‎آخرین خبر
‎خانه / اخبار روزانه / بوریس جانسون به ایران می‌رود

بوریس جانسون به ایران می‌رود

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا، می‌گوید اوایل هفته آینده به ایران سفر خواهد کرد و انتقادهای حقوق بشری بریتانیا را به ایران منتقل می‌کند.

آقای جانسون گفته است که موضوعات دیگری را نیز مقام‌های ایرانی در میان می‌گذارد؛ از جمله نگرانی‌های بریتانیا درباره نقش ایران در خاورمیانه.

او گفته است که در دیدارهایش با مقام‌های ایرانی همچنین خواهان آزادی شهروندان ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران می‌شود.

او می‌خواهد پرونده نازنین زاغری-رتکلیف را در مذاکراتش مطرح کند و از ایران بخواهد تا خانم زاغری را بر مبنای ملاحظات انسان‌دوستانه آزاد کند.

نازنین زاغری-رتکلیف، که با بخش آموزشی و خیریه بنیاد رویترز همکاری داشت و در گذشته هم مدتی در بخش اداری نهاد خیریه بخش جهانی بی‌بی‌سی کار می‌کرد، از فروردین سال گذشته در ایران زندانی است.

خانم زاغری، ساکن لندن، به همراه دختر خردسالش به ایران سفر کرده بوده و هنگام بازگشت به بریتانیا، بازداشت و سپس با اتهامهای امنیتی به پنج سال زندان محکوم شد.

مهر ماه سال جاری اتهام‌های تازه‌ای علیه خانم زاغری مطرح شد.

چند هفته پیش آقای جانسون با اظهارنظری درباره وضعیت نازنین زاغری، موجی از انتقادها را در بریتانیا برانگیخت.

آقای جانسون در انتقاد از حکم خانم زاغری گفت “نازنین زاغری تنها مشغول آموزش روزنامه‌نگاری بود”. این حرف آقای جانسون برخلاف گفته خانواده خانم زاغری و همچنین بنیاد رویترز بود.

منتقدان وزیر خارجه بریتانیا گفتند او با این حرف نادرستش وضعیت نازنین زاغری را بدتر کرده و او را به خطر خوانده است. برخی از منتقدان خواهان برکناری بوریس جانسون شدند.

منبع بی‌بی‌سی

‎برسی مجدد

حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

حاصل چهل سال حکومت جمهوری اسلامی به مثابه یک نظام ایدئولوژیک، سرکوبگر و ضد حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *