‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / سفیر آمریکا در عراق: در دوران پس از داعش، با ایران مقابله خواهیم کرد
FILE - In this file photo taken on Nov. 9, 2016, U.S. Ambassador to Iraq Douglas Silliman speaks to the press during a gathering to watch U.S. election results in Baghdad. The American ambassador to Iraq says the U.S. is looking to roll back the influence of neighboring Iran and help the central government resolve its dispute with the Kurdish region.(AP Photo/Hadi Mizban, File)

سفیر آمریکا در عراق: در دوران پس از داعش، با ایران مقابله خواهیم کرد

سفیر آمریکا در عراق، در گفتگو با اسوشییتد پرس اعلام کرد، با افول داعش پس از جنگ سه ساله عراق، آمریکا سعی در کاهش نفوذ ایران و حل مسئله کردستان دارد.

«داگ سلیمان» سفیر و عالی ترین دیپلمات آمریکا در عراق گفت: «ایران به سادگی استقلال کشور های همسایه اش را زیر پا می گذارد. ایران تا حدی به دولت عراق در شکست داعش کمک کرده است. اما صادقانه من ندیده ام ایران هیچ کمک مالی ای به اهداف انساندوستانه کند و یا به برنامه های سازمان ملل درباره ایجاد ثبات در کشورها کمک کند.»

ایران پس از هجوم نیروهای تحت رهبری آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ و سقوط صدام، در عراق قدرت گرفت. با پیدایش داعش در مرکز و شمال عراق در سال ۲۰۱۴، ایران با بسیج نیروهای عراقی و آموزش و ارسال تجهیزات، به جنگ داعش رفت. ایران با ارسال دهها هزار نیروی شیعه که به حشد الشعبی مشهور شدند، در کنار پیروزی بر داعش، در این کشور قدرت گرفت.

دولت پرزیدنت ترامپ بارها از مقامات بغداد خواسته که با شکست داعش در عراق این نیرو را خلع سلاح کند.

دولت پرزیدنت ترامپ برای مقابله با نفوذ ایران در عراق و دیگر مناطق خاورمیانه تحریم های جدیدی را علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که پایه گذار مالی و معنوی گروههاه شبه نظامی شیعه هستند، وضع کرده و آنرا به اجرا گذارده است.

واشنگتن همچنین به دنبال فراهم کردن زمینه گفتگوهای مستقیم بین دولت مرکزی در بغداد و مقامات اقلیم خود مختار کردستان عراق است.

داگ سلیمان گفت: «آمریکا از یک عراق یکپارچه، فدرال، دموکراتیک؛ مستقل و آنگونه که همواره گفته ام، شکوفا حمایت می کند. به نظرم شکوفایی و رونق اقتصادی برای آینده عراق بسیار حیاتی است. ما همچنین از یک دولت اقلیم کردستان نیرومند که دربرگیرنده نظرات همه کردهاست حمایت می کنیم. اما حمایت ما از این دو مقوله در چارچوب قانون اساسی عراق است. همانگونه که آقایان حیدر العبادی و نیچروان بارزانی گفته اند؛ حاضرند که اختلافاتشان را در مذاکرات رودرو حل کنند. این مذاکرات هنوز به صورت علنی آغاز نشده است. نقش آمریکا؛ هر چند بسیار کم رنگ؛ اینست که به دو طرف کمک کند که وارد اتاق مذاکره شوند و اینکه چگونه می توانیم به عنوان بخشی از بحث ها به آنها کمک کنیم».

در پی برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق از دولت مرکزی این کشور در شهریور امسال، دولت بغداد ابتدا نتایج آنرا مردود دانست و سپس با ارسال نیروهای ارتشی، منطقه نفت خیز کرکوک را که در کنترل اقلیم بود، باز پس گرفت.

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *