از اینکه حسن روحانی برای بار دوم رییس جمهور ایران شود، مناظره‌ها و تبلیغات نامزدها مرکز توجه بود. اختلاف نظرها بیشتر بر سر صلاحیت نامزدها بود و سوابقشان. آنچه بیشتر درباره‌اش حرف زده می شد، لزوم شرکت در انتخابات یا کنار کشیدن، انتخاب بین بد و بدتر یا حرکت آهسته و پیوسته و اعتدال و نهایتا امیدواری به آینده و ثمربخش بودن یا نبودن این امیدواری بود.

حالا به نظر می‌رسد نقطه ثقل تحلیل‌ها و مباحث جا به‌ جا شده و بیشتر درباره سنجش درستی یا نادرستی انتخاب حسن روحانی سخن گفته می شود، درباره پشیمان شدن و نشدن حمایت از آقای روحانی.

در شبکه‌های اجتماعی، که برخی معتقدند می تواند شاخص آنچه باشد که در میان گروهی از مردم جامعه ایران در جریان است، این موضوع مدام مورد بحث بوده است. هربار هم انتشار خبر یا گزارشی موجب داغ‌تر شدن بحث شده است.

دو خبری که این روزها بازار پشیمانی از یک سو و تشویق به امیدواری را از سوی دیگر داغ کرد، افزایش ۳۰۰ درصدی عوارض خروج از ایران بود و لایحه بودجه‌ای که دولت آقای روحانی به مجلس ایران تقدیم کرد. عوارض خروج از کشور و لایحه بودجه هر دو به هشتگ‌هایی تبدیل شد که غالبا به همراه انتقادها علیه سیاست‌های آقای روحانی توییت می‌شد.

حالا برخی از عملکرد آقای روحانی خشمگین هستند، چون معتقدند او نه تنها به وعده‌های انتخاباتی خود عمل نکرده، بلکه اراده‌ای هم برای تغییر ندارد. این دسته از کاربران شبکه‌های اجتماعی اگر در انتخابات شرکت کرده باشند اعلام می کنند که از کرده خود پشیمانند. این افراد می گویند که پیش بینی هایشان درست از آب در نیامده و احتمالا فریب خورده اند.

گروه دیگری در برابر این گروه، آنها را به صبر و بررسی بیشتر دعوت می‌کنند و می‌گویند که با وجود کاستی‌ها از شرکتشان در انتخابات راضی هستند و ناامید نیستند.

گروه دیگری هم هستند که نشاط اول انتخابات را از دست داده‌اند اما در سکوت سایرین را تماشا می‌کنند و چون نمی‌خواهند بهانه به دست مخالفانشان بدهند، کمتر انتقاد می‌کنند و کمتر در بحث‌ها شرکت می‌کنند.

در این بین ابراز پشیمانی از حمایت از حسن روحانی یا باقی ماندن بر سر موضع زمان انتخابات یا حمایت از سیاست‌های آقای روحانی از سوی چهره‌های سرشناس به ویژه در عالم سیاست و ورزش و سینما، برجسته شد.

از آنجایی که اعلام موضع این افراد با واکنش‌های زیادی همراه بود، بعضی از آنها مانند مهدی فخیم‌زاده و رضا صادقی بعد از دیدن واکنش‌ها، پست‌هایی را که حاوی این اظهارنظرهایشان بود از شبکه‌های اجتماعی حذف کردند.

علی کریمی، یکی از ستاره‌های فوتبال ایران در اینستاگرام خود نوشت:

من باز عذرخواهى میکنم (بابت حمایتى که از پرزیدنت کردم در انتخابات که فکر میکردم میتونه کمک کنه) از تمام دوستان و هموطنان عزیز،حلال کنید.(قبل از انتخابات تهمت و فحش شنیدیم ،الان هم روش)کاش میشد به عقب برگردیم. #احمدى_نژاد

بعد از انتشار این پست، کاربران شبکه‌های اجتماعی به ویژه توییتر به سرعت درباره آن نوشتند. نام علی کریمی و واژه پرزیدنت به هشتگ تبدیل شد، عده‌ای در انتقاد از موضع علی کریمی و عده‌ای در حمایت از نقطه نظرات او نوشتند.

مثلا کاربری با نام کاربری آدم ناسازگار با استفاده از هشتگ پشیمان نیستم نوشت: من هم نقدهای زیادی دارم، ولی صبح را با زنده باد #روحانی و شب را با مرگ بر روحانی به پایان نمی‌برم.

حامیان سیاست‌های دولت، رسانه‌های مخالف دولت را به “شیطنت” در فضای موجود متهم می‌کنند؛ در برابر، عده‌ای دیگر معتقدند، مولفه هایی مانند دستگیری حسین فریدون برادر آقای روحانی بعد از انتخابات و موضوعاتی مثل عملکرد کمیته بحران در مدیریت زلزله کرمانشاه، وضعیت نابسامان اقتصادی و ناهنجاری‌های اجتماعی هم در این معادله بی تاثیر نیست و می‌تواند با واسطه و بی‌واسطه عامل برخی از پشیمانی‌ها محسوب شود.

منبع بی‌بی‌سی

‎برسی مجدد

عراق بدنبال تشکیل دولتی مستقل از ایران

مذاکرات سیاسی بین احزاب عراقی که به پارلمان راه یافته‌اند افزایش یافته و از جمله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *